Inkontynencja - znajdź na nią sposób

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu (NTM), to bardzo powszechnie występujący problem. Zmagają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młodsze, kobiety i mężczyźni. Główną przyczyną utraty kontroli nad pęcherzem jest osłabienie siły mięśni dna miednicy. Czynników odpowiedzialnych za zaburzenie pracy tej grupy mięśni jest kilka. Nie wszystkie można wyeliminować. Nie zawsze też podjęcie leczenia umożliwia odzyskanie pełnej sprawności i przywrócenie kontroli nad pęcherzem. Często w ten sposób można jedynie minimalizować skutki nietrzymani moczu. A te bywają bardzo uciążliwe. Rozwiązaniem, które pomaga poprawić odczuwany komfort i ograniczyć następstwa NTM, jest higiena intymna. Dbanie o nią we właściwy sposób jest skutecznym sposobem na walkę z nietrzymaniem moczu. Na czym skoncentrować swoje działania?
2021-11-13 00:00
Udostępnij
Inkontynencja - znajdź na nią sposób

Inkontynencja – co to oznacza?

Utrata kontroli nad pęcherzem, czyli inkontynencja, nie zawsze musi oznaczać mimowolne oddawanie dużych ilości moczu. Bardzo często proces z nią związany postępuje bardzo powoli, a jego początki bywają niezauważane. Tymczasem upuszczenie choćby kilku kropel moczu wskazuje na możliwość utraty kontroli nad pęcherzem. Sytuacja ta powinna skłaniać do jak najszybszej konsultacji medycznej. Podjęcie właściwych działań na wczesnym etapie rozwoju stwarza możliwość zahamowania dalszego postępowania dolegliwości lub jej spowolnienia. Nie warto więc bagatelizować pierwszych sygnałów wskazujących na to, że mogło dojść do osłabienia siły mięśni dna miednicy, in. mięśni Kegla. Zazwyczaj ograniczają się one do upuszczania niewielkiej ilości moczu podczas kichania, kasłania lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. Wtedy to w jamie brzusznej wzrasta ciśnienie, które w przypadku ograniczenia funkcjonowania mięśni Kegla powoduje niekontrolowany wyciek moczu. Bez wdrożenia odpowiednich metod postępowania zalecanych przez lekarza, z czasem ilość oddawanego w ten sposób moczu może się zwiększać. Do wycieku zaś może zacząć dochodzić w każdej sytuacji, niekoniecznie związanej z wysiłkiem.

Higiena przede wszystkim

Bez względu na stopień zaawansowania utraty kontroli nad pęcherzem najważniejsza jest higiena intymna. Dbanie o nią każdego dnia pozwala zmniejszyć odczuwany dyskomfort, a także zadbać o zdrowie. Długotrwały kontakt moczu ze skórą prowadzi bowiem do powstawania podrażnień, które są bolesne i trudne do usunięcia. Poza częstym myciem i zmianą bielizny bardzo ważne jest stosowanie chłonnych produktów przeznaczonych dla osób z NTM. Ich rodzaj oraz stopień chłonności powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Chłonne wkładki są dobrą propozycją dla osób z tzw. kropelkowym nietrzymaniem moczu, u których ilość oddawanego mimowolnie moczu jest niewielka. W przypadku jego znacznej ilości lepszym rozwiązaniem będzie chłonna bielizna lub pieluchomajtki. Należy wybierać produkty wysokiej jakości, które zapewnią należyty komfort i bezpieczeństwo stosowania. Powinny być wykonane z materiałów spełniających wysokie standardy jakości, miękkich w dotyku i umożliwiających skórze oddychanie.