fit.pl mobile logo

6 sposobów na zdrowe stawy

Boli cię kolano, biodro, a może staw skokowy? Pamiętajmy, że problemy ze stawami mogą być związane z przeciążeniem, zanikiem kolagenu lub są objawem ich zwyrodnienia. Co możemy zrobić już dziś, by zadbać o nie we własnym zakresie ? Oto kilka sposobów

Co robić, kiedy stawy dają w kość?

Kiedy kolana lub łokcie pozostają zbyt długo w jednej pozycji lub nieustannie wykonują ten sam ruch, w stawach uciskana jest wypełniająca je chrząstka stawowa. Po pewnym czasie staje się ona szorstka, chropowata i ulega zniszczeniu, niejednokrotnie powodując stan zapalny stawów, które bolą, są sztywne i nienaturalnie trzeszczą. Na szczęście jest kilka sposobów na przedłużenie ich żywotności.

1. Rób okłady!

Biorąc przykład z naszych babć, jeśli doskwiera nam uciążliwy ból stawów, ulgę przyniosą okłady z liści kapusty, które działają przeciwzapalnie oraz usuwają toksyny ze skóry. Dokładnie rozwałkowane liście wystarczy przyłożyć do bolących miejsc, owinąć bandażem i zostawić na kilka godzin. Przy zwalczaniu bólu stawów pomogą również gorące, kojące okłady termoforem lub zimne kostki lodu, które zmniejszą obrzęk.

2. Nacieraj!

Już sam masaż przynosi ulgę, a jeśli w tym celu użyjemy olejków eterycznych, ból szybciej minie. Olejki eteryczne powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i szybsze krążenie krwi w miejscu zastosowania. Niektóre z nich mają właściwości znieczulające jak np. olejek miętowy czy goździkowy.

3. Kąpiele mają moc

Kąp się w ciepłej wodzie. Pod wpływem wysokiej temperatury, mięśnie i ścięgna rozluźniają się, zmniejsza się sztywność stawów, ułatwiając poruszanie. Takie zabiegi z dodatkiem ziół lub olejków eterycznych, które działają przeciwzapalnie i łagodzą bóle reumatyczne, z powodzeniem możemy stosować w domu, najlepiej co drugi dzień. Należy stopniowo wydłużać czas kąpieli od 5 do 20 minut, jednocześnie pamiętając, by woda w wannie miała około 38°C.

4. Obuwie dobieraj z głową

Aby zachować sprawność stawów, panie powinny zrezygnować z codziennego noszenia szpilek. Powód? Jest prosty, nosząc je zmienia się sposób chodzenia, a im wyższy obcas, tym większy nacisk oddziałuje na kolano. Idealne są więc buty na niskim i grubym obcasie lub te sportowe.

5. Dbaj o swoję dietę

W wielu przypadkach zła kondycja stawów spowodowana jest nieodpowiednią dietą, dlatego osoby z nadwagą powinny szczególną uwagę zwrócić na swój jadłospis. Codzienne menu warto wzbogacić więc o produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomagają organizm w walce ze stanami zapalnymi i utrzymują prawidłową ruchomość stawów. W trosce o zdrowe stawy jedzmy też więcej warzyw i owoców, bogatych w witaminę C, która opóźnia procesy starzenia się stawów i jest niezbędna do wytwarzania kolagenu, budulca chrząstki.

6. Nie zapominaj o aktywności fizycznej

Dzięki odpowiedniej dawce ruchu wzmocnimy nasze stawy, a także zwiększymy elastyczność więzadeł i ścięgien. Pamiętajmy jednak, by ćwiczenia nie były zbyt obciążające, najlepiej wybrać zajęcia na basenie np. pływanie, jazdę na rowerze,  jogging lub nordic walking. Nie przesadzajmy z treningami, ponieważ może się to wiązać z nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci kontuzji. Słuchajmy więc swojego ciała i dostosowujmy wykonywane ćwiczenia do własnych możliwości. Co więcej - chcąc zachować sprawne stawy na dłużej, warto skorzystać z suplementów diety przeznaczonych do kompleksowej ochrony stawów. Sięgnijmy po preparaty  z kolagenem np. 4Flex (innowacyjny preparat zawierający unikalny kolagen  Fortigel®). Kolagen ten wchłania się aż w 95% i gromadzi głównie w tkance chrzęstnej.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl