Bolą cię uszy? Nigdy tego nie rób!

Infekcje uszu to problem, który jest bardzo często bagatelizowany. Część z nich to efekt korzystania z „tradycyjnego” sposobu higieny, czyli patyczków kosmetycznych. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że takie działania mogą drastycznie pogorszyć stan ucha, prowadząc do sytuacji, w której interwencja medyczna okaże się niezbędna. Podpowiadamy, jakich metod leczenia wystrzegać się w przypadku dolegliwości uszu.
2018-04-02 00:00
Udostępnij
Bolą cię uszy? Nigdy tego nie rób!

Ból uszu – możliwe przyczyny

Ból uszu może się okazać problemem bardziej złożonym. Najczęściej jednak u jego podłoża leży nieprawidłowa higiena. Podczas czyszczenia patyczkiem kosmetycznym, może dojść do uszkodzenia przewodu słuchowego. Również wepchnięcie nagromadzonej woskowiny w głąb ucha może doprowadzić do jego zatkania, a w niektórych przypadkach nawet do przebicia błony bębenkowej. Wśród możliwych przyczyn dyskomfortu można wymienić także nadmierny kontakt z wodą. Pod wpływem wilgoci woskowina pęcznieje, zatykając tym samym przewód słuchowy.    

Odczuwasz ból ucha? Działaj z głową!

W przypadku bólu ucha istotne jest, by unikać działań, które mogą jedynie nam zaszkodzić. Takie czynności jak płukanie uszu powinny być wykonywane wyłącznie przez specjalistów. Wtłoczenie wody do przewodu słuchowego pod zbyt dużym ciśnieniem może doprowadzić nawet do perforacji błony bębenkowej. Więcej informacji na temat płukania uszu znaleźć można tutaj. Także zabiegi przy użyciu patyczków kosmetycznych lub zaostrzonych narzędzi nie wróżą sukcesu i z pewnością przyczynią się do pogorszenia stanu ucha. W przypadku dużej ilości woskowiny może ona zostać wepchnięta w głąb przewodu, tworząc tym samym trudny do usunięcia czop.     

Woskowina uszna – jaka jest jej rola?

Woskowina wydzielana przez uszy jest zjawiskiem naturalnym i nie powinna być traktowana jako objaw niewłaściwej higieny. I chociaż przyzwyczailiśmy się do jej regularnego usuwania, to nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak istotna jest jej rola w prawidłowym funkcjonowaniu narządu słuchu. Zadaniem woskowiny jest oczyszczanie i nawilżanie skóry w przewodzie słuchowym. Zbyt często pozbywanie się jej zmusza organizm do wzmożonej produkcji, co może poskutkować zatkaniem ucha.  

Czym czyścić uszy?

Istnieje wiele bezpiecznych sposobów na utrzymanie prawidłowej higieny uszu. Jej podstawowym elementem powinno być mycie zewnętrznej części ucha za pomocą mydła. Potyczek kosmetyczny może być wykorzystany jedynie w przypadku czyszczenia małżowiny usznej. Jeśli nadmiar woskowiny będzie dla nas zbyt uciążliwy, można usunąć ją, aplikując do ucha kilka kropli oliwy z oliwek lub gliceryny. W tym celu można sięgnąć także po preparaty do czyszczenia uszu. Większość z nich dostępna jest bez recepty w formie wygodnego sprayu bądź kropli. Jeśli ból nie ustąpi, należy udać się do laryngologa w celu przeprowadzenia zabiegu płukania uszu.