Papryka – węgierska świętość

Korzystaj z tego, że w sklepach jest mnóstwo pysznej i taniej papryki
fit.pl
2008-09-10 00:00
Udostępnij
Papryka – węgierska świętość

Papryka dotarła do Europy dwiema drogami; jako „pieprz turecki” ze wschodu i jako „indiański pieprz” z wyprawą Kolumba.

Ten czerwony proszek, którym Indianie doprawiali potrawy i odurzające napoje, był ich zdaniem siedliskiem boga ognia. Dziś papryka jest nieodzowną przyprawą Węgrów i Hiszpanów.



Wielka rodzina
Rodzina papryki jest bardzo duża. Pospolicie stosowanych w kuchni węgierskiej jest aż 27 odmian tego warzywa. Generalnie dzieli się je na paprykę na słodką i ostrą. Każda z tych odmian występuje w rozmaitych kolorach: biała, żółta, kremowa, pomarańczowa, czerwona, zielona, brązowa. Warzywo stosowane jest jako świeże, a także jako przyprawa (wysuszone owoce papryki).

Okiem żywieniowca
Papryka (owoc świeży) zawiera cukry, białka, barwniki, tłuszcze, olejek lotny, oraz – w zależności od gatunku - zróżnicowaną ilość kwasu nikotynowego. Jest bogatym źródłem witaminy C, jednak podczas obróbki termicznej następuje ogromna utrata tej witaminy, dlatego lepiej jest spożywać paprykę na surowo. Papryka dostarcza także prowitaminy witaminy A (betakarotenu), z której w organizmie powstaje witamina A. Za jej ostry smak odpowiada alkaloid o nazwie – kapsaicyna. Wartość energetyczna 100g świeżej papryki zielonej to15kcal, a czerwonej – 32kcal.

Zastosowanie
Jako warzywo papryka stosowana jest do sałatek, surówek, potraw duszonych (leczo), zapiekanek, świetnie nadaje się do faszerowania. Paprykę przyprawową – słodką stosuje się do potraw mięsnych, rybnych, zup, sałatek, warzyw, potraw z ryżu, dań potraw włoskich, węgierskich, meksykańskich. Papryka ostra używana jest do dań mięsnych, przystawek i farszów. Warto pamiętać, że papryka należy do przypraw, pobudzających wydzielanie soku żołądkowego i poprawiających apetyt.

papryka2

Kuchenne rady

  • Wybieraj zawsze okazy twarde (miękkość skórki świadczy, iż papryka była zerwana jakiś czas temu i utraciła już trochę naturalnej wilgoci), lśniące, z niepomarszczoną skórką i zieloną (a nie suchą) łodyżką.
  • Paprykę należy przechowywać w lodówce w plastikowej torebce, by zapobiec utracie przez warzywo wilgoci. Paprykę można także mrozić.
  • Jedna łyżka suszonej papryki równa jest 3 łyżkom pokrojonej świeżej papryki.


Ciekawostki:

  • Papryka przyprawowa jest najczęściej spożywanym produktem roślinnym na Węgrzech.
  • W nasionach papryki jest dość dużo oleju, który konserwuje zawarte w papryce barwniki oraz posiada właściwości lecznicze.
  • Różnica pomiędzy papryką słodką (łagodną) i ostrą polega na tym, iż papryka słodka przy mieleniu pozbawiona jest ścian dzielących, nasion i częściowo skórki. W częściach tych zawarta jest kapsaicyna – substancja, która nadaje ostry smak.
  • Na Węgrzech papryka zwana jest "czerwonym złotem", bowiem przynosi duże dochody z eksportu. 


Zrób to sam...
Łatwo jest samemu zrobić suszone chili. Pamiętaj, że nie wszystkie odmiany można suszyć w ten sposób – niektóre mają zbyt cienką skórkę. Dojrzałe papryczki umyj, wytrzyj do sucha i pozwiązuj sznurkiem za łodyżki, albo przebij nawleczoną igłą owe końcówki i powieś powstałe "korale" w ciepłym, przewiewnym miejscu, np. nad kuchnią. Należy unikać miejsc wilgotnych, bowiem papryka zacznie pleśnieć. Po kilku tygodniach papryczki stracą swą wspaniałą barwę, przybierając ciemniejszy kolor – to zupełnie naturalny proces.

www.fit.pl

A. Czarnewicz-Kamińska