fit.pl mobile logo

Przepuklina – poradnik pacjenta

Przepuklina to przemieszczenie zawartości jam ciała poza ich fizjologiczne umiejscowienie, przez otwory naturalne lub nabyte. Występuje w miejscach o obniżonej wytrzymałości jak np. pępek, czy kanał pachwinowy lub udowy. Najczęściej jest wynikiem osłabienia mięśni na skutek urazu nerwu. Jej objawem może być miękka wypukłość w obrębie brzucha, czy pachwin.

Przepuklina rzekoma

Przy tego rodzaju przepuklinie brak jest worka przepuklinowego. Zmienia się położenie jam ciała na skutek uszkodzenia powłok. Przypadłość tę nazywa się wypadnięciem trzewi.

 

Przepuklina prawdziwa

Zawartość otrzewnej uwypukla się poprzez otwory nazywane wrotami. Najczęściej zawartość worka przepuklinowego stanowi jelito cienkie lub grube, ale może to być również śledziona, nerki, czy wątroba.

 

Przyczyny pojawienia się przepukliny

U małych dzieci mogą występować przepukliny wrodzone. Powstają one w czasie życia płodowego i dziecko rodzi się z nimi. W późniejszym wieku występują przepukliny nabyte, które mogą być efektem osłabienia tkanek ściany brzucha. Przepuklina może pojawić się w czasie ciąży, w bliznach pooperacyjnych, u osób cierpiących na nadwagę, na skutek dźwigania ciężarów oraz przy dużej nadwadze.

Przepukliny dzielimy na:

 • Odprowadzalne – takie, których zawartość można ręcznie odprowadzić do wnętrza brzucha.

 • Nieodprowadzalne – zawartość przepukliny nie pozwala na odprowadzenie do jamy brzucha.

 • Uwięźnięte – zawartość przepukliny nie pozwala na odprowadzenie a przy tym pozbawiona jest pasażu jelitowego. Może to prowadzić do niedrożności jelit i wymaga natychmiastowej interwencji operacyjnej.

 • Zadzierzgnięte – w uwięzionej przepuklinie następuje ucisk naczyń krezki jelita. To bardzo poważny stan, wymagający zabiegu chirurgicznego, gdyż grozi martwicą jelita.

 

Leczenie

 • Zachowawcze – w niektórych przypadkach możliwe jest leczenie zachowawcze. Pacjent nosi wtedy pas przepuklinowy. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które z jakiegoś względu nie mogą od razu poddać się zabiegowi. Ta metoda niesie jednak za sobą ryzyko powiększenia przepukliny, uwięźnięcia, pojawienia się stanów zapalnych.

 • Chirurgiczne – ponieważ przepuklina nie jest przypadłością, która znika samoistnie, jedyną, skuteczną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Obecnie stosuje się najczęściej dwie metody: klasyczną i laparoskopową. Więcej na ten temat na stronie: tourmedica.pl.

 • Metoda klasyczna – nacinana jest skóra w miejscu występowania przepukliny, otwierany worek przepuklinowy, a jego zawartość rozdzielana i wprowadzana do jamy brzusznej. Mocowana jest również siatka z tworzywa sztucznego, zwiększająca skuteczność zabiegu i zmniejszająca ryzyko nawrotów i powikłań.

 • Metoda laparoskopowa – jama brzuszna nie zostaje otwarta. Do worka przepuklinowego chirurg dostaje się od strony otrzewnej. Rozdziela połączenia w miejscu przepukliny i wprowadza do wewnątrz jamy brzusznej.

 

Gdzie na zabieg?

Zabiegi przepuklin przeprowadzane są zarówno w państwowej służbie zdrowia, jak i w klinikach prywatnych. Niestety, w ramach NFZ na zabieg czeka się długo. Wyjątkiem są przepukliny z pilnym wskazaniem do zabiegu. Pozostałym pacjentom pozostaje uzbroić się w cierpliwość lub wybrać gabinet prywatny.

Osoby zainteresowane tematyką zdrowotną z pewnością zainteresuje artykuł: Aparaty ortodontyczne dla dorosłych – jak wybrać ten właściwy?

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
daruderally

Chcesz zmiany o której zawsze marzyłeś? Nie wiesz jak zacząć? Sięgnij po najprostsze rozwiązanie w Internecie ! Wejdź na http://www.igortreneronline.pl I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów !

Zgłoś nadużycie-
Agnieszka Tereszkiewicz

Masz problemy ze zdrowiem, dobraniem odpowiedniej diety, czy ćwiczeń, jeśli jesteś zmęczony poszukiwaniem różnego rodzaju skutecznych metod? Ja miałam dokładnie ten sam problem, dopóki nie odnalazłam strony najlepszego trenera i dietetyka w Polsce. Zaufało mu tysiące osób . Bardzo polecam ! Skorzystaj już dziś ! http://www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl