Dolegliwości żołądkowe z powodu stresu – jak się ich pozbyć?

Dzisiejsze szybkie tempo życia przekłada się na wiele sfer życia miedzy innymi na pracę. Biegamy od spotkania do spotkania, łykamy w pośpiechu kolejną kawę, często na pusty żołądek. Pracy jest coraz więcej, a szefowie wydają się być coraz bardziej wymagający. Kolejne deadline’y, kolejne projekty, a konkurencja na rynku pracy spora. Staramy się więc dać już nie 100 ale 150% z siebie. W takim rytmie jesteśmy w stanie wytrzymać kilka tygodni, może miesięcy, aż wreszcie stajemy się coraz bardziej nerwowi, źle sypiamy, boli nas żołądek, doskwierają nam biegunki, a przed ważną prezentacją zdarza się zwymiotować
2016-12-07 00:00
Udostępnij
Dolegliwości żołądkowe z powodu stresu – jak się ich pozbyć?

Coraz większe możliwości, które daje nam praca mają także swoją drugą, ciemną  stronę – okropny stres, na który jesteśmy narażeni każdego dnia, który zaczyna przeszkadzać nam w normalnym funkcjonowaniu i odbija się na naszym zdrowiu.

 

Nieprzyjemnie skutki stresu

Stres to reakcja organizmu na stresory, czyli sytuacje wywołujące stres. Stresorami może być występ przed publicznością, egzamin, ważne wydarzenie w życiu człowieka. Stres wywołany przez wymienione sytuacje jest czymś naturalnym, czasem nawet motywującym do działania. Są jednak sytuacje, które trwają przez dłużysz czas i wywołują reakcje stresu – spotykamy się z nimi najczęściej w pracy. Gdy organizm nie jest w stanie sobie z nimi już radzić wysyła sygnały w postaci różnych dolegliwości. Kiedy jesteśmy zdenerwowani mózg wysyła do wszystkich komórek i tkanek sygnał, żeby przygotować się do walki. We krwi podnosi się poziom kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny, wzrasta stężenie glukozy, następuje przygotowanie organizmu do przetrwania. Wysoki poziom adrenaliny i kortyzolu powoduje obniżenie odporności organizmu, wzrasta wówczas napięcie mięśniowe, ciśnienie ulega podniesieniu co może prowadzić nawet do zawału serca. Stres odczuwa także żołądek. Pod wpływem działania adrenaliny wydzielają się większe ilości kwasów trawiennych, które drażnią błonę śluzową wyściełającą żołądek. Daje to objawy w postaci zgagi, pieczenia w dołku, jeśli będą utrzymywać się dłużej mogą przerodzić się we wrzody żołądka i dwunastnicy czy zapalenie błony śluzowej. Większa ilość kwasów trawiennych powoduje także skurcze jelit i biegunkę. Biegunka spowodowana jest także wydzielaniem się większej ilości katecholamin, które wydzielają się pod wpływem stresu, a które pobudzają perystaltykę jelit. Zdarza się że człowiek obciążony długotrwałym stresem wypróżnia się nawet kilkanaście razy dziennie. Przy silnym stresie można, poza biegunką, odczuwać także ściskanie w jelitach, skurcze żołądka i wymioty. Jeśli takie dolegliwości będą utrzymywać się dłużej może dojść do utraty ważnych elektrolitów i odwodnienia organizmu.

Jak radzić sobie ze stresem?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie i uzyskuje odpowiedź „przestań się martwić”. Jednak nie zawsze jest to takie proste, zwłaszcza jeśli przez wiele lat nasz organizm w taki sposób reagował na daną sytuację. Faktem jest, że to w jaki sposób reagujemy na stresujące sytuacje zależy od naszego podejścia do życia, naszych doświadczeń z przeszłości, temperamentu, cech osobowości, wyznawanych wartości. Stres siedzi w głowie i to od nas samych zależy czy poddamy się mu czy spróbujemy złapać dystans i kolejnym razem zareagujemy z większym spokojem. W celu uspokojenie organizmu zaleca się zajęcia jogi czy medytacje, które poprzez techniki oddechowe wyciszają ciało, relaksują i pozwalają zapanować nad obezwładniającym stresem. Przy długotrwałym stresie warto także wyjechać, zmienić otoczenie i pozwolić sobie na cieszenie się chwilą, bez myślenia o pracy. Praca nad podejściem do życia to jedno, jednak trzeba także zlikwidować fizyczne objawy stresu. Z pomocą przychodzi tu właściwa dieta bogata w minerały przede wszystkim magnez oraz witaminy zwłaszcza z grupy B. Dobrze także rozładować stres poprzez aktywność fizyczną – spacer, bieg, squash, pływanie itp. cokolwiek co dostosowane jest do wydolności naszego organizmu i co sprawia nam radość. Jeśli stres łączy się z biegunkami i wymiotami, wówczas warto sięgnąć po elektrolity, które nawodnią organizm np. ORSALIT®. Ten doustny płyn nawadniający przeznaczony jest do stosowania w stanach odwodnienia organizmu. ORSALIT® dzięki efektywnemu mechanizmowi wspólnego wchłaniania wody, sodu i glukozy skutecznie nawadnia organizm. Zmniejsza jednocześnie ryzyko powikłań będących następstwem biegunek i wymiotów. DPN charakteryzuje się zmniejszoną osmolarnością co oznacza, że woda nie jest ściągana i wydalana, ale krąży po organizmie nawadniając komórki.  Aby szybko pozbyć się biegunki szczególnie polecany jest ORSALIT® plus smektyn. Zawarty w nim smektyn dwuoktanościenny posiada właściwości wiązania bakterii, wirusów i toksyn bakteryjnych, jednocześnie tworzy warstwę ochronną powlekającą błonę śluzową przewodu pokarmowego. Stosowanie preparatu zmniejsza nasilenie stanu zapalnego, redukuje przepuszczalność błon śluzowych, zmniejsza objętość stolców oraz skraca czas utrzymywania się objawów. Badania kliniczne potwierdziły dużą skuteczność preparatu w walce z ostrą, przewlekłą biegunką różnego pochodzenia.

Stres może mieć niebezpieczne skutki dla naszego organizmu. Jeśli zaobserwujemy choćby najmniejsze jego sygnały zacznijmy reagować i postarajmy się wyeliminować go z życia. Właściwa dieta, aktywność fizyczna czy nawadnianie organizmu to podstawa w utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji, także podczas stresujących sytuacji.