fit.pl mobile logo

Wyjeżdżasz uprawiać sporty wodne? Przeczytaj 5 rad doświadczonego lekarza!

Złamanie obojczyka podczas windsurfingu, zerwanie ścięgien w trakcie wykonywania skomplikowanych wariacji na desce, ale też nieco prozaiczne… rozcięcie kolana podczas wejścia na żaglówkę. Kontuzji przydarzających się podczas uprawiania sportów wodnych jest sporo, jednak odpowiednie przygotowanie może pomóc zmniejszyć ryzyko urazów. O czym warto pamiętać podczas wodnego szaleństwa? Pytamy lek. Krzesimira Sieczycha, ortopedy w Carolina Medical Center, Grupa LUX MED.

Coraz dłuższe i gorętsze dni zwiastują jedno – wkrótce rozpoczęcie długo wyczekiwanego sezonu letniego. Znaczna część wczasowiczów na pewno zdecyduje się na wypróbowanie któregoś z bardzo popularnych w ostatnich latach sportów wodnych. Do takich zalicza się np. wakeboarding, windsurfing, kitesurfing i oczywiście żeglarstwo lub kajakarstwo. Jak dobrze przygotować się na wakacyjny wyjazd? Oto 5 porad eksperta.

Rozeznaj się w terenie – nad polskim morzem, a także za granicą

Najważniejsza jest prewencja. To zdanie powinno przyświecać wszystkim wczasowiczom, którzy wybierają się na wakacje nad wodą. – Jeśli jedziemy nad polskie morze i wiemy, że będziemy uprawiać sport o zwiększonym ryzyku urazów, to warto wcześniej zorientować się, gdzie lokują się ratownicy, w jakiej odległości od naszego noclegu jest SOR i jakie jest zaplecze medyczne w okolicy. By w razie potrzeby, nie googlować w panice, gdzie jest najbliższy szpital i czy tam uzyskamy pomoc – mówi Krzesimir Sieczych.

Sytuacja z wyjazdem za granicę wygląda bardzo podobnie. Nasze przygotowanie powinno być jednak znacznie dokładniejsze, bo jeśli jest to kraj tropikalny, powinniśmy zainteresować się czy w wodzie może czyhać jakieś niebezpieczeństwo np. drapieżne ryby czy wysokie fale. – Szybka reakcja jest kluczowa, jeśli chcemy uniknąć groźnych powikłań, dlatego warto wiedzieć, jak reagować np. na ukąszenie przez jadowite zwierzę żyjące w wodzie – podkreśla lekarz.

Zacznij trening nawet 3 miesiące przed wyjazdem

Aktywny i zdrowy tryb życia trzeba praktykować całorocznie, jednak jeśli wiemy, że w wakacje zaczniemy uprawiać któryś ze sportów wodnych, powinniśmy przynajmniej trzy miesiące przed wyjazdem rozpocząć odpowiednio profilowany trening. Musimy wzmocnić mięśnie, które będą szczególnie angażowane podczas wodnych aktywności, tak by zmniejszyć ryzyko urazów, a także zapewnić sobie komfort w postaci chociażby mniej dokuczliwych zakwasów. Do wyjazdu można przygotować się nawet trenując w domu – trzeba tylko dokładnie dowiedzieć się, jakie partie mięśni będą najbardziej wykorzystywane podczas uprawiania danego sportu.

Bądź świadomy urazów, jakie Ci grożą

Podobnie jak z rozeznaniem się w terenie, warto także znać potencjalne kontuzje, które mogą grozić podczas praktykowania sportów wodnych.

– Nie da się ujednolicić urazów, jakie mogą nas spotkać na wodzie, bo są one zależne od sportu, który uprawiamy. Do mojego gabinetu trafiali zarówno pacjenci ze skręceniami oraz tacy, którym podczas wejścia na żaglówkę osunęła się noga i rozcięli sobie kolano – wskazuje ortopeda Carolina Medical Center.

Lekarz zwraca uwagę na pewien paradoks: czasem groźniejsze kontuzje przytrafiają się bardziej wprawionym miłośnikom sportów wodnych.

- Złamanie obojczyka, skręcenia stawów czy stłuczenia barków mogą dotykać sportowców, którzy regularnie trenują i wykonują znacznie bardziej skomplikowane ruchy niż początkujący. Amatorów natomiast zazwyczaj dotykają stłuczenia, rozcięcia skóry bądź otarcia np. podczas nurkowania – dodaje ekspert.

Miej ze sobą podręczną apteczkę

Apteczka to nie tylko przydatna rzecz dla kierowców, ale także wszystkich odpowiedzialnych ludzi, wybierających się na wakacje nad wodą.

– Choć pozornie sporty wodne są bezpieczne, zawsze dobrze jest mieć przy sobie apteczkę. Oczywistym jest, że nie zabierzemy ze sobą sprzętu do unieruchamiania nogi czy ręki ani ortez, ale na pewno powinniśmy mieć zestaw do opatrywania ran: jałowe gazy, plastry, bandaże, środki antyseptyczne do odkażania ran, spraye z oktenidyną oraz ewentualnie antybiotyk, żeby nie dochodziło do zakażeń – mówi Krzesimir Sieczych.

Pamiętajmy, że jeżeli uraz jest większy i nie jesteśmy w stanie sami sobie z nim poradzić powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do najbliższej placówki medycznej.

Te osoby nie powinny uprawiać sportów wodnych

Wypoczynek nad wodą jest dla każdego, jednak są grupy osób, które powinny szczególnie uważać. – Z założenia sporty wodne nie są dla tych, którzy panicznie boją się wody lub nie potrafią pływać. Umiejętność poruszania się w wodzie jest niezbędna, by zacząć myśleć o jakiejkolwiek wodnej aktywności – od kajakarstwa, przez żeglarstwo, aż na wariacjach na desce kończąc – zaznacza ortopeda Carolina Medical Center.

Jeśli w przeszłości mieliśmy urazy takie jak np. zerwanie więzadeł czy złamanie danej części ciała, powinniśmy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem regularnego uprawiania sportu. To pozwoli zachować odpowiednią prewencję i zbuduje świadomość tego przy jakich ruchach powinniśmy zachować ostrożność.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl