fit.pl mobile logo

Jak obuwie wpływa na nasz kręgosłup?

Wiele osób wybierając obuwie kieruje się przede wszystkim modnym wyglądem i później często płaci za to wysoką cenę. Powinniśmy wybierać buty, które nie tylko prezentują się atrakcyjnie, ale przede wszystkim minimalizują ryzyko dolegliwości zdrowotnych. Warto postawić na obuwie zdrowotne, które pozwoli uniknąć nie tylko problemów ze stopami, ale także z kręgosłupem

Skutki dla kręgosłupa

Negatywny wpływ źle dobranego obuwia na nasze stopy jest dobrze znany. Zwykle zdajemy sobie sprawę, iż chodzenie w nieodpowiednich butach powodować może: płaskostopie, żylaki, obrzęki, haluksy czy odciski. Jednak w kwestii wpływu obuwia na kręgosłup - nasza wiedza bywa mniejsza. Warto wiedzieć, iż niewłaściwie dobrane obuwie może powodować ból pleców, niekiedy uporczywy.

Wydawać by się mogło, iż nasze nogi i plecy nie mają „połączeń”, gdyż położone są w pewnej odległości od siebie. Jednak nogi mają wpływ na to jak chodzimy, a to z kolei oddziałuje na postawę całego ciała. Prawidłowa postawa może być zaburzona na skutek napinania mięśni, więzadeł i całego układu ruchu. Źle dobrane obuwie może prowadzić do zniekształcenia sklepienia podłużnego i poprzecznego stopy, co z kolei może wywołać problemy ze stawami kolanowymi, biodrami i właśnie z kręgosłupem.

Wysokie obcasy

Ciężar ciała w głównej mierze powinien spoczywać na pięcie. Jednak za sprawą szpilek zostaje przesunięty ku palcom. Skutkiem tego jest większe obciążenie, które działa na nasz kręgosłup. Długotrwałe napięcie mięśni w okolicach kręgosłupa prowadzić może do poważnych urazów odcinka:
- lędźwiowo-krzyżowego
- szyjnego.

Częste noszenie butów na wysokim obcasie może spowodować zmiany w ustawieniu nóg, miednicy i kręgosłupa. Skutkuje to poważnymi wadami postawy, których leczenie bywa trudne i długotrwałe.

Baleriny

Mimo, iż baleriny przez wiele kobiet uznawane są za wygodne buty - ich długotrwałe noszenie również wpływa negatywnie na postawę. Płaska i pozbawiona amortyzacji podeszwa niekorzystnie oddziałuje na stopę i może powodować bóle, które promieniują aż do kolan, a nawet pleców. Dlatego lepiej postawić na obuwie o lepiej wysklepionej podeszwie, która będzie dla stóp bardziej zdrowa.

Japonki

Podobnie jak w przypadku balerinek - pozornie wydaje się, że to bardzo wygodne buty, jednak sposób ich noszenia jest dla naszych stóp nienaturalny:
- zaczynamy stawiać stopę na jej zewnętrznej części
- odruchowo ściskamy palce.

W japonkach noga jest niestabilna, dodatkowo brakuje nam amortyzacji. Chodzenie w takim obuwiu może powodować schorzenia nie tylko stóp, ale również bioder czy szyi.

Zdrowe obuwie

Eksperci alarmują, iż z dolegliwościami bólowymi pleców boryka się większość Polaków. Jako główne czynniki tego problemu wymienia się siedzący tryb życia i brak ruchu, jednak czasami przyczyna może leżeć w obuwiu. Jeśli chcemy jak najszybciej pozbyć się bólu pleców - powinniśmy zaopatrzyć się w buty zdrowotne, które bardzo dobrze amortyzują i odciążają. Ich noszenie zapobiega urazom stawów i kręgosłupa. Mogą stosować je osoby, które zmagają się z dyskopatią (i innymi chorobami kręgosłupa) czy z rwą kulszową.

Jakie elementy powinny posiadać?

Właściwości prozdrowotne nadają im takie elementy jak:
- stalowa sprężyna, która amortyzuje szkodliwe dla kręgosłupa mikrowstrząsy i zapobiega przenoszeniu ich na kręgosłup
- zagłębienie pod piętę, które stabilizuje prawidłowe ustawienie pięty w stosunku do osi podudzia i zapobiega jej przesuwaniu na boki
- pelota metatarsalna i lekkie podparcie łuku podłużnego - zmieniają korzystnie rozkład nacisków na podeszwowej stronie stopy (szczególne znaczenie dla osób z płaskostopiem podłużnym i zespołem przeciążenia przodostopia)
- wałek podpalcowy zapobiegający zsuwaniu się stopy do przodu.

Buty mają wpływ nie tylko na to jak wyglądamy, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Na szczęście nie musimy wybierać „modne czy zdrowe?”, gdyż znajdziemy obuwie, które łączy te dwie cechy.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl