Niestabilnośc barku to poważna kontuzja, którą należy leczyć i rehabilitować. Poniżej przedstawiamy kilka do ćwiczeń dedykowanych wszystkim cierpiącym na niestabilność barku
fit.pl
2013-10-23 00:00
Udostępnij
Niestabilność barku - jak ćwiczyć?


Niestabilność barku jest spowodowana w 95% urazem, który prowadzi do zwichnięcia głowy kości ramiennej. Najczęściej mamy do czynienia ze zwichnięciem przednim tzw. niestabilność przednia. Dochodzi do niej w momencie, kiedy ręka jest odwiedziona i ma rotację zewnętrzną. Jest to 90% wszystkich zwichnięć. Wyróżniamy jeszcze niestabilność tylną i bardzo rzadkie: górną i dolną. Wypadnięcie głowy kości ramiennej z panewki prowadzi do naciągnięcia lub rozdarcia: torebki stawu, mięśni (najczęściej stożka rotatorów), nerwów (najczęściej n. pachowego). Może też dojść do uszkodzenia kości lub/i naczyń krwionośnych.

Rozpoznanie:
  • ból w momencie zwichnięcia
  • pusta panewka
  • ramię znajduje się w nieprawidłowej pozycji
  • staw jest unieruchomiony, sprężynujący
  • uszkodzenie obrąbka stawowego
  • wgniecenie głowy k. ramiennej

Postępowanie doraźne:
  • ustabilizowanie i zabezpieczenie barku przed dalszym uszkodzeniem
  • wizyta u lekarza specjalisty w celu nastawienia
  • powinno być wykonane zdjęcie RTG przed repozycją jeśli jest to możliwe
  • zdjęcie RTG po repozycji musi być wykonane w celu stwierdzenia ewentualnych złamań

Leczenie:

Niestabilność barku może być leczona zachowawczo lub operacyjnie. Wskazaniami do operacji są: uszkodzenia obrąbka stawowego, zerwanie mięśni stabilizujących głowę k. ramiennej lub/i więzadeł. Decyzję podejmuje lekarz wraz z pacjentem. Następnie po nastawieniu ma miejsce stabilizacja ręki na okres od 1 do 6 tyg., czasem dłużej w zależności od uszkodzenia. W przypadku dużego bólu zalecane są leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne

Rehabilitacja polega na zwiększaniu bezbolesnego zakresu ruchu, siły mięśniowej oraz poprawie propriocepcji.

Ćwiczenia przy niestabilności barku

Ćwiczenie 1

1

Stań prosto, złap za uchwyt gumy. Unieś ramię do boku, do wysokości barku a następnie opuść kontrolowanym ruchem. Ćwiczenie wzmacniające boczny akton mięśni naramiennych.

Ćwiczenie 2

2

Usiądź na piłce i upuszczaj uniesione ramię w stronę tułowia. Guma powinna być zawieszona powyżej linii barków. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie najszersze grzbietu oraz obłe.

Ćwiczenie 3

3

Połóż się na brzuchu na piłce. Unoś naprzemianstronnie wyprostowaną rękę oraz przeciwległą nogę. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie stabilizujące łopatkę.

Ćwiczenie 4

4

Oprzyj piłkę o ścianę lub drabinki na wysokości barków. Oprzyj wyprostowaną rękę i zacznij przesuwać ramię w górę i w dół, naciskając na piłkę. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie stabilizujące łopatkę.

Ćwiczenie 5

6

Usiądź w klęku podpartym i połóż jedną rękę na berecie, a drugą za plecami. Naciskaj ręką na niestabilny beret. Ćwiczenie wzmacniające mięśnie stabilizujące łopatkę.

logo elitezone

Autor: Łukasz Bort

www.fit.pl