Deficyt słuchu wśród może w przyszłości spowodować nie tylko ubytki ale także trwałą utratę słuchu.S
pecjaliści podkreślają, że problemy ze słuchem w wieku szkolnym wynikają przede wszystkim z niedoleczonych lub nieleczonych infekcji ucha środkowego. Słuch według lekarzy mogą uszkodzić także leki takie jak antybiotyk gentymacyna.
Ważnym sygnałem w diagnozowaniu ubytków słuchu zwłaszcza po przebytej infekcji jest częsta prośba o powtórzenie jakiegoś zdania, głośniejsze nastawienie odbiornika radiowego czy telewizji. Jest to jasny sygnał, że należy wybrać się z dzieckiem do laryngologa lub audiologa, im diagnoza będzie wcześnie postawiona, tym rezultaty wyleczenia będą szybsze i bardziej zadowalające.
Nowoczesna audiologia pozwala precyzyjnie określić źródło problemy i skutecznie go wyeliminować przy stosunkowo wczesnej diagnozie.
Międzynarodowe badania wskazują, iż młodzież pomiędzy 12-17 rokiem życia w wyniku słuchania głośnej muzyki 8 dziennie raz w tygodniu lub przez 4 godziny 2-3 razy w tygodniu nawet 57 proc. dzieci może mieć problemy ze słuchem.
Przed zakupem odtwarzacza mp3 należy zapoznać się z instrukcją i sprawdzić jakie dźwięki emitują słuchawki, jak głośny dźwięk przekazują przy maksymalnym ustawieniu i przede wszystkim wyjaśnić dziecku jakie zagrożenie niesie ze sobą długie słuchanie muzyki przez słuchawki z maksymalnym ustawieniem głośności. Dzieci często nie zdają sobie sprawy z tego, że przy długotrwałym obciążeniu słuchu tym urządzeniem w przyszłości trwale mogą utracić sporą warstwę dźwiękową.
www.fit.pl
Coraz więcej dzieci ma problemy ze słuchem
Aż 20 proc. dzieci młodzieży ma problem ze słuchem w Polsce. Dotyczy to zarówno dzieci w wieku od przedszkola aż do liceum. Przyczyną problemów są najczęściej niedoleczone infekcje ucha, oraz głośne słuchanie muzyki np. poprzez odtwarzacze mp3