fit.pl mobile logo

Dbanie o jamę ustną po ekstrakcji zęba w 4 krokach

Każdy z nas choć raz miał, lub zapewne będzie miał usuwanego zęba. To popularny zabieg stomatologiczny, który wymaga jednak specjalnej higieny. Wszystko po to, by gojenie przebiegło zgodnie z założeniami i obyło się bez powikłań. Jak powinno się zadbać o swoją jamę ustną w tym czasie? Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości.

1. Mycie zębów

Co dzieje się w naszej jamie ustnej po usunięciu zęba? W dziąśle tworzy się dziura, w której pojawia się skrzep. To taki naturalnie wytworzony opatrunek, plaster, który chroni naszą ranę przed zakażeniem. Dlatego bardzo ważne jest to, by pozostał na swoim miejscu. Dbając o to, by go nie naruszyć, warto odpuścić mycie zębów przez najbliższe 24 godziny po zabiegu. Nasze zęby nie ucierpią, a nasz zębodół będzie miał idealne środowisko do gojenia.

Przy pierwszym myciu zębów należy omijać miejsce po wyrwanym zębie, tak by przypadkiem nie zahaczyć o skrzep powstały w zębodole. Warto też wybrać delikatną szczoteczkę, która nie podrażni dziąseł. Możemy wrócić do normalnego mycia zębów po dwóch tygodniach od zabiegu. Do tego czasu wszystko powinno ładnie się zagoić i zarosnąć.

2. Płukanie jamy ustnej

Jeśli nie możemy myć zębów w pierwszych godzinach po zabiegu, to można by pomyśleć, że chociaż warto wypłukać jamę ustną płynem o miętowych zapachu? Zdecydowanie nie. Tuż po zabiegu taki manewr może nam wypłukać skrzep, a to może skutkować powikłaniami. Najlepiej, by krok ten zamienić na płukanie jamy ustnej w delikatniejszy sposób, jednak przy użyciu mocniejszego środka, który jest specjalnie stworzony na takie sytuacje. Warto zaopatrzyć się w płyn z chlorheksydyną, taki jak GUM® PAROEX® 0,12%. To szczególnie dobry wybór po zabiegach chirurgicznych i ekstrakcjach zębów, ponieważ chlorheksydyna wykazuje działanie przeciwzapalne. Wystarczy użyć ok. 10 do 15 ml płynu i bardzo delikatnie (by nie wypłukać skrzepu) płukać miejsce po zabiegu przez około 30 sekund. Proces ten warto powtórzyć dwa razy dziennie.

3. Jedzenie i picie

Oczywiście po zabiegu musimy coś jeść, jednak najlepiej odczekać kilka godzin, by mieć pewność, że skrzep zdążył wytworzyć się w dziąśle. To czego zdecydowanie warto unikać, to skrajnie gorące i zimne potrawy. Mogą one podrażnić okolicę po zabiegu i wznowić ból. Warto też przez pierwsze dni spożywać posiłki, które nie wymagają od nas nadmiernego żucia. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju kisiele, kleiki, zupy krem czy piure ziemniaczane.

4. Aktywność fizyczna

Po zabiegu najlepiej przez kilka dni odpuścić wszelkie ćwiczenia wytrzymałościowe i siłowe. To czas regeneracji i odpoczynku, na który zdecydowanie powinniśmy sobie pozwolić. Tak jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych w naszym ciele, tak samo w przypadku ekstrakcji zęba, powinniśmy uważać na to, by się nie przeciążyć.

Każdy przypadek jest inny – jedna osoba znosi wyrwanie zęba bezproblemowo i kilka godzin później praktycznie nie odczuwa bólu, a inny przez złe usytuowanie zęba, czy skręcone korzenie może przejść przez ten proces bardziej boleśnie. Bez względu na to, którym przypadkiem jesteśmy, wymienione wyżej zasady dotyczą nas tak samo i będą pełniły bardzo ważną rolę przy gojeniu.
Więcej informacji na www.sunstargum.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl