fit.pl
2011-03-10 00:00
Udostępnij
Fitness kluby
Pojęcie fitnessu upowszechniło się w naszym kraju poprzez nazwy prywatnych ośrodków. Fitness ma jednak szersze zastosowanie i oznacza, ogólnie rzecz biorąc, kondycję fizyczną. Trening kondycyjny powinien przygotować człowieka do spełniania stawianych mu wymagań w życiu codziennym i pracy zawodowej. Programy fitness powinny być tak konstruowane, aby zapewnić wzrost kondycji fizycznej lub wyrównanie specyficznych braków dostrzeżonych u poszczególnych osób w zakresie sprawności fizycznej. Postęp cywilizacyjny, ciągły pośpiech w życiu powoduje, iż człowiek czuje się jego niewolnikiem. Do sprawnego funkcjonowania potrzebne jest wytchnienie i oderwanie od codzienności. Istnienie centrów rekreacji wiąże się z zaspokajaniem różnych potrzeb współczesnego człowieka. Aktywności ruchowe oferowane przez fitness kluby kompleksowo oddziałują na całe ciało. Takie kluby to swego rodzaju oaza w zagonionym świecie pracy i interesów, gdzie można odreagować stresy i nabrać sił do realizacji swoich celów osobistych i zawodowych. Dlatego tak duży wpływ na jakość i efektywność naszego życia ma prawidłowo ukierunkowany wysiłek fizyczny. Już krótki spacer od czasu do czasu wpływa korzystnie na naszą sprawność. Jednak jest bardzo wskazane, aby zażywać ruchu regularnie. Dopiero wtedy uzyskujemy sprawność fizyczną. Im więcej wymagamy od naszego ciała, tym świetniejsze i odporniejsze się ono staje. 
WIEK WYKSZTAŁCENIE OKRES CZASU, PRZEZ JAKI KOBIETY CHODZĄ DO FITNESS KLUBU
15-19 lat 11 % podstawowe 7 % rok 22 %
20-25 lat 22 % 2 lata  16 %
26-30 lat 15 % średnie  43 % 3 lata 14 %
31-39 lat 17 % 4 lata 7 %
40-49 lat 28 % wyższe 50 % poniżej 5 lat 14 %
50-59 lat 4 % zawsze staram się być aktywna ruchowo 26 %
poniżej 60 lat 3 %

[-------]

Spośród przebadanych pań 64% to osoby pracujące, z czego 42% jest pracownicami, 18% prowadzi własną firmę, a 4% wykonuje wolny zawód. Pozostałe panie to uczennice (11%), studentki (14%) oraz osoby niepracujące (12%). Najliczniejszą grupę osób uczęszczających do fitness klubu, biorąc pod uwagę wykonywany zawód, stanowią nauczyciele - 17%. Trochę mniej, bo po 8% przypada na panie z zawodów: ekonomista, sprzedawca, sekretarka, lekarz, księgowa. Pragnienie bycia zdrowym, posiadania atrakcyjnego wyglądu fizycznego, rozwiniętych i silnych mięśni oraz pewności siebie, drzemie w każdej kobiecie i w każdym mężczyźnie. Jednak mimo tych naturalnych pragnień miliony ludzi tłumią w sobie dążenie do uzyskania zdrowia i sprawności fizycznej. Każdy z nas wie, jak ciężko jest czasami wygospodarować trochę wolnego czasu dla siebie. Dzieje się tak, iż ciągle odkładamy te plany na później, nie wykorzystując tych cennych chwil, a czas niestety biegnie - tak, więc nie traćmy go. 72% pań twierdzi, że większą motywacją do zajęć i pewność, że nie będziemy ich opuszczać, powoduje wykupienie karnetu. Jego posiadanie zwiększa mobilizację i na stałe wplata aktywność fizyczną do naszego harmonogramu dnia. Każdy z nas ma inne potrzeby, upodobania, temperament, dlatego też nie każdego zadowala ten sam rodzaj zajęć. Atmosfera i warunki w danym klubie również nie każdemu muszą odpowiadać. Różnice te potwierdza fakt, iż nie wszystkie panie chodzą do najbliższego klubu. Zdarza się, że dotarcie na zajęcia zajmuje im nawet godzinę czasu. Dlatego dobrze, że w mieście mamy różne fitness kluby, których ofertę możemy dopasować do swoich upodobań. Jedne panie preferują mniejsze kluby, w których czują się intymnie i nie przyciągają uwagi innych ludzi, natomiast innym paniom bardziej odpowiada atmosfera dużych klubów, gdzie można spotkać wiele osób i większe grupy ćwiczących bardziej mobilizują je do zajęć. 

Spośród ankietowanych pań najwięcej odwiedza fitness klub dwa razy w tygodniu - 42%, natomiast codziennie ćwiczy 7% kobiet. 

Najczęściej wykorzystywanym środkiem transportu na zajęcia do klubu jest samochód - 35% pań pokonuje w ten sposób drogę, 32% dociera pieszo, 27% komunikacją miejską, natomiast rowerem 6% kobiet. Jak widzimy, samochód w naszym życiu staje się coraz bardziej powszechny. Dzieje się tak, ponieważ po pierwsze bez samochodu nie jesteśmy w stanie pokonać barier czasowych, kiedy mamy wiele rzeczy do załatwienia. A po drugie, coraz więcej pracujących kobiet jest w stanie zapewnić sobie posiadanie i utrzymanie samochodu. W Europie Zachodniej np. w Holandii, dużą popularnością i zainteresowaniem cieszą się kluby położone dalej od centrum miasta, a nawet w małych miejscowościach. Kobiety często rezerwują jeden dzień w tygodniu zupełnie dla siebie. Dziecko zostawiają w przedszkolu znajdującym się na terenie klubu, a same oddają się w ręce instruktorów i masażystów, uczestnicząc w szeregu zajęć i zabiegów. Często dzieje się również tak, że całe rodziny wybierają się do centrum rekreacyjnego i tam aktywnie spędzają wolny czas. Poza tym zarówno samochód, jak i rower to środki transportu najczęściej używane przez holenderskie rodziny. Na rowerach jeżdżą do sklepu, pracy, na spotkania ze znajomymi, a także oczywiście na dalekie przejażdżki poza miasto. Przeprowadzona ankieta wskazuje, że panie uprawiające fitness starają się nie opuszczać swoich zajęć. Jeżeli im się to zdarza, to najczęściej z powodu obowiązków wynikających z codziennej pracy - 69% (wyjazdy służbowe, pilna praca do wykonania, nauka) lub choroby - 16%. Rzadko bywa, aby nieobecność spowodowana była lenistwem (8%) lub spotkaniem ze znajomymi (6%). Natomiast najczęściej powtarzanym powodem, dla którego kobiety przychodzą do fitness klubu, jest utrzymanie dobrej kondycji (43%), następnie jest to chęć utraty wagi (22%), i troska o dobre zdrowie (22%). Poza tymi czynnikami jest również walka z cellulitem - 6%, a także możliwość spotkania się ze znajomymi - 6%. Dla innych ćwiczenia fizyczne to także rozluźnienie po pracy i pozbycie się stresu. Prawie wszystkie panie (92%) są zadowolone z usług oferowanych przez klub, do którego uczęszczają. To, co najczęściej kobietom przeszkadza w klubach fitness, to zbyt małe i nie przewiewne szatnie, brak opieki nad nowymi osobami w klubie, nie najlepsza klimatyzacja. Poza tym niektóre panie chciałyby, aby w klubie organizowano biegi w terenie połączone z gimnastyką, wprowadzono tae-bo, a także chętnie korzystałyby na miejscu z pływalni. Fitness jest dzisiaj dziedziną posiadającą podłoże teoretyczne poparte wieloletnią praktyką. Jego kształt ciągle się zmienia, dochodzą nowe formy, które dostosowuje się do potrzeb i możliwości wszystkich ludzi. 

[-------]
USŁUGI W KLUBACH FITNESS, Z KTÓRYCH KOBIETY NAJCZĘŚCIEJ KORZYSTAJĄ
Siłownia Masaż Sauna Solarium  Inne
tak - 41% nie - 59% tak - 24% nie - 76% tak - 42% nie - 58% tak - 49% nie - 51% basen 4% 
zajęcia indywidualne z instruktorem 19% leczniczy 11%   depilacja 2%
zajęcia w grupie z instruktorem 32% relaksacyjny 70% manicure i pedicure 1%
zajęcia bez instruktora 49% odchudzający 11% magnetoterapia 1%
polinezyjski 4% Formy aerobiku cieszące się największym zainteresowaniem
  Klasyczny 17% Fat Burning 5%
TBC 17% Gimnastyka przy muzyce 2%
Hi-low 13% Power 1%
Body Sculpt 10% Funk 1%
Mix 8% Aquaaerobic 1%
Step 8% Kangoo 1%
Spinning 7% Boxing 1%
Callanetics 6% Show Dance 1%
Stretching 5%

Nowo wprowadzone formy aerobiku cieszą się dużą popularnością. Dobrze zorganizowane i urozmaicone zajęcia nie nudzą nas i dlatego chętnie ćwiczymy. Również zajęcia na siłowni mogą być przyjemne, jeśli tylko wiem, jak ćwiczyć, a systematyczny trening na pewno przyniesie zauważalne efekty. Głównym powodem, z jakiego tak mało kobiet chodzi na masaż są względy finansowe - 56% pań tak uważa, 21% twierdzi, że nie jest im potrzebny, 18% podaje brak czasu i po 3% - brak ochoty i mobilizacji. Ponad 50% kobiet, które uczęszczają do ośrodków fitness, uprawia również inne formy aktywności ruchowej. 31% pań jeździ na rowerze, pływa 20% kobiet, a 18% regularnie chodzi na długie spacery. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się: bieganie, narty, sporty walki, tenis i gry zespołowe (siatkówka, koszykówka). Jak widzimy, systematyczne ćwiczenia powodują, że mamy potrzebę ruchu, przez co staje się on nawykiem, natomiast jego brak jest zaraz odczuwalny. Tak więc coraz częściej wychodzimy z domu i zażywamy ruchu na świeżym powietrzu oraz potrafimy sami zdrowo zorganizować sobie wolny czas. Aktywność fizyczna wywołuje w naszym organizmie wiele zmian, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Na pewno są to zmiany pozytywne, o ile wysiłek fizyczny jest prawidłowo ukierunkowany i dozowany. I tak 31% pań, od kiedy zaczęło ćwiczyć, stwierdziło u siebie poprawę samopoczucia, 27% poprawę kondycji fizycznej, po 10% przypada na pozytywne zmiany wyglądu zewnętrznego i formy psychicznej; poza tym dzięki ćwiczeniom tracimy na wadze, nabieramy dobrego humoru, pewności siebie, a także chęci do życia. Schorzeniem, na które panie najczęściej narzekają, jest ból kręgosłupa, 48% pań spośród badanych cierpi na tę dolegliwość. 10% pań narzeka na bóle kolan i 10% na alergie; rzadziej zdarzają się bóle głowy - 6%, a także choroby układu krążenia, reumatyzm, astma. Dla wielu osób korzystanie z usług ośrodków fitness oznacza zdobywanie niezależności, umiejętności kontroli własnej sytuacji i możliwości osiągania zamierzonych celów. Działalność tych klubów w pewnym stopniu zaspokaja nasze potrzeby zdrowotne. Ćwiczenia fizyczne z jednej strony zapobiegają wielu schorzeniom, opóźniają procesy starzenia, regulują funkcje naszego organizmu, wpływając m.in. na układ oddechowy i krążenia. Z drugiej strony natomiast pełnią funkcje leczniczo - rehabilitacyjne, pomagając neutralizować różnego rodzaju bóle i dolegliwości. Coraz częściej obserwujemy, że chęć posiadania dobrej formy fizycznej staje się filozofią życia wielu ludzi. W Ameryce i Europie Zachodniej już od dawna dobra forma jest warunkiem sukcesu i powodzenia w życiu. Także u nas zaczyna się stawać koniecznością. Przemęczona i nie wysportowana kobieta staje dziś na straconej pozycji. Zadbana i wypoczęta umie cieszyć się życiem i jest w stanie odnosić sukcesy. Dobra forma to paszport do kariery. Zauważa się, że coraz więcej kobiet w różnym wieku przychodzi na gimnastykę; są świadome tego, że regularne ćwiczenie to doskonała inwestycja w przyszłość. Ćwiczenia są znakomitym źródłem energii. Przemieniają bowiem pozostający w letargu organizm i umysł w akumulator energii i witalności. Gdyby tak wszyscy ci, którzy w celu rozluźnienia i uspokojenia stosują środki uspokajające, tabletki nasenne, alkohol czy tez narkotyki, spróbowali najpierw poćwiczyć, to na pewno nasze społeczeństwo byłoby dużo zdrowsze.

www.fit.pl