Panie, które uprawiają sport częściej niż my łapią infekcje intymne. Dlaczego? Bo wielokrotnie stykają się z wirusami i bakteriami. Na co zatem trzeba uważać, by bez przeszkód uprawiać ukochaną dyscyplinę?
2018-06-14 00:00
Udostępnij
Intymny alert dla sportsmenek

Basen pełen pułapek

W basenie o zakażenie nie jest trudno. Choć wodę w basenie często się chloruje lub ozonuje, to i tak pozostaje w niej sporo chorobotwórczych drobnoustrojów (bakterie czy grzyby), które uwielbiają wilgoć. Pełno ich także w szatni, przebieralni czy pod basenowym prysznicem.

Dlatego, jeśli masz zachwianą równowagę flory bakteryjnej pochwy, korzystając z basenu częściej narażasz się na objawy, które towarzyszą zakażeniom układu moczowego: swędzenie i pieczenie w okolicach cewki moczowej, ból w lędźwiach lub pieczenie w trakcie oddawania moczu, dyskomfort w dole brzucha oraz silne parcie na pęcherz.

Jak się chronić?

Aby zminimalizować ryzyko złapania infekcji intymnej, pamiętaj, by przed wejściem na basen obowiązkowo wziąć prysznic.

Paniom, które mają skłonność do łapania infekcji intymnych, lekarze zalecają, by tuż przed kąpielą włożyły do pochwy globulkę lub kapsułkę z probiotykami (zawierają pałeczki kwasu mlekowego). Czy stosowanie tamponu tuż przed wejściem do wody może nas ochronić przed grzybicą lub zapaleniem pochwy? Niektórzy lekarze uważają, że ta metoda nic nie daje i nie warto zawracać sobie nią głowy. Jeśli jednak jesteś przekonana, że tampon może ci pomóc, pamiętaj, by wyjąć go tuż po wyjściu z wody.

Po wyjściu z wody także obowiązkowo pozbądź się mokrego kostiumu. Potem opróżnij pęcherz (dzięki temu częściowo usuniesz drobnoustroje z cewki moczowej), umyj okolice intymne i dokładnie osusz skórę specjalnym ręcznikiem. Ręcznik powinien być twój osobisty, bawełniany i świeżo wyprany.

Dbając o higienę intymną zapomnij o zwykłym żelu pod prysznic lub mydle, bo mają niewłaściwe pH, przez co podrażniają delikatną skórę. Lepsze są płyny do higieny intymnej, których pH nie przekracza 4,5. W aptece możesz poprosić o miniaturki preparatów, które są poręczne, więc idealne do zabrania na basen.
Jeśli masz grzybicę lub inną infekcję zrezygnuj z wyjścia na basen aż będziesz całkowicie zdrowa. To ważne dla bezpieczeństwa twojego i innych użytkowników basenu.

Po wizycie na basenie możesz zastosować preparat, który usunie patogenne bakterie i pomoże odbudować pożyteczną florę bakteryjną pochwy. Doskonale nadaje się do tego Żel dopochwowy Multi-Gyn ActiGel.  Żel przynosi natychmiastową ulgę już po pierwszym zastosowaniu! Aplikacja małej ilości delikatnego żelu przy pomocy wygodnego aplikatora jest łatwa i higieniczna. Żel znakomicie się sprawdza nie tylko profilaktycznie ale przede wszystkim w przypadku, gdy częściej dopadają cię infekcje pochodzenia bakteryjnego. Stosowanie żelu nie niesie ze sobą ryzyka lekooporności. Cena ok. 45 zł za opakowanie.

Co zrobić, gdy dopadnie cię infekcja?

Do wyboru masz preparaty stosowane doustnie, dopochwowo oraz preparaty w postaci żelu, którymi smaruje się okolice intymne. Żel dopochwowy Multi-Gyn FloraPlus sprawdza się w leczeniu dolegliwości pochwowych wywołanych drożdżakami.  Dodatkowo zawiera w składzie prebiotyki. Przynosi ulgę już po pierwszym zastosowaniu. Redukuje takie dolegliwości, jak: swędzenie i podrażnienia pochwy, ból, upławy. Żel dostępny jest w postaci 5 małych aplikatorów, co zapewnia pełen komfort stosowania. Cena ok. 45 zł za opakowanie.

Dla amatorek biegania i jazdy na rowerze

Podczas biegania i długiej jazdy na rowerze łatwo o otarcia strefy intymnej. Dlatego amatorki jazdy na rowerze muszą zadbać o odpowiednie siodełko przeznaczone dla kobiet. Jest tak wyprofilowane, że część na której spoczywają pośladki, jest szersza i lekko uniesiona.

Panie powinny pamiętać, że noszenie ciasnych ubrań i stringów (!) powoduje ucisk i zaburzenia krążenia w okolicach intymnych. Żeby tego uniknąć stosuj specjalną przewiewną bieliznę, która wykonana jest z naturalnych materiałów. W sklepach sportowych możesz kupić specjalne damskie spodenki do jazdy na rowerze. Wyposażone są we wkładkę, która amortyzuje wstrząsy, chroni przed otarciami, a materiał, z którego jest wykonana ma właściwości antybakteryjne.

Jeśli stosujesz sklepowe wkładki higieniczne, wybieraj takie, które są bezzapachowe i nie mają kolorowych nadruków. Klej, sztuczne barwniki i substancje zapachowe łatwo uczulają, a czasem podrażniają skórę.
Jeśli otrzesz okolice intymne, nie czekaj aż pojawi się swędzenie lub pieczenie. Takie dolegliwości mogą zwiastować infekcję intymną. Zastosuj więc profilaktycznie Żel dopochwowy Multi-Gyn ActiGel 50 ml. Żel przynosi natychmiastową ulgę już po pierwszym zastosowaniu! Przyniesie także ulgę w podrażnieniach, czy swędzeniu.

W trakcie jazdy pamiętaj o wielokrotnej zmianie pozycji. Rób krótkie i częste przystanki. Często pij wodę mineralną (przynajmniej 1,5 l. dziennie), bo w ten sposób nie tylko gasisz pragnienie, ale przede wszystkim rozcieńczasz mocz, wypłukujesz bakterie i zmniejszasz ryzyko infekcji.
Gdy masz miesiączkę, zamiast podpasek, które mogą podrażniać, stosuj tampony. Ale pamiętaj, by często je wymieniać (co 2-3 godziny!)

Co jeszcze pomoże?

Nie stosuj tamponów pod koniec miesiączki, gdyż w tym czasie śluzówka pochwy nadmiernie się wysusza i tampon może łatwo podrażnić błonę śluzową pochwy, a to już prosta droga do infekcji.

Dodatkowo możesz zażywać witaminę C, która zakwasza mocz, co utrudnia namnażanie się bakterii.

Przy nawracających zapaleniach pęcherza i okolic intymnych pij codziennie szklankę soku z żurawiny. Skuteczne są także nasiadówki z suszonej szałwii, krwawnika i nagietka. – Przeciwzapalnie działa także kora dębu – mówi dr Magdalena Heltman, ginekolog położnik i endokrynolog z Kielc. Doktor odradza także całkowitą depilację, gdyż włosy łonowe stanowią naturalną barierę ochronną.

Przeczytaj również: https://www.multi-gyn.com.pl/infekcje/bakteryjne-zakazenie-pochwy/