fit.pl mobile logo

Mały papieros - wielki problem

Rozstanie z papierosami to jedna z najrozsądniejszych rzeczy, które możemy dla siebie zrobić. Nasz organizm odżyje natychmiast, a z każdym dniem będziemy czuć się coraz lepiej. Jak rzucić papierosy i dlaczego warto zdecydować się na ten krok - radzi dr Maria Danielewicz, lekarz chorób wewnętrznych z przychodni DIMEDIC-WELKOM w Kołobrzegu

4000 szkodliwych substancji w papierosie

Na początek kilka słów o skutkach palenia. Trudno w to uwierzyć ale papieros zawiera aż 4000 szkodliwych substancji! Jakich? Np. arsen (składnik gazów bojowych), amoniak (składnik nawozów sztucznych) czy benzopiren (produkt uboczny w przemyśle chemicznym). Przede wszystkim jednak zawiera 1 - 3 miligramów nikotyny, substancji, która działa dokładnie tak samo, jak narkotyk. Otóż dzięki nikotynie zapalenie papierosa podnosi o 200 procent poziom dopaminy, neuroprzekaźnika wprawiającego nas w dobre samopoczucie. Trwa to jednak bardzo krótko więc organizm wkrótce domaga się kolejnej dawki dopaminy i w ten sposób lądujemy w zaklętym kole nałogu. Warto z niego wyjść jak najszybciej, ponieważ już dziś wiadomo, że palenie papierosów powoduje mniej więcej 50 groźnych, długotrwałych i śmiertelnych chorób: onkologicznych, naczyniowych, kardiologicznych, nefrologicznych.

 Lista tych chorób jest naprawdę długa, a najgroźniejsze z nich to nowotwory nosogardzieli, płuc, nerek, pęcherza moczowego czy trzustki – mówi dr Danielewicz. – Ten ostatni, nowotwór trzustki, niestety w zasadzie prawie zawsze kończy się śmiercią pacjenta.

Słowem: nie istnieje ani jeden powód zdrowotny, dla którego warto kupować kolejną paczkę papierosów, są za to setki naukowych dowodów przemawiających za tym, aby zdecydować o rzuceniu palenia. Najlepiej od razu, teraz i pod okiem lekarza.

Cała prawda o uzależnieniu

Jest za to jedna bardzo dobra wiadomość dla palaczy: zdecydowana większość z nich jest uzależniona od nikotyny psychicznie. Zaledwie co dziesiąty – i są to najczęściej ludzie, którzy palą nikotynę długo, przez kilkadziesiąt lat – po odstawieniu będzie odczuwać fizyczne skutki swej decyzji, wśród nich bóle brzucha, drżenie rąk czy zaburzenia snu. 90 procent palaczy, po rozstaniu z nałogiem, może przez maksymalnie przez miesiąc odczuwać niepokój, rozdrażnienie, obniżenie poziomu nastroju czyli w sumie niewielkie skutki dotoksykacji. Mimo to, aby przejść przez ten proces bezpiecznie i jak najłagodniej, dobrze jest swą decyzję skonsultować z lekarzem. Oceniając stan zdrowia pacjenta, liczbę wypalanych przez niego dziennie papierosów czy długość przyjmowania nikotyny, doradzi, jak zerwać z nałogiem. I czym można sobie w tym procesie pomóc.
- Sprawdzenie w gabinecie wysokości ciśnienia tętniczego, wykonanie EKG czy obliczenie wskaźnika BMI pomoże wybrać odpowiednią terapię farmakologiczną, która zdecydowanie zwiększy szansę na sukces w walce z nałogiem – przekonuje dr Maria Danielewicz.

Środki wspomagające rozbrat z nałogiem

Palacz boi się skutków rozstania z nikotyną. Wprawdzie ten strach ma nieadekwatnie wielkie oczy, mimo wszystko jest kilka sposób wsparcia w tym procesie. Zacznijmy od najbardziej ryzykownego: nikotynowej terapii zastępczej przy użyciu gum, tabletek, sprejów czy plastrów dostarczających małe ilości nikotyny. Przynosi ona skutki pod warunkiem utrzymania żelaznej dyscypliny – trzeba po prostu zmniejszać dawki, inaczej bez końca będziemy dostarczać organizmowi uzależniającą nikotynę. Zmieni się jedynie sposób jej przyjmowania, a to droga donikąd. Kiedyś musi przyjść więc pora na ostatnią tabletkę czy plasterek.

Innymi substancjami, po które można sięgnąć jest wytwarzana z pospolitej rośliny o nazwie złotokap zwyczajny cytyzyna lub jej chemiczny odpowiednik, czyli wareniklina. Działają podobnie jak nikotyna z tą różnicą, że nie uzależniają, więc organizm dzięki nim coraz słabiej domaga się kolejnej dawki „nagrody”, aż chęć ta, z czasem, zupełnie zanika. Obie substancje używane są w kilku dostępnych bez recepty tabletkach. Zasadnicza różnica miedzy nimi jest taka, że środki na bazie cytyzyny trzeba brać częściej, niż te, w których substancją czynną jest wareniklina.

Jest jeszcze jedna substancja, która pomaga w rzucaniu palenia. To chlorowodorek bupropionu, jednak leki, w których się go wykorzystuje są dostępne wyłącznie na receptę i trzeba ich używać w porozumieniu z lekarzem. Polecane są osobom, które pod odstawieniu papierosów szczególnie odczuwają obniżenie nastroju, a także tym, którzy maja kłopot z nadwagą czy otyłością.

– Leki na bazie chlorowodorku bupropionu pomagają nie tylko w rzucania palenia, ale także ograniczają tycie, które może towarzyszyć odstawieniu nikotyny, ponieważ powstrzymują kompulsywne sięganie po jedzenie czy przekąski – mówi dr Danielewicz. – To dobre rozwiązanie dla osób z otyłością lub tych, którzy boją się przytyć z powodu rzucania palenia.

Warto też wspomóc się nowoczesnymi technologiami. Na przykład ściągając na smartfon bezpłatne aplikacje, które będą motywować każdego dnia do walki z nałogiem, pokażą pozytywne skutki odstawienia papierosów czy w końcu podliczą oszczędności, jakie poczyniliśmy nie wydając pieniędzy na kolejne paczki.

Poproś o pomoc lekarza

Rzucenie palenia to ważna i ze wszech miar dobra decyzja, a wsparcie jej konsultacją z lekarzem POZ zwiększa znacznie szanse na powodzenie, a jednocześnie może być dodatkową motywacją. Odstawienie nikotyny wiąże się z pewnymi skutkami ubocznymi, w pokonaniu których pomoc lekarza może okazać się kluczowa.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl