fit.pl mobile logo

Jesienią zadbaj o wzrok!

Spędzanie długich godzin przed komputerem, nieodpowiednia dieta i siedzący styl życia, palenie tytoniu - to wszystko ma wpływ na jakość naszego widzenia. Sprawdź, co zrobić, aby zatroszczyć się o dobro swoich oczu i utrzymać je w dobrej kondycji

Kontroluj wzrok u specjalisty

Chcąc zatroszczyć się o swój wzrok, nie unikaj wizyt u specjalisty - optometrysty i okulisty, i regularnie badaj wzrok. Wizytę kontrolną w przypadku osób dorosłych najlepiej odbywać minimum co 2 lata. Jest to dolna granica, ponieważ można umawiać się znacznie częściej – zwłaszcza jeśli mamy wadę wzroku i pragniemy kontrolować jej postęp. Po przekroczeniu 40. roku życia badania kontrolne należy wykonywać raz na 12 miesięcy. Okazuje się, że większość poważnych problemów ze wzrokiem można byłoby wyeliminować, gdyby tylko odpowiednio wcześnie skontrolować wzrok u specjalisty.

Korzystaj z okularów

Ale tylko tych sprawdzonych. – Nie kupuj okularów w supermarkecie czy na okolicznym bazarku, ponieważ możesz wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Jeśli zależy Ci na tym, by nosić okulary cały dzień, zwróć uwagę, by oprawa była jak najbardziej komfortowa i nie zsuwała się z nosa. Bardzo ważne jest również określenie nachylenia oprawy względem poziomej płaszczyzny (tzw. kąt pantoskopowy), panoramiczność opraw, oraz ułożenie źrenic w stosunku do dolnych krawędzi oprawek. Przy dużym rozstawie oczu nie wybieraj oprawek wąskich, przy małym – szerokich, ponieważ źrenice powinny znaleźć się w środku tarcz oprawy. Jeśli chcesz idealnie dopasować oprawki, a nie chcesz tracić czasu w sklepowych kolejkach, możesz skorzystać z wirtualnej przymierzalni – doradza Patrycja Zwolenik, ekspert OhSpecs. To bardzo proste. Aparat urządzenia (komputera lub telefonu) zeskanuje twarz, a program automatycznie zarekomenduje odpowiedni model na podstawie osobistych pomiarów. Co ciekawe, narzędzie na platformie OhSpecs pomoże również sprawdzić rozstaw źrenic (PD). Choć w Polsce pomiar ten jest pomijany przez część specjalistów, to należy o nim pamiętać i go mierzyć. Dlaczego? Dzięki temu precyzyjnie dopasujesz przyszłe okulary do swoich potrzeb.


Nie oszczędzaj na soczewkach!

Zakup soczewek niskiej jakości z nieznanego źródła, nie tylko prowadzi do złego samopoczucia, ale może być również niebezpieczny dla zdrowia. Mając na uwadze dobro swoich oczu, staraj się korzystać ze sprawdzonych miejsc. W OhSpecs dostępne są soczewki okularowe z ochroną przed promieniowaniem niebieskim i UV, a także standardową powłoką antyrefleksyjną. Soczewki okularowe różnią się nie tylko rodzajem powłok, ale i indeksem. Im wyższy, tym soczewka jest cieńsza - warto na to zwrócić uwagę, jeśli Twoja wada jest duża. Jeśli nie wiesz, na który rodzaj się zdecydować, decyzję podejmij w oparciu o to, w jaki sposób będziesz używać okularów. Jeśli intensywnie korzystasz z urządzeń cyfrowych, warto zaopatrzyć się w okulary ze specjalną powłoką Blue Blocking, która blokuje światło niebieskie i UV. Światło to może hamować produkcję melatoniny (hormonu indukującego sen), więc jego filtrowanie może pomóc lepiej spać, a w nadmiarze może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Zmniejszy to również cyfrowe zmęczenie wzroku, dzięki czemu pod koniec dnia nie będziesz czuł się tak zmęczony.

Zadbaj o stanowisko pracy

Nasz wzrok został zaprojektowany tak, by patrzeć w dalekie odległości. Wielogodzinne patrzenie np. na ekran komputera zmusza nasze oczy do ogromnego wysiłku. Aby zadbać o swój wzrok, warto nie tylko ograniczyć korzystanie z technologii cyfrowych, ale i zatroszczyć się o stanowisko pracy. Jest to szczególnie ważne, podczas pracy zdalnej, gdzie nasze mieszkania w większości nie są przystosowane do pracy biurowej. Aby Twój wzrok nie męczył się zbyt szybko, pamiętaj o odpowiednim ustawieniu komputera względem swojego wzroku (odległość 40-50 cm, w linii prostej lub trochę poniżej oczu), o częstym mruganiu, właściwym oświetleniu biurka (światło nie może być zbyt słabe, ani intensywne), ustawieniu dużej czcionki na ekranie komputera. Co jakiś czas staraj się robić sobie przerwę od obowiązków zawodowych, pamiętając o regule „20-20-20” - oznacza to, że pracując w biurze co 20 minut powinniśmy na minimum 20 sekund popatrzeć w dal, na odległość około 20 stóp (ok. 6m).

Pamiętaj o diecie i aktywności fizycznej

Jak się okazuje jakość spożywanych produktów ma bardzo istotny wpływ na kondycję naszego wzroku. Dlatego warto stosować dobrze zbilansowaną dietę bogatą w witaminy A,C i E, kwasy omega, luteinę, antyoksydanty czy zeaksantynę. Gdzie je znajdziesz? W marchewce, pomidorach, natce pietruszki, borówkach, rybach, orzechach, czy siemieniu lnianym. Ogranicz również palenie papierosów - dym nikotynowy nie tylko wysusza i podrażnia oczy, ale i zwiększa ryzyko występowania takich chorób jak jaskra czy zaćma. Aby zadbać o kondycję oczu, staraj się także uprawiać sport. Regularna aktywność fizyczna obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz poprawia ukrwienie oczu.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl