Kolagen na stawy - kiedy i dlaczego warto stosować?

Kolagen to najbardziej powszechne białko w ludzkim organizmie, stanowiące składnik kości, mięśni, ścięgien i skóry. Dzięki swoim właściwościom pełni wiele ważnych funkcji. Zapewnia odpowiednie nawodnienie skóry, a ponadto bierze czynny udział w procesach regeneracyjnych. Z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej kolagenu, co ma swoje konsekwencje zdrowotne. Wtedy pomóc może suplementacja.
2021-02-24 00:00
Udostępnij
Kolagen na stawy - kiedy i dlaczego warto stosować?

U młodych ludzi kolagen podlega systematycznej wymianie i regularnej odbudowie. Z biegiem czasu zdolność odtwarzania włókien kolagenowych zanika. Poziom kolagenu w organizmie zmniejsza się już od 25. roku życia, a po przekroczeniu 50. roku życia znacznie spada.

Kolagen – co to jest?

Kolagen jest białkiem samodzielnie produkowanym przez ludzki organizm, które stanowi element budulcowy większości organów. Zmienia swoją strukturę pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, co za tym idzie, zmiany hormonalne lub choroby mogą negatywnie na nią wpłynąć. Do destrukcji włókien kolagenowych przyczyna się także wzmożona aktywność fizyczna oraz nadmierna ekspozycja na słońce. Przyspieszony rozpad kolagenu skutkuje złą kondycją skóry, a także objawia się bólami kręgosłupa i stawów.

Rola kolagenu w organizmie

Kolagen ma zdolność do wiązania wody, dzięki czemu zapewnia odpowiednie nawodnienie skóry, która jest elastyczna i jędrna. Dostarcza niezbędnych aminokwasów, które odżywiają cebulki włosów, wpływając tym samym na ich prawidłowy wzrost oraz odbudowę. Kolagen odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu immunologicznego – ogranicza wnikanie i rozprzestrzenianie się chorobotwórczych drobnoustrojów. Białko to jest również odpowiedzialne za produkcję mazi stawowej i stan chrząstki.

Jakie są skutki niedoboru kolagenu?

Niedobór tego składnika niesie ze sobą konkretne konsekwencje. Skutki niedoboru kolagenu to:

  • utrata jędrności i elastyczności skóry,
  • szybsze starzenie się skóry,
  • osłabienie i łamliwość włosów,
  • zaburzenia widzenia,
  • odwapnienie kości i ich kruchość,
  • sztywność stawów,
  • trzeszczenie w kolanie,
  • problemy z kręgosłupem.

Kolagen w proszku – czym jest?

Źródłem kolagenu jest przede wszystkim dieta. Kolagen naturalny zawierają np. produkty pochodzenia zwierzęcego. Niestety codzienna dieta rzadko jest w stanie dostarczyć tego białka w takich ilościach, aby uzupełnić jego niedobory w organizmie. Z pomocą przychodzi suplement, czyli kolagen na stawy w postaci proszku, tabletek czy płynu.

Przyjmowanie dostępnych w aptekach bez recepty preparatów z łatwo przyswajalnym kolagenem daje nie tylko szybsze, ale przede wszystkim lepsze efekty, jeśli chodzi o uzupełnianie niedoboru tego białka w organizmie. Kolagen na stawy dla sportowców, jak również dla ludzi mniej aktywnych fizycznie, powinien być produktem wysokiej jakości. Polecany kolagen na ścięgna i stawy to np. 4Flex.

4Flex suplement diety to łatwo przyswajalny hydrolizat kolagenu Fortigel. Zawiera w swoim składzie witaminę C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu, celem zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki. Preparat występuje w formie saszetek z proszkiem.

Kolagen do picia – efekty

Pewnie zastanawiasz się teraz, na co pomaga kolagen w postaci proszku lub tabletek? Suplementy diety zawierające kolagen są łatwo wchłaniane i przyswajane przez organizm. Stymulują procesy regeneracyjne skóry, stawów, kości oraz tkanki łącznej. Ponadto zwiększają odporność na obciążenia mechaniczne chrząstki. Preparaty z kolagenem w składzie charakteryzują się znaczną skutecznością w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa.

Regularna suplementacja kolagenem pozytywnie wpływa na stan skóry – staje się ona bardziej elastyczna, gładsza, nawilżona. Spłycają się zmarszczki, a rozstępy i cellulit stają się mniej widoczne. Poprawia się także wygląd i kondycja włosów, które są widocznie grubsze, mocniejsze i przestają się rozdwajać oraz wypadać.

 

Źródło (przedostatni akapit):

  1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, VOL 29 NR 11/12’19 (342/343)