fit.pl mobile logo

Pulsoksymetr - czym jest to urządzenie?

Pulsoksymetr to słowo od kilku dni nie schodzi z ust polityków i lekarzy. A wszystko za sprawą nowej strategii walki z koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia przekaże pacjentom pulsoksymetry. Co to za sprzęt i jak działa?

Pulsoksymetr - co to jest?

Pulsoksymetry mierzą poziom natlenienia krwi. Urządzenia mają otrzymywać osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa wskazane przez lekarzy rodzinnych - poinformował minister zdrowia.

Pulsoksymetr jest niewielkim urządzeniem przeznaczonym do tzw. nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. Urządzenie najczęściej nakłada się na palec pacjenta, choć dostępne są również modele nakładane np. na płatek ucha, czy na palec nogi. W przypadku bardzo małych dzieci, noworodków - pulsoksymetry zwykle zakłada się na nadgarstek lub stopę.

W praktyce, każda osoba wskazana przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która ma dodatni wynik na obecność koronawirusa, jest skąpo lub bezobjawowa, ma otrzymać takie urządzenie. Urządzenie ma przekazywać w sposób ciągły dane do specjalnego centrum monitoringu, które będzie powołane przez Ministerstwo Zdrowia.

Co do zasady działa to tak. Prawidłowa wartość, wyświetlana na noszonym przez nas pulsoksymetrze, wynosi od ok. 99-95. Wynik mniejszy niż 94 świadczy o niedoborze tlenu w organizmie. Właśnie wtedy mogą pojawić się duszności. Jest to także sygnał, aby pilnie zwrócić się do lekarza.

Pulsoksymetr a COVID-19

Pulsoksymetr pozwala zmierzyć stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (SpO2). Spadek ilości tlenu we krwi to istotnych wskaźnik pokazujący, że układ oddechowy chorego nie funkcjonuje prawidłowo. 

- Pulsoksymetr mierzy poziom natlenienia krwi pacjenta. Przez dane, monitorowane przez zespół, w którym będzie lekarz i personel pomocniczy, przy odczytach co 3 godziny będzie można kontrolować stan zdrowia pacjenta - poinformował minister zdrowia Andrzej Niedzielski.

Prawidłowy poziom saturacji tlenem wynosi od 95 proc. do 99 proc. Alarm ostrzegający przed niedotlenieniem powinien być ustawiony na poziomie 94 proc.

Według amerykańskiego doktora Richarda Levitana, pulsoksymetr może pomóc pacjentom zakażonym COVID-19 i wskazać moment, w którym powinni udać się do szpitala. Część pacjentów przechodzi chorobę łagodnie, ale czasem ich stan zdrowia się nagle załamuje i mimo pomocy, umierają.

Doktor Richard Levitan, specjalista chorób układu oddechowego, powiedział, że za pomocą pulsoksymetru i termometru Amerykanie mogą być zdiagnozowani i leczeni na COVID-19, zanim rozwiną się u nich ciężkie objawy.

Pulsoksymetr - jak praiwdłowo wykonać badanie?

Aby badanie pulsoksymetrm było miarodajne i rzetelne, należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

 • urządzenie nakładamy na palec wskazujący (dobór ręki jest dowolny)
 • nie zakładamy aparatu na palec jeśli posiadamy na nim opatrunek medyczny: bandaż czy plaster, przed badaniem należy go zdjąć
 • u pań zaleca się usunięcie lakieru do paznokci, tipsów itp. (kolor wykorzystany w tego typu substancjach będzie fałszował obraz badania)
 • za długie paznokcie, w tym również tipsy zdejmujemy, ważne by pońuszek ( końcówka) palca znalazła się idealnie w środku urządzenia
 • palec powinien być osuszony
 • nie badamy saturacji zaraz po przyjściu z dworu, lub kiedy nasze palce są zmarznięte ( wcześniej należy je ogrzać)
 • uważamy by pulsoksymetr nie spadał nam z palca (dla dzieci i osób wyjątkowo szczupłych zalecamy wykorzystanie odpowiednich czujników)

Pulsoksymetr - ile kosztuje?

Pulsoksymetr może okazać się pomocnym narzędziem diagnostycznym ostrzegającym o kłopotach z układem oddechowym pacjenta - wiele z tych urządzeń pozwala na ustawienie alarmu, gdy saturacja spadnie poniżej pewnego, zadanego poziomu.

Pulsoksymetr nie jest urządzeniem tanim. W popularnych marketach ze sprztem RTV i AGD kosztuje ok. 299 zł. Są też dostępne dużo droższe urządzenia. Pulsoksymetry zaawansowane i do użytku szpitalnego kosztują dobrych kilka tysięcy zł.

 

 

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl