fit.pl mobile logo

Co jest przyczyną kataru? Poznaj nasze sposoby na zatkany nos

Katar to dolegliwość, z którą niemal każdy Polak ma do czynienia przynajmniej jeden raz do roku. Choć kojarzy się głównie z przeziębieniem, to w praktyce może on towarzyszyć wielu chorobom. Dolegliwość ta może być bardzo uciążliwa. Towarzyszyć jej mogą problemy z oddychaniem, ze snem, a nieleczony katar może doprowadzić do poważnych powikłań.

Katar – co warto wiedzieć?

Katar to potoczna nazwa dolegliwości, której objawem jest wyciek nadmiaru wydzieliny z nosa. Nieżyt nosa wynika z zapalenia błony śluzowej w obrębie nosa. Czy wydzielina pojawia się wyłącznie podczas infekcji? Nie. Zwiększa się jedynie jej ilość. O ile zdrowy nos wydziela około pół litra wydzieliny na dobę, to zainfekowany 3 razy więcej. Nieżyt nosa jest reakcją obronną organizmu – w wyniku zwiększonej ilości wydzieliny chce on wyeliminować z organizmu zagrożenie. W przypadku kataru należy stosować leczenie objawowe – nie istnieje lek, który spowoduje, że natychmiast wyzdrowiejesz. Z katarem najczęściej będziesz mieć do czynienia przez około 7 do 10 dni. Nie jest prawdą, że możesz zaniechać w takim przypadku leczenia, gdyż infekcja zamiast ustąpić, może doprowadzić do powikłań, m.in. zapalenia oskrzeli. Właśnie dlatego na objawy choroby należy reagować.

Rodzaje kataru

Sposób leczenia kataru zależy przede wszystkim od tego, co stanowi jego przyczynę. Zdecydowanie najczęściej odpowiadają za niego wirusy – głównie rinowirusy, koronawirusy i adenowirusy. Wydzielina jest wówczas mętna i wodnista. Jednocześnie mogą pojawić się takie objawy infekcji jak stan podgorączkowy czy kichanie. Często infekcja wirusowa poprzedza infekcję bakteryjną, przy czym ta pierwsza z reguły nie wymaga konsultacji ze specjalistą.

Kolejną przyczyną kataru może być infekcja bakteryjna. Wówczas wydzielina jest żółta, szarawa czy nawet zielona. Infekcji towarzyszyć może gorączka i mokry kaszel. W tym przypadku najczęściej konieczna okazuje się antybiotykoterapia.

Trzecim rodzajem nieżytu nosa jest katar alergiczny. Może być on sienny lub całoroczny. Katar pojawia się w wyniku kontaktu błony śluzowej z alergenem. Takim alergenem może być np. kurz czy sierść zwierząt. Wówczas nie pomogą ani antybiotyki ani leki, które sprawdzają się przy infekcji wirusowej. Efekt natomiast da wprowadzenie odpowiednio dobranych leków antyhistaminowych. Najlepszym sposobem na uniknięcie takiej reakcji jest niedopuszczanie do kontaktu z alergenem, ale w praktyce może być to bardzo trudne. Jeśli podejrzewasz, że zmagasz się z alergicznym nieżytem nosa, to koniecznie skorzystaj z konsultacji z alergologiem. Być może zaproponuje on leki, które spowodują, że twój organizm nie będzie intensywnie reagować na czynnik alergizujący.

Sposoby na zatkany nos

Z nieżytem nosa możesz sobie poradzić, korzystając z leków dostępnych bez recepty, ale również domowymi sposobami. Oto wybrane metody, które pomogą wyeliminować dolegliwość:

  • Lekarstwa – czyli krople, spraye czy tabletki na katar. Pomóc mogą m.in. leki zawierające ksylometazolinę, oksymetazolinę czy nafazolinę.
  • Preparaty przeciwhistaminowe – jeśli zmagasz się z alergicznym nieżytem nosa.
  • Czosnek i cebula – czyli dwa produkty, które są zalecane przy wielu różnych infekcjach. Mają m.in. działanie przeciwwirusowe, mogą pomóc ci w szybszym pozbyciu się kataru. W jaki sposób je spożyć? Np. możesz je dodać do kanapki czy dania.
  • Maść majerankowa – smaruj nią skrzydełka nosa, a dzięki temu złagodzisz możliwe podrażnienie skóry.
  • Inhalacje z soli fizjologicznej – potrzebujesz nebulizatora oraz soli fizjologicznej. Wlej do zbiorniczka sól fizjologiczną, a następnie załóż maskę, która znajduje się w zestawie i uruchom urządzenie. Dzięki temu łatwiej oczyścisz nos z wydzieliny.

W każdym przypadku, gdy dolegliwość nie ustępuje, a wręcz pojawiają się kolejne objawy, warto skorzystać z pomocy lekarskiej. Specjalista oceni, jaka jest przyczyna infekcji i zaproponuje odpowiednie leczenie.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl