fit.pl mobile logo

Bezpieczna wizyta ortopedyczna w czasie pandemii – to możliwe!

Problemy ortopedyczne nie tylko znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale także często wymagają szybkiej reakcji, czyli np. przeprowadzenia operacji chirurgicznej, a potem również rehabilitacji. Kontuzji można nabawić się w moment. Wystarczy chwila nieuwagi, pozornie niewinny upadek, które mogą spowodować urazy, jak skręcenia stawów czy złamania. Z drugiej strony są także pacjenci, którzy potrzebują pomocy ortopedycznej ze względu na schorzenia w obrębie stawów czy kręgosłupa. Jak wygląda wykonywanie zabiegów ortopedycznych w dobie pandemii i co zrobić, jeśli będziemy potrzebowali pilnie skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów? Na to pytanie odpowiada lek med. Jakub Bryll, ortopeda z Centrum Medycznego Damiana

Istnieją takie kontuzje ortopedyczne, które powinny od razu kwalifikować nas do operacji. Po urazie czy złamaniu w obrębie kończyn górnych lub dolnych zazwyczaj trafiamy na SOR, gdzie lekarze szybko dokonują niezbędnych zabiegów. Jednak są też schorzenia i dolegliwości, wymagające przeprowadzenia precyzyjnej operacji, a następnie rehabilitacji, aby powrót do pełnej sprawności odbył się bez groźnych powikłań. To np. wszelkiego rodzaju operacje więzadeł, artroskopie czy wykonywanie endoprotezoplastyk stawów biodrowych lub kolanowych, które poprawiają komfort życia. Jednak w czasie COVID-19 przeprowadzanie niektórych zabiegów odłożono ze względu na obostrzenia sanitarne, co może wpływać na wydłużenie czasu powrotu do zdrowia. Początkowo były one wstrzymane w bardzo znacznym stopniu, a przyjmowano jedynie pacjentów, u których zwlekanie z działaniem mogło zagrażać zdrowiu i życiu. Jednak czy obecnie wszystko wróciło już do normy? Sytuacja stale się normalizuje, a placówki medyczne starają się wykonywać w terminie planowane operacje, jednak wciąż istnieje ryzyko, że nie zawsze uda się od razu otrzymać szybki termin leczenia. Dodatkowo pojawia się niepewność czy nasz przypadek będzie kwalifikował się do wykonania zabiegu w krótkim czasie. Jak zatem wygląda pomoc ortopedyczna w czasie epidemii i czy są placówki, w których pomoc można uzyskać szybko?

Zabiegi, z którymi nie warto czekać

W czasie pandemii, należy pamiętać o pacjentach ortopedycznych, którzy często wymagają kontynuacji leczenia, rozpoczętego jeszcze przed wejściem w życie obostrzeń epidemicznych. Jeśli pacjent ma taką możliwość, powinien pomyśleć o wyborze placówki, w której pomoc zostanie mu udzielona w jak najbliższym terminie. Przeprowadzenie operacji pozwala tym pacjentom na powrót do tak długo oczekiwanej sprawności. Oczywiście należy wówczas zachować pełen reżim sanitarny, ale przestrzeganie reguł pozwala na sprawne i bezpieczne przeprowadzenie zabiegów.

Problemy ortopedyczne mogą w różny sposób wpływać na jakość naszego funkcjonowania. Istnieją takie kontuzje, które powinny być operowane natychmiast, bo np. zagrażają życiu. Jednak są też zabiegi, które nie zawsze wymagają natychmiastowego przeprowadzenia, a mimo to warto je wykonać, ponieważ poprawiają komfort życia pacjenta. Należą do nich m.in. artroskopie stawów, wstawianie endoprotez, terapie komórkami macierzystymi czy osoczem bogatopłytkowym w systemie Angel, operacje rekonstrukcji więzadeł z użyciem więzadła syntetycznego LARS czy leczenie halluksów – dodaje lek. med. Jakub Bryll, ortopeda z Centrum Medycznego Damiana.

Leczenie ortopedyczne na czas

Mając na uwadze swoje zdrowie, należy mieć pewność, że leczenie przebiegnie sprawnie i szybko. W niektórych centrach medycznych można w kilka dni uzyskać kwalifikację i termin zabiegu (np. Centrum Medyczne Damiana). Obecnie, wszystko odbywa się zgodnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemicznego – lekarz w czasie kwalifikacji do zabiegu przeprowadza wywiad z pacjentem i na jego podstawie decyduje o ewentualnej konieczności przeprowadzenia badania w kierunku Sars-CoV-2. Następnie, jeśli wykluczymy obecność COVID 19, po konsultacji z lekarzem ortopedą, anestezjologiem i wykonaniu niezbędnej diagnostyki (badania laboratoryjne, tomografia komputerowa, RTG), pacjent otrzymuje kwalifikację do zabiegu, który jest wyznaczony maksymalnie w terminie 5 kolejnych dni.

Jeśli dzięki podjęciu operacji, komfort naszego życia wzrośnie, to nie warto z nią zwlekać. Na leczenie wybierajmy te miejsca, w których pomoc otrzymamy szybko i kompleksowo.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl