fit.pl mobile logo

Jak odchudzić wigilijną kolację?

Wigilia to czas spędzany z rodziną przy obficie zastawionym stole. Choć tego wieczoru królują dania postne, to nie są one raczej niskokaloryczne. Po sytej kolacji, najczęściej dochodzi do pojawienia się u nas kilku nadprogramowych kilogramów, których pozbyć się potem już nie jest tak łatwo. Jak zapobiec takiej sytuacji, nie odmawiając sobie jedzenia?

Dużym plusem wigilijnej kolacji jest brak potraw zawierających tłuszcze zwierzęce, które są źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych oraz to, że potrawy najczęściej przygotowujemy własnoręcznie. Dzięki temu po prostu wiemy, co jemy, a wigilijne menu może dostarczyć nam wielu cennych składników odżywczych, jak np. cennych witamin, składników mineralnych czy błonnika. Mimo wszystko tego dnia jemy więcej niż zazwyczaj, zwłaszcza ciężkostrawnych dań, które po całym dniu poszczenia, niekorzystnie wpływają na nasz metabolizm i samopoczucie.

Jednak nie jesteśmy z góry skazani na niepowodzenie. Przy odrobinie świadomych decyzji, możemy sprawić, że kolacja wigilijna nie zaważy na naszej całorocznej pracy, a i nasz nastrój nie ulegnie pogorszeniu. Najczęściej, pierwszym posiłkiem na stole jest barszcz czerwony, który jest jednym z najlepszych wyborów tego dnia, pod warunkiem że przygotowujemy go z prawdziwych buraków, a nie z proszku z torebki. Dostarczy nam on wiele cennych składników, jak np. błonnika, witamin z grupy B,  magnezu i żelaza oraz wspomoże funkcjonowanie wątroby.

Ryby najlepszym wyborem

Wigilia to wieczór ryb. Tego dnia niezmiennie królują one na naszych stołach, a ich wybór jest ogromny. Warto sięgnąć zarówno po te chudsze, np. karp, pstrąg, jak i tłuste ryby morskie, np. łososia czy śledzia. Kluczowe jest jednak to, jak je przyrządzimy. W tym dniu najlepiej byłoby zrezygnować ze smażonych czy ryb w śmietanie, a postawić na te przyrządzane na parze, pieczone lub z jogurtem. W przypadku śledzi, podajmy je w wersji z olejem lnianym, który będzie źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, pod warunkiem że spożyjemy go bez wcześniejszej obróbki termicznej. Same ryby będą źródłem białka, a w przypadku tłustych ryb morskich, wspomnianych wcześniej kwasów omega-3, wspierających profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych.

Podczas wieczerzy wigilijnej nie brakuje także potraw na bazie kapusty. Mamy ich ogromny wybór: pierogi, łazanki, uszka, kapustę z grochem. Wszystkie będą źródłem błonnika wspierającego naszego trawienie. Warto natomiast uważać na dodatek grzybów – ich udział w składzie sprawia, że dania stają się ciężkostrawne, dlatego nie przesadzajmy z nimi tego dnia. Ograniczmy także spożycie potraw mącznych, które są najbardziej kaloryczne. Wystarczy skosztowanie jednego pieroga, aby tradycji stało się zadość, a nasz organizm nam za to podziękuje. Rośliny strączkowe nie pojawiają się zbyt często w naszym codziennym jadłospisie, dlatego kolacja wigilijna może być pretekstem do skosztowania dań na bazie grochu czy fasoli. Dzięki temu, dostarczymy sobie dużo białka, błonnika, a przy okazji wapnia, magnezu oraz żelaza. Uważajmy jednak na niemiłe efekty ze strony przewodu pokarmowego. Przed wzdęciami uchronią nas przyprawy takie, jak czosnek, kminek, majeranek czy cząber.

Sposób na deser

Po sytej kolacji, przychodzi czas na dania słodkie i ciasta. Co zatem wybrać, aby potem nie żałować swojej słabości? Warto postawić na kutię i piernik. W ich składzie znajdziemy cenne bakalie – orzechy i rodzynki, a także w przypadku kutii – mak, który jest świetnym źródłem wapnia i żelaza, a którego spożycie na co dzień jest raczej niewielkie. Ale uwaga! Tych potraw nie możemy jeść bezkarnie. Zawierają one w swoim składzie dużo cukrów prostych (najczęściej pochodzących z miodu), dzięki czemu stają się bardzo kaloryczne. Dlatego ograniczmy się do niewielkiej porcji. Możemy też przygotować sernik jaglany bez cukru bazujący na suszonych daktylach albo piernikowe praliny z orzechów z nerkowca. Możliwości jest naprawdę wiele! Zastosowanie przypraw, np. korzennych, wesprze nasz układ pokarmowy, pobudzi trawienie i rozgrzeje nasz organizm. Potrawy z ich dodatkiem będą na nas korzystnie działać, dlatego nie oszczędzajmy ich tego dnia.

Podsumowując, kolacja wigilijna nie musi być naszą zmorą. Wszystko zależy od tego, co wybierzemy i jakie ilości poszczególnych potraw spożyjemy. Jedząc z głową, unikniemy nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego i wyrzutów sumienia, że rok naszej ciężki pracy poszedł na marne. Nie odmawiając sobie wszystkiego, będziemy mogli delektować się przyjemną atmosferą przy rodzinnym stole. Wybór należy do nas.

Monika Prześlakowska, dietetyk 4Faces

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
hanka.rozek

A po świętach www.igortreneronline.pl ! Spełnij swoje marzenia o fit sylwetce!!!

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl