Wada widzenia utrudnia Ci trenowanie? Spróbuj laserowej korekcji wzroku!

Istnieje wiele czynników, które mogą przeszkodzić nam w efektywnym i satysfakcjonującym trenowaniu. Niewłaściwie dobrany sprzęt, pośpiech, niewyspanie, nieodpowiednia pora, infekcja… wymieniać można bez końca. Warto zwrócić uwagę, że tego typu utrudnienie stanowią również wady wzroku – choć niektórzy z nas zdążyli już przyzwyczaić się do ograniczeń, jakie narzucają. A gdyby tak powiedzieć „dość!”?
2020-04-07 00:00
Udostępnij
Wada widzenia utrudnia Ci trenowanie? Spróbuj laserowej korekcji wzroku!

Niewyraźne ćwiczenia

Życie z wadą wzroku nie jest łatwe – i nie ma znaczenia, czy jest to krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Nieostry obraz, szukanie okularów po omacku każdego ranka, irytujące parowanie szkieł przy wchodzeniu zimą do ciepłych pomieszczeń zimą, uciążliwe zakładanie soczewek kontaktowych… – to tylko niektóre z ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu, jakie narzucają nam wady wzroku.

laserowa korekcja wzroku

Ich wpływ jest też widoczny w naszej sportowej pasji. Na przykład w przypadku piłki nożnej – gra w okularach może być bardzo niebezpieczna; jedno nieszczęśliwe podanie i szkła mogą zostać potłuczone w drobny mak. Podobnie w squashu i tenisie - a jeszcze łatwiej o to w sportach walki. Pływanie z oprawkami na nosie też jest niemożliwe; z kolei soczewki mogą się bardzo łatwo wypaść z naszych oczu w wodzie. Także podczas biegania okulary potrafią być irytujące – ciągle trzeba je poprawiać, a do tego podczas intensywnego wysiłku są po prostu niewygodne.

Laserowa korekcja wzroku szansą na porzucenie ograniczeń

Jeszcze kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu wydawało się, że uwolnienie się od wad wzroku jest niemożliwe, jednak na szczęście to już przeszłość. Laserowa korekcja wzroku – nowoczesna metoda leczenia wad refrakcji – umożliwia pozbycie się problemu, przywrócenie ostrego obrazu i jednoczesne pożegnanie zarówno okularów, jak i soczewek kontaktowych!

Istotą wad wzroku jest nieprawidłowe padanie promieni światła w oku. Abyśmy mogli widzieć ostro, wiązki te muszą trafiać na specjalnie przystosowaną do ich odbioru warstwę, czyli siatkówkę. Tymczasem w oku krótkowidza, astygmatyka czy osoby z nadwzrocznością światło zatrzymuje się – odpowiednio - albo przed nią, albo w wielu różnych jej punktach (zamiast jednego), albo już poza jej warstwą, przez co widziany obraz jest zamazany. Powód? Nieprawidłowe wymiary gałki ocznej, a także niewłaściwa moc skupiająca rogówki lub soczewki.

Na czym polega zabieg laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to krótki zabieg, podczas którego lekarz za pomocą wiązki lasera zmienia kształt powierzchni rogówki. Ma to bezpośredni wpływ na drogę światła w oku, które dzięki temu znów może trafiać na siatkówkę - a pacjent odzyskuje ostrość widzenia. Procedura taka trwa zazwyczaj około 20 minut. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesna. Laserową korekcję wzroku można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych – w tym samym dniu zostać przyjętym do kliniki, poddać się zabiegowi i wrócić do domu.

Jaką metodę laserowej korekcji wzroku wybrać?

Decydując się na laserową korekcję wzroku musimy wybrać metodę, według której będzie ona wykonywana. Oczywiście należy skonsultować to z okulistą – pomoże on bowiem w dobraniu takiego zabiegu, który będzie najlepiej dopasowany do naszej wady wzroku.

Osobom aktywnym, regularnie uprawiającym sport szczególnie poleca się laserową korekcję wzroku wykonywaną jedną z metod powierzchniowych, np. EBK, PRK lub transPRK. W pierwszym etapie takiego zabiegu lekarz usuwa nabłonek rogówki (który z czasem odrasta). Dzięki temu uzyskuje dostęp do jej właściwej części – i może przystąpić do modelowania jej kształtu. Na koniec zakłada nam specjalną, opatrunkową soczewkę, która pomaga w regeneracji rogówki. Jest ona zwykle zdejmowana podczas kolejnej wizyty kontrolnej.

Do innych metod laserowej korekcji wzroku zaliczamy:

  • metody głębokie (płatkowe) – szczególnie polecane pacjentom z dużymi wadami: od -12 do +6 dioptrii krótko- i nadwzroczności oraz do 6 dioptrii astygmatyzmu. Przykłady to FemtoLasik vOptimum i FemtoLasik vDesign;
  • metodę ReLex® SMILE – nowoczesną metodę charakteryzującą się najmniejszą inwazyjnością i wyjątkowo krótkim czasem rekonwalescencji. Jest ona skuteczna w korekcji krótkowzroczności i astygmatyzmie.

Dlaczego to metody powierzchniowe są polecane sportowcom? Głownie dlatego, że płatek powstający podczas zabiegów metodami głębokimi jest strukturą delikatną i w przypadku np. uderzenia piłką w twarz, ciosu (sporty walki) albo po prostu dużego wysiłku fizycznego może się odkleić. Takiego ryzyka nie ma w metodach powierzchniowych. Oprócz sportowców i innych osób narażonych na urazy (np. ochroniarze, strażacy) korzystają z nich także pacjenci z cienką rogówką.

Rekonwalescencja po zabiegu

Bezpośrednio po laserowej korekcji wzroku możemy mieć wrażenie zamglenia obrazu, a także wahania jego ostrości. Jak długo? Wiele zależy tu od rodzaju i wielkości wcześniejszej wady, jednak z dnia na dzień objawy te stają się coraz lżejsze.

W trakcie okresu rekonwalescencji musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, m.in.:

  • unikamy dużego wysiłku fizycznego (krótka przerwa w treningach!);
  • chronimy oczy przed promieniami UV (np. okulary przeciwsłoneczne z filtrem);
  • unikamy kontaktu z osobami, które mogą nas zarazić infekcją;
  • chronimy oczy przed zatarciem i zanieczyszczeniem;
  • stosujemy się do zaleceń lekarza i przyjmujemy przepisane leki;

Przestrzegając ich sprawimy, że rekonwalescencja przebiegnie sprawnie, a my będziemy mogli szybko wrócić do trenowania!

Po więcej informacji na temat laserowej korekcji wzroku serdecznie zapraszamy na stronę https://vidiummedica.pl.