fit.pl mobile logo

Wpływu orzechów na zdrowie seniora

W trakcie konferencji Experimental Biology 2016 zaprezentowane zostały abstrakty nowych badań dotyczących wpływu spożycia orzechów włoskich na zdrowe starzenie się, zdrowie jelit, poczucie głodu i sytości oraz metabolizm 


Wstępne wyniki badania nad wpływem spożywania orzechów na zdrowe starzenie się (WAHA) zaprezentowane na konferencji Experimental Biology 2016 (EB) wskazują, że u dorosłych codzienne spożywanie orzechów pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi, nie wpływając jednocześnie negatywnie na masę ciała. 1 WAHA to dwuletnie badanie kliniczne prowadzone w Szpitalu Klinicznym w Barcelonie i Loma Linda University, które ma na celu określenie wpływu orzechów na problemy zdrowotne związane z wiekiem.

„Orzechy włoskie są wysokoenergetyczne, dlatego do tej pory przeważało przekonania, że ich długotrwałe przyjmowanie może być związane ze zwiększeniem masy ciała. Wstępne wyniki sugerują, że codzienne spożycie orzechów przez 1 rok, przez dużą grupę osób starszych nie przebywających w szpitalu, nie miało żadnego negatywnego wpływu na masę ciała. Pokazują także, że znane działanie orzechów włoskich - obniżanie poziomu cholesterolu, obserwuje się również u osób  w podeszłym wieku oraz, że efekt ten utrzymuje się w czasie. Przyjmowanie zdrowych tłuszczów i innych składników odżywczych zawartych w orzechach, kontrola wagi i obniżanie poziomu cholesterolu we krwi to ważne elementy ogólnego odżywiania dorosłych w podeszłym wieku. Bardzo pozytywnym wnioskiem z badania jest to, że jedzenie orzechów włoskich może przynieść korzyści akurat tej konkretnej populacji" - powiedział dr Emilio Ros, dyrektor Lipid Clinic, Endocrinology & Nutrition Service w Szpitalu Klinicznym w Barcelonie. „W dalszym toku badania WAHA, będziemy sprawdzać, jak spożywanie orzechów wpływa, między innymi, na zanik zdolności poznawczych i związane z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, które są ważnymi problemami zdrowia publicznego".

Naukowcy poprosili część z biorących w badaniu 707 zdrowych osób starszych, aby dodały to swojej codziennej diety porcję orzechów (~15% przyjmowanych kalorii), reszta osób nie zmieniała dotychczasowej diety. Uczestnicy nie dostali informacji o całkowitej liczbie przyjmowanych kalorii i makroskładników, ani o zamiennikach orzechów. Po roku, badanie wykazało, że obie diety miały minimalny wpływ na masę ciała, poziom triacylogliceroli i cholesterolu HDL. Jednakże dieta bogata w orzechy spowodowała istotną redukcję cholesterolu LDL w porównaniu do grupy kontrolnej, która  nie włączyła orzechów do diety.

Odbywająca się w dniach 2-6 kwietnia w San Diego coroczna konferencja EB przyciąga międzynarodową publiczność – ponad 14 000 wiodących naukowców i wystawców. Abstrakty badań prezentowane  na EB sugerują, że orzechy mogą pozytywnie wpływać na niektóre ważne dla zdrowia czynniki,  takie jak zdrowie jelit, poczucie głodu i sytości oraz metabolizm. Wyniki pochodzą z następujących abstraktów:

Zdrowie jelit : Wybory dietetyczne i mikrobiom jelitowy w dużym stopniu wpływają na nasze zdrowie. Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z Agricultural Research Service, Departamentu Rolnictwa USA (USDA) na grupie 18 zdrowych dorosłych sprawdzało,  w jaki sposób pozytywny wpływ orzechów włoskich na serce wiąże się ze zdrowiem jelit.  Wyniki badania pokazują, że spożywanie 1,5 uncji orzechów dziennie ma istotny wpływ na florę bakteryjną jelit, zmniejszając stany zapalne i obniżając poziom cholesterolu. Czyli wpływa  na dwa znane wskaźniki zdrowia kardiologicznego. Pozwala nam to lepiej zrozumieć korzyści kardiologiczne spożywania orzechów, w tym orzechów włoskich. 

Uczucie głodu i sytości: Naukowcy z University of Georgia jako pierwsi wykazali,  że rodzaj spożywanego codziennie tłuszczu może zmieniać długoterminowe reakcje związane  z apetytem, takie jak uczucie głodu i sytości.3 18 dorosłych prowadzących spokojny tryb życia,  o prawidłowej masie ciała, najpierw stosowało dietę o wysokiej zawartości tłuszczu, bogatą  w tłuszcze nasycone, następnie, przez kolejne 7 dni, losowo wybrana część grupy zaczęła stosować dietę bogatą w tłuszcze wielonienasycone, a pozostała część dietę kontrolna.  Okazało się, że zastąpienie posiłków bogatych w tłuszcze nasycone dietą bogatą w tłuszcze wielonienasycone korzystnie wpływa na odczuwanie głodu i sytości. Orzechy są doskonałym źródłem dużej ilości tłuszczów wielonienasyconych, zawierają ich aż 13 gramów na uncje.

Metabolizm: Niedawne badania na zwierzętach przeprowadzone przez naukowców  z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie sprawdzały wpływ wprowadzenia orzechów włoskich i pokarmów bogatych w polifenole do typowej na zachodzie diety z przewagą tłuszczów na metabolizm samców myszy.4 Wyniki wykazały, że dieta zawierająca orzechy i uzupełniona pokarmami bogatymi w polifenole, takimi jak maliny, wiśnie lub zielona herbata, może pomóc zmniejszyć stany zapalne. U myszy, które spożywały orzechy, same lub w połączeniu z pokarmami bogatymi w polifenole odnotowano również znaczący wpływ na czynniki związane z zespołem metabolicznym, zmiany w ekspresji genów wątroby i metabolity na poziomie zgodnym z polepszonym stanem metabolicznym. Ponieważ badanie prowadzono  na zwierzętach, wyniki nie mogą jeszcze być stosowane w odniesieniu do ludzi.

Orzechy włoskie zawierają związki bioaktywne, które mogą przyczyniać się do powstawania korzyści zdrowotnych. Orzechy włoskie wyróżniają się spośród innych orzechów tym, że składają się głównie  z tłuszczów wielonienasyconych (13 gramów na uncję), takich jak kwas a-linolenowy (ALA),  czyli kwas tłuszczowy omega-3 pochodzenia roślinnego. To jedyne orzechy zawierające znaczące ilości ALA - 2,5 g w 1 uncji (28,3 g) orzechów.
Z abstraktów prezentowanych podczas EB 2016 nie można jeszcze wyciągać naukowych wniosków,  ale wyniki te pomogą nam zrozumieć potencjalne korzyści płynące z uwzględnienia orzechów  w zdrowej diecie.

Wszystkie badania były częściowo wspierane przez California Walnut Commission, a abstrakty zostały dodane do kolekcji ponad 190 prac naukowych na temat orzechów dostępnych na stronie www.walnuts.org. California Walnut Commission (CWC) od ponad 25 lat wspiera badania związane  z wpływem orzechów włoskich na zdrowie. CWC zapewnia środki finansowe i / lub orzechy do licznych projektów. Same badania są jednak prowadzone niezależnie przez badaczy, którzy projektują badania, interpretują wyniki i piszą artykuły.

www.senior.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl