fit.pl mobile logo

Samochodem na wakacje, czyli jak dbać o kręgosłup podczas długiej podróży

W końcu przyszedł czas na długo wyczekiwany urlop, od którego dzieli nas już tylko … kilkugodzinna podróż autem? To często wyzwanie dla naszych stawów i kręgosłupa. Jak podróżować, żeby cieszyć się w pełni wypoczynkiem? Zapytaliśmy o to fizjoterapeutę

Jazda autem to dla kręgosłupa duże obciążenie, szczególnie jeśli nasza pozycja nie jest ergonomiczna. Kilka godzin podróży może więc skończyć się bólem pleców, karku i stawów, a tym samym zdecydowanie popsuć nasz pierwszy dzień wyjazdu.Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to góry, morze i Mazury. Polska geograficznie jest

dużym krajem i o ile nie mieszka się w centrum, to odległości, które musimy pokonać planując urlop czy weekendowy wyjazd są naprawdę spore. A przecież nie jeździmy tylko po naszym kraju, bowiem wielu z nas chętnie wybierze się też na zagraniczne wakacje samochodem, co oznacza jeszcze większe odległości do pokonania. Oto kilka wskazówek, dzięki którym podróż stanie się przyjemniejsza i mniej dokuczliwa.

Ustawienie fotela ważniejsze niż myślisz

Nim ruszymy w drogę, zadbajmy o odpowiednie ustawienie fotela w samochodzie. Jego oparcie powinno podpierać plecy tak, aby między nimi, a udami był kąt nieco większy niż 90 stopni. Niektóre fotele wyposażone są w dodatkowe wsparcie dla odcinka lędźwiowego. Jeśli jednak ustawimy je zbyt wysoko lub zbyt nisko, będzie ono wypychało kręgosłup do przodu w nieodpowiedni sposób, a plecy będą przez to bardziej obciążone. Równie istotne jest prawidłowe dosunięcie fotela, tak aby przy wciśniętym do końca hamulcu, noga nadal była lekko ugięta. Warto zadbać też o naczynia krwionośne, które znajdują się pod kolanami i w tym celu podnieść siedzisko na odpowiednią wysokość (do kąta prostego). Pamiętajmy także o zagłówku – najkorzystniej dla naszego kręgosłupa będzie, jeśli ustawimy go na równi z czubkiem głowy – unikniemy dzięki temu nadmiernego pochylenia do przodu – komentuje Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana

Planuj postój co 2 godziny

Trasa do miejsca docelowego może trwać kilka godzin. Pamiętajmy o robieniu regularnych przerw, które pozwolą rozprostować nogi, a także złapać kilka oddechów świeżego powietrza. Przyjmuje się, kierowcy powinni planować postój co około 2 godziny – wpływa to pozytywnie na koncentrację i szybkość reakcji. Oczywiście kręgosłup również będzie nam wdzięczny za zmianę pozycji. Idealnie byłoby wykonać też kilka ćwiczeń. O przykładowy „zestaw na przerwę” zapytaliśmy eksperta Jacka Jarosińskiego, fizjoterapeutę z Centrum Medycznego Damiana

1. Stań w rozkroku na szerokość bioder i wykonaj krążenia ramionami do przodu, a potem do tyłu. Wykonaj po 10 powtórzeń.
2. Czas na skrętoskłony. Stojąc w rozkroku podnieś ręce na wysokość barków. Wykonaj skłon i skręt tułowia kierując jedną rękę do przeciwnej nogi. Drugie ramie unieś w górę i skieruj za nim wzrok. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę. Wykonaj po 10 skrętów.
3. Zadbaj o stawy skokowe. Stojąc, oprzyj jedną stopę na palcach i kręć powolne kółka w jedną, a następnie drugą stronę. Zmień nogę i powtórz.
4. Wykonaj ćwiczenia stawów kolanowych. Stań lekko zginając nogi, ręce oprzyj na kolanach, zacznij robić powolne kółka kolanami do środka i na zewnątrz Można również złączyć stawy kolanowe i tak samo wykonać powolne krążenia w lewą jak i w prawą stronę.
5. Złap nadgarstek lewej dłoni prawą ręką i wykonuj powolne krążenia nadgarstkiem, następnie to samo powtórz na drugą stronę.
6. Nie zapomnij o karku. Stojąc w delikatnym rozkroku, możesz położyć ręce na biodrach, by zapewnić sobie stabilność. Następnie pochyl głowę powoli do przodu, a potem do tyłu i na boki. Ruchy wykonuj wolno i dokładnie.

Dzięki tym ćwiczeniom po kilku minutach będziemy gotowi do dalszej podróży.

Ciekawostka, czyli kilka słów o klimatyzacji

Eksperci zachęcają też, by w ostrożny sposób używać klimatyzacji. Owszem, schłodzone powietrze zdecydowanie lepiej wpływa na koncentrację w podróży, jednak w czasie upałów powinniśmy unikać dużych skoków temperatur. Duże wahania między zimnym wnętrzem auta, a upałem czekającym na zewnątrz mogą doprowadzić do skurczów mięśni. Bywają one szczególnie nieprzyjemne i bolesne dla osób borykających się z bólami kręgosłupa.

Nogi do góry!

Należy pamiętać, że siedzenie w samochodzie wpływa negatywnie nie tylko na kręgosłup, ale też na krążenie krwi. Ucisk spowodowany siedzeniem w jednej pozycji sprawia, że przepływ krwi z kończyn do wyższych partii ciała jest trudniejszy. Wynikający z tego zastój krwi w żyłach prowadzi z kolei do wzrostu ciśnienia żylnego, co może stać się przyczyną pojawienia dolegliwości takich jak uczucie ciężkich nóg czy ich opuchnięcie. Receptą, podobnie jak w przypadku całego ciała, jest robienie przerw i poruszanie się, dzięki czemu swobodny przepływ limfy zostanie przywrócony. Jeśli jednak po podroży nadal odczuwamy dyskomfort, warto położyć się na kilkanaście minut z nogami uniesionymi do góry, tak by krew miała możliwość odpłynąć z nóg, w stronę serca.
Powyższe sposoby sprawią, że podróż upłynie nam przyjemnie. Warto więc nieco wydłużyć czas dojazdu na miejsce, by w zamian czuć się lepiej, gdy dotrzemy do celu.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl