Czy klimatyzacja może być niebezpieczna dla zdrowia?

Jakie mogą być negatywne dla zdrowia skutki klimatyzacji? Jak ustrzec się negatywnych skutków dla zdrowia, na co zwracać uwagę przy korzystaniu z klimatyzacji, jak długo można być wystawionym na jej działanie w ciągu doby?
2022-06-02 00:00
Udostępnij
Czy klimatyzacja może być niebezpieczna dla zdrowia?

Klimatyzacja ma zapewnić nam komfort termiczny, czyli korzystne dla nas warunki do pracy, relaksu i dobrego samopoczucia. Jest to proces, w którym urządzenia klimatyzacyjne pobierają powietrze z otoczenia, zmieniają jego temperaturę, nawilżają i wypuszczają je do pomieszczenia w którym są zainstalowane. Są wyposażone w specjalne filtry, dzięki którym usuwają pyłki, kurz oraz różne związki chemiczne. Dobrze zamontowana, prawidłowo użytkowana i serwisowana klimatyzacja nie powinna nam szkodzić.

Problemem staje się brak dbałości o jej czyszczenie, wymianę filtrów, nieumiejętne ustawianie temperatury, nawiewu lub wilgotności.

Musimy pamiętać o tym, aby różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz i wewnątrz latem nie była większa niż 6 st. C. Wyjście po kilku godzinach z klimatyzowanego wnętrza, gdzie panowała temperatura 18-19 stopni, na zewnątrz, gdzie mamy ponad 30 stopni, grozi szokiem termicznym, szczególnie niebezpiecznym u osób z chorobami krążenia. Nie należy też siedzieć bezpośrednio w strumieniu chłodnego powietrza wydobywającego się z klimatyzatora. Ma to takie same skutki jak siedzenie w przeciągu i może powodować przeziębienia. Zagrożeniem dla zdrowia w niewłaściwie lub zbyt rzadko konserwowanych urządzeniach mogą być grzyby, pleśnie, bakterie. Patogeny krążące w powietrzu mogą powodować wtedy reakcje alergiczne. Dlatego pacjenci, którzy pracują w budynkach z klimatyzacją, często skarżą się na uczucie wysuszonych spojówek, śluzówek dróg oddechowych, chrypkę, chrząkanie. Jeżeli mamy pewność , że urządzenie jest w pełni sprawne, a parametry - w tym wilgotność powietrza - są prawidłowo ustawione, musimy zaopatrzyć się w preparaty sztucznych łez i wodę mineralną, którą dla ochrony naszych śluzówek należy pić często i małymi łykami.

Joanna Pietroń, lekarz, specjalista medycyny rodzinnej w Centrum Medycznym Damiana


***
Centrum Medyczne Damiana
Centrum Medyczne Damiana (CMD) istnieje od 1994 r. Zapewnia pacjentom szeroki zakres opieki medycznej w ośmiu przychodniach w Warszawie oraz w Szpitalu. Pracują w nich lekarze wszystkich specjalności, z wieloletnią praktyką kliniczną zdobytą w wiodących placówkach polskich i zagranicznych.
Centrum Medyczne Damiana oferuje kompleksowy zakres konsultacji lekarzy, badań diagnostycznych; obrazowych
i laboratoryjnych, rehabilitację i profilaktykę zdrowotna. W Szpitalu Damiana wykonywane są operacje w zakresie chirurgii ogólnej, ortopedii, okulistyki, laryngologii i ginekologii.
Zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów gwarantowane są w oparciu o długoletnie doświadczenie lekarzy pracujących
w Centrum Medycznym Damiana i najwyższe standardy w procesie leczenia. Wysoka jakość znalazła odzwierciedlenie
w zdobytych przez CMD certyfikatach i nagrodach, takich jak: „Akredytacja Centrum Monitorowania Jakości”, Certyfikat ISO, „Szpital bez bólu”, „Bezpieczny Pacjent”, „Godło Quality International 2017” oraz „Miejsce przyjazne przyszłej Mamie”.
W ciągu 27 lat swojego istnienia Centrum Medyczne Damiana ugruntowało swoją silną pozycję na rynku prywatnych usług medycznych. O unikatowości jego usług świadczą: indywidualne, przyjazne podejście do pacjentów, kompleksowa opieka medyczna, wysokie kwalifikacje personelu, a także zwracanie szczególnej uwagi na profilaktykę zdrowia.
Centrum Medyczne Damiana angażuje się także w działania charytatywne i współpracuje z m.in. z takimi organizacjami jak: UNICEF Polska, WOŚP oraz Fundacja Spełniamy Marzenia.