Czerwona strużka z nosa może porządnie wystraszyć. Na szczęście niewielki krwotok to rzecz normalna. Problem pojawia się gdy występują one zbyt często lub są trudne do zatamowania. Jak radzić sobie z krwią z nosa? 
fit.pl
2014-02-10 00:00
Udostępnij
Krew leci z nosa - co robić?

Częste krwotoki z nosa mogą być oznaką chorób takich jak nadciśnienie, zaburzenia krzepliwości, anemia, marskość wątroby, a nawet białaczka. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem. Najczęściej jednak przyczyna krwotoku z nosa jest bardziej prozaiczna.

Ludzki nos to delikatny narząd. Jego wnętrze pokrywa gęsta sieć delikatnych naczyń krwionośnych. Najbardziej narażony na uszkodzenia jest tak zwany splot Kisselbacha, położony w przedniej części nosa.

Krwawienie z nosa towarzyszy zwykle stanom zapalnym śluzówki. Naczynia krwionośne są wtedy rozszerzone i szczególnie wrażliwe na uszkodzenia. Wydmuchując nos z kataru zbyt intensywnie na chusteczce mogą pojawić się krwawe plamy. Dlatego lekarze zalecają oczyszczenie z wydzieliny najpierw jednej, a potem drugiej dziurki. Warto też sięgnąć po witaminę C lub Rutinoscorbin nawet 3-4 razy dziennie.

Krwawienia idiopatyczne

U małych dzieci i nastolatków krwawienie z nosa może pojawić się bez przyczyny. To tak zwane krwawienia idiopatyczne, niezwiązane z żądną chorobą. Pojawiają się przy dłubaniu w nosie lub w okresie dojrzewania i związane są ze zmianami hormonalnymi. Nie są więc powodem do obaw, a dziecko z czasem z nich wyrasta.

Krwotoki wskutek urazu

Krwotok wywołany urazem mechanicznym np. uderzeniem, złamaniem nosa lub upadkiem ma jasnoczerwoną barwę i może wydobywać się wartkim strumieniem. Jeśli próby samodzielnego zatamowania nie przynoszą rezultatu konieczna jest pomoc lekarza, który założy specjalne tampony powstrzymujące krwawienie lub chemicznie zamknie uszkodzone naczynka.

Jak zatamować krwotok z nosa?

Usiądź i pochyl głowę lekko do przodu. Odchylanie jej do tyłu lub położenie się wbrew pozorom nie pomoże zatrzymać krwawienia, a niesie za sobą ryzyko powstania zakrzepów. Dodatkowo krew spływająca do gardła może powodować zakrztuszenia.

W przypadku kataru bardzo delikatnie wydmuchaj nos (pojedynczo każdą dziurkę), a potem zaciśnij skrzydełka nosa palcami na 10 minut by krew zakrzepła.

Unikajmy wkładania do nosa tamponów, chusteczek higienicznych czy innych przedmiotów. Zamiast tego warto przyłożyć do nasady nosa kostki lodu. Pod wpływem zimna naczynia krwionośne obkurczają się.

Jeśli krwotok jest zbyt intensywny, a po 10 minutach wciąż nie udaje się go zatamować najlepiej będzie udać się do lekarza, który udzieli fachowej pomocy i zażegna niebezpieczeństwo.