Właściwa dieta przy problemie, jakim jest nietrzymanie moczu, może znacznie ograniczyć stopień nasilenia tej dolegliwości. Podpowiadamy, jakich produktów unikać, a z czego nie należy rezygnować przy nietrzymaniu moczu oraz jak radzić sobie z tą przypadłością, by zachować komfort życia i nie musieć rezygnować z codziennych aktywności.
2022-03-15 00:00
Udostępnij
Dieta przy nietrzymaniu moczu

Jaka dieta – inkontynencja a sposób odżywiania

Kwestia jaka dieta – inkontynencja a sposób odżywiania – często jest pomijana w informacjach na temat nietrzymania moczu. Jest ona jednak niezwykle ważna, ponieważ niektóre napoje, potrawy i przyprawy oraz zioła mają właściwości moczopędne, a tego przy inkontynencji lepiej unikać. Napoje diuretyczne, czyli pobudzające produkcję moczu, to na przykład kawa i herbata. Zawierają one kofeinę, która ma działanie moczopędne, więc przy nietrzymaniu moczu lepiej ich unikać lub ograniczyć ich ilość. Moczopędnie działa również piwo, a także niektóre popularne zioła, na przykład pokrzywa i skrzyp polny. Działanie diuretyczne mają również niektóre warzywa i owoce, na przykład korzeń pietruszki, pomidory, ogórki, cebula, cytryna, żurawina, arbuz czy jagody. Oczywiście nie należy całkowicie wykluczać ich z diety, ponieważ mają wiele cennych właściwości i substancji odżywczych, ale osoby borykające się z nietrzymaniem moczu nie powinny spożywać ich dużych ilości, zwłaszcza w sytuacjach, gdy możliwość natychmiastowego skorzystania z toalety jest ograniczona.

Jaka dieta – inkontynencja a picie wody

Przy nietrzymaniu moczu nie zaleca się natomiast ograniczania ilości wypijanej wody. Oczywiście może zdarzyć się, że duża ilość wypitej naraz wody nasili problem inkontynencji. Groźniejsza jest jednak sytuacja, gdy z obawy przed niekontrolowaną mikcją ilość spożywanej dziennie wody jest ograniczana do minimum. Może wówczas dojść do odwodnienia i zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Woda potrzebna jest również po to, by oczyszczać pęcherz, nerki i drogi moczowe ze szkodliwych bakterii, co zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, które mogłyby dodatkowo nasilić nietrzymanie moczu.

Środki higieniczne przy nietrzymaniu moczu – dlaczego należy je stosować?

Przy nietrzymaniu moczu bardzo ważne jest stosowanie odpowiednio dobranych artykułów higienicznych, które mają wkład chłonny zabezpieczający przed wilgocią i przeciekaniem oraz system chroniący przed powstawaniem przykrego zapachu. Zaleca się stosowanie produktów wysokiej jakości, np. TENA, wykonanych z przyjaznych dla skóry materiałów zapewniających cyrkulację powietrza oraz skuteczną ochronę. Takie zabezpieczenie chroni skórę przed podrażnieniami i zawilgoceniem, ma też korzystny wpływ na samopoczucie i komfort psychiczny osoby cierpiącej na nietrzymanie moczu. Przyczynia się do tego również pewność, że otoczenie nie wyczuje nieprzyjemnego zapachu. Warto też podkreślić, że nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć, dlatego zaleca się jak najszybszy kontakt z lekarzem, który zaproponuje odpowiednią metodę. Do czasu, gdy przyniesie ona efekty, potrzebne są dieta i środki higieniczne.