fit.pl mobile logo

5 (nieoczywistych) rad dla alergików

O tym, że alergicy powinni stosować preparaty przeciwhistaminowe, czy też, że podczas alergii na pyłki należy ograniczać czas spędzany na zewnątrz, wiedzą wszyscy. Ale kto wie, że chcąc zadbać o oczy, powinniśmy regularnie czyścić…nos? Tę i inne niestandardowe informacje przekazuje dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii „Otwórz oczy na alergię”.

1. Zadbaj o oczy przed snem

Są alergicy, którzy budząc się rano odczuwają spory dyskomfort oczu – zapuchnięte powieki, zaczerwienienie i podrażnienie spojówek, a także świąd i nadmierne łzawienie to typowe objawy alergiczne. Dlaczego po nocy są one tak dotkliwe? – Powodów może być kilka. Alergicy przed snem powinni dokładnie umyć twarz, głowę i przemyć oczy. Taki reżim higieniczny pozwoli uniknąć porannego podrażnienia. Kolejnym powodem może być wywietrzona w dzień pościel – osiadłe na niej alergeny mają już niedaleką drogę do oczu i nosa. I wreszcie kolejny powód: nieoczyszczone oczy, przy zamkniętych powiekach zatrzymują alergen w oku i pyłki są w stałym kontakcie z błoną śluzową i powierzchnią gałki ocznej. To również powoduje podrażnienia – tłumaczy dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii „Otwórz oczy na alergię”.

Dlatego tak ważna jest higiena oczu. Jak prawidłowo zadbać o narząd wzroku przed snem? Należy solidnie przepłukać oczy, najlepiej kroplami nawilżającymi bez konserwantów (np. Hyal-Drop Multi) lub przeznaczonymi dla alergików kroplami z ektoiną (np. EKTIN), czyli naturalną substancją, która tworzy niewidzialną tarczę na powierzchni oka, chroniącą przed wnikaniem alergenów. W przypadku silnych reakcji, należy następnie zastosować krople z lekiem przeciwhistaminowym, ale ten przepisuje tylko lekarz.

2. Chroń oczy… oczyszczając nos!

Czy spraye donosowe mogą pomagać oczom? Okazuje się, że tak! Wynika to z faktu, że oczy oczyszczane są przez łzy, które spływają przez kanaliki łzowe do nosa. W momencie gdy kanaliki są niedrożne, nadmiar łez nie ma ujścia. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie sprayu do nosa na bazie np. kortykosteroidów (np. glikokortykosyteroidy w sprayu donosowym dostępne bez recepty). Część osób rezygnuje ze stosowania tego typu preparatów w obawie przed wysuszeniem śluzówki. – Rzeczywiście, może się tak zdarzyć, jeśli stosujemy zbyt długo preparaty z ksylometazoliną, która obkurcza naczynia krwionośne w nosie i na dłuższą metę wysusza śluzówkę. Ale nie wszystkie spraye mają takie działanie i nie należy się zrażać do tego rodzaju produktów – wyjaśnia dr n. med. Marta Kołacińska-Flont.

Bardzo ważny jest też sposób aplikacji: - Należy najpierw lekko pochylić głowę, a następnie włożyć końcówkę atomizera do otworu nosowego, kierując jego czubek w stronę zewnętrznego kącika oka i zaaplikować dawkę na wewnętrzną stronę nozdrza. Unikamy podawania leku na przegrodę nosową, gdyż znajdują się tam sploty naczyniowe, które „trafione” mocnym wystrzałem substancji czynnej, mogą spowodować niekomfortowe dla pacjenta krwawienie z nosa – przestrzega ekspertka.

3. Noś okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne nie tylko chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale także przed alergią. Stanowią mechaniczną barierę przed wnikaniem alergenów do oczu. Warto je stosować zawsze podczas pobytu na zewnątrz. – Szczególnie ważne są w słoneczne, wietrzne dni, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest najwyższe. Zawsze zalecam je także rowerzystom, którzy powinni korzystać z okularów przeciwsłonecznych także ze względów bezpieczeństwa – by nie oślepiały ich promienie słoneczne i nie ograniczały w ten sposób ostrości i pola widzenia – przypomina ekspertka.

4. Unikaj alkoholu

Najwyższy sezon alergii zbiega się w czasie z inauguracją sezonu grillowego – jednej z ulubionych form spędzania wolnego czasu przez Polaków. Na spotkaniach towarzyskich w ogrodzie często zasiadają alergicy. Już sama wielogodzinna ekspozycja na alergeny działa na niekorzyść osób uczulonych na pyłki, a spożywany alkohol może być dodatkowym „czynnikiem spustowym” reakcji alergicznych. Oznacza to, że alkohol może zaostrzyć dokuczliwe objawy alergii. Zdarzają się też pacjenci, którzy są uczuleni na pyłki, a dodatkowo na któryś ze składników alkoholu, np. jęczmień lub chmiel w piwie lub na czerwone wino. – Dlatego zachęcam, by alergicy na przyjęciach w ogrodzie nie spożywali alkoholu. Powinni także uważać na owady błonkoskrzydłe, gdyż ich ukąszenia mogą być dla alergików niebezpieczne – mogą spowodować nawet wstrząs anafilaktyczny – informuje dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii „Otwórz oczy na alergię”.

5. Mądrze zaplanuj wakacje

Sezon wakacyjny w Polsce to także sezon pylenia brzozy oraz traw – alergenów, na które skarży się najwięcej naszych rodaków. Można sobie jednak zaplanować prawdziwe wakacje od alergii. Należy pamiętać, że jedną z najważniejszych zasad walki z alergią jest unikanie kontaktu z alergenami. Z tego powodu osoby z pyłkowicą powinny unikać wyjazdów bardzo blisko natury: nienajlepszym rozwiązaniem będzie działka, leśny domek lub wypad pod namiot w pobliżu pól, lasów czy łąk.

Bardzo dobrym pomysłem jest natomiast majówka nad morzem: w tamtejszym powietrzu jest najmniej alergenów, jest czyste i świeże, wolne od pyłków, zanieczyszczeń i kurzu. Ponadto, bryza od morza zapewnia częstszą cyrkulację powietrza. Nie bez powodu lekarze rodzicom astmatyków zalecają przeprowadzkę nad Bałtyk.
Ci, którzy szukają dalszych destynacji powinni zwrócić uwagę na pustynne klimaty strefy podzwrotnikowej (np. Egipt, Maroko), ze względu na niewielką ilość pylącej roślinności. Słońce sprzyja wyciszeniu objawów alergicznych ze strony skóry.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl