fit.pl mobile logo

Jak rozsądnie i bezpiecznie stosować leki na przeziębienie?

Przeziębienie to jedna z najczęściej występujących chorób u dorosłych i dzieci. Gdy przebiega łagodnie i bez powikłań, nie wymaga wizyty u lekarza. Pomocne bywają różnorodne leki bez recepty dostępne w aptekach, ale sięgając po nie, należy zachować ostrożność.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia, chcemy jak najszybciej je wyeliminować, aby nie doprowadzić do rozwoju choroby. Sięgamy wówczas po różnorodne środki farmaceutyczne na przeziębienie i grypę. W każdej aptece znajdziemy co najmniej kilka tego rodzaju specyfików. Niestety często okazuje się, że stosujemy ich zbyt wiele, nieodpowiednio łączymy substancje znajdujące się w poszczególnych produktach, a niekiedy nawet sięgamy po leki, które przy przeziębieniu są zupełnie nieskuteczne, a nawet potencjalnie szkodliwe.

Dlaczego nie ma leku na przeziębienie?

Chociaż współczesna medycyna zapewnia skuteczne metody leczenia nawet bardzo poważnych schorzeń, to jednak nadal nie ma jednego, skutecznego leku na stosunkowo niegroźną chorobę, jaką jest przeziębienie. Przyczyną jest zbyt duża liczba szczepów wirusów przeziębienia. Istnieje ponad 200 różnych wirusów, które replikują się po przeniknięciu do komórek nabłonka górnych dróg oddechowych. Sam wirus, który odpowiada za nieżyt nosa, ma ok. 100 różnych szczepów. Do innych wirusów najczęściej powodujących infekcje zaliczamy rhinowirusy (30-50% przypadków), koronawirusy (10-15% przypadków), wirus RS (ang. Respiratory Syncytial Virus), adenowirusy i enterowirusy (np. Coxsackie).

Nie ma też uniwersalnej szczepionki na przeziębienie, która byłaby w stanie uodpornić nas na wszystkie wirusy. I chociaż dysponujemy bardzo rozległą wiedzą na temat choroby przeziębieniowej, to jednak nadal możemy stosować wyłącznie leczenie objawowe, polegające na łagodzeniu pojawiających się dolegliwości.

Preparaty „na grypę i przeziębienie” stosuj ostrożnie i z umiarem

Istnieje wiele ogólnodostępnych preparatów “na grypę i przeziębienie” bez recepty. W praktyce jednak ich skład opiera się na 2-3 różnych lekach. Najczęściej są to substancje lecznicze, takie jak paracetamol lub niesteroidowy lek przeciwzapalny, lek przeciwhistaminowy, pseudoefedryna itp. Bardzo często wzbogacone są o witaminę C. Nie wpływają one jednak na przebieg choroby, a mają na celu przede wszystkim łagodzenie objawów.

Dla pacjentów są one bardzo “wygodne” w zastosowaniu, gdyż sięgając po jeden preparat, łagodzimy kilka objawów, np. stan podgorączkowy, ból głowy, kaszel. Niestety łatwo jest przekroczyć zalecaną dawkę substancji leczniczych w nich zawartych, szczególnie jeśli stosujemy na raz kilka leków, np. lek wieloskładnikowy na przeziębienie i dodatkowo leki na kaszel lub katar. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że niektóre substancje znajdujące się w preparatach na przeziębienie powodują skutki uboczne. Przykładowo, leki przeciwhistaminowe mogą przyczyniać się do zwiększonej senności, zaburzenia koncentracji, a nawet upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdami mechanicznymi. Z kolei pseudoefedryna u niektórych pacjentów wywołuje bóle głowy, bezsenność, zwiększone ciśnienie tętnicze itp.

Stosując preparaty wielolekowe czy jakiekolwiek inne leki na łagodzenie objawów koniecznie należy zapoznać się z ich składem i przeciwwskazaniami. Jeśli zamierzamy łączyć ze sobą kilka leków, warto wcześniej skonsultować się w tej kwestii z lekarzem lub farmaceutą.

Jak łagodzić objawy przeziębienia bezpiecznie?

Przeziębienie nie jest groźną chorobą i można ją wyleczyć stosunkowo szybko, nie narażając się na powikłania. Trzeba jednak zapewnić organizmowi odpowiednie warunki do regeneracji i skutecznej walki z wirusami. Bardzo ważny jest odpoczynek, spokojny sen, unikanie nadmiernego wysiłku oraz przyjmowanie dużej ilości płynów. Nie należy też narażać się na dodatkowe przemarznięcie.

Warto też stosować różnorodne domowe sposoby na przeziębienie, które nie tylko pomagają w łagodzeniu dolegliwości, ale również pozytywnie wpływają na samopoczucie. Sprawdzi się więc ciepła herbata z imbirem lub sokiem malinowym, domowy syrop z cebuli, miód, napar lipowy itp. Tradycyjną i coraz częściej stosowaną metodą jest też wykorzystywanie różnorodnych olejków eterycznych lub ich mieszanin do nacierania ciała. W celu łagodzenia dolegliwości i złego samopoczucia przy przeziębieniu zalecany jest m.in. olejek lawendowy, olejek z mięty pieprzowej, olejek cynamonowy, olejek goździkowy czy olejek cytrynowy.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl