Ogród w maju – jak dbać, pielęgnować i co sadzić?

Majowy ogród przynosi wszystkim sadownikom i ogrodnikom intensywny okres pracy. W maju nie tylko wysiewany wiele warzyw i pielęgnujemy drzewa oraz krzewy. Między 12 a 14 maja to czas na przymrozki o czym koniecznie należy pamiętać przed wysadzeniem wielu roślin do gruntu
fit.pl
2014-04-28 00:00
Udostępnij
Ogród w maju – jak dbać, pielęgnować i co sadzić?
ogrod sadzenieOgrodnicy i sadownicy w maju mają pełne ręce roboty. Choć praca w pachnącym i zielonym ogrodzie to sama przyjemność, na klombach w warzywniku i w sadzie czeka bardzo wiele prac.

Co sadzimy?

Oczywiście drzewka i krzewy, zwłaszcz te, które były wcześniej chodowane były  donicach, np. podczas zimowania w piwnicach i oranżeriach. Przed przesadzeniem do gruntu należy je solidnie podlać. Maj to także czas na posadzenie krzewów iglastych oraz kwitnących: magnolii, rododendronów i azalii.

Pielęgnacja

Drzewa owocowe zwłaszcza pod koniec maja należy pozbawić pierwszych zawiązków owoców. Usuwamy chore, uszkodzone i te z plamami.

W tym czasie także warto także podsypać korą (wyściółkować) drzewka i krzewy kwitnące np.: bzy, wrzosy, róże, magnolie i rododendrony. Bzom należy przyciąć gałęzie z przekwiniętymi kwiatostanami.

Klomby i rabatki koniecznie odchwaszczamy, spulchniając ziemię motyką. W czasie pierwszych majowych dni warto także oddzielić byliny kwitnące, przesadzając i wsadzając je w nowe miejsca. Wśród nich mogą znaleźć się: łubin, ostróżki, dzwonki dalmatyńskie a nawet sadzonki słonecznika.

Co wysiewamy?

W pierwszej dekadzie miesiąca siejemy groszek pachnący, nagietka, ostróżkę, słoneczniki, nasturcję oraz maciejkę. Pod koniec miesiąca warto wsiać rośliny dwuletnie czyli: goździki, malwę, bratki, naparstnicę, tunbergie oraz cynie. Po tzw. "ogrodnikach", które przypadają po imieninach Zofii, warto wsadzić do gruntu także delikatne zioła, np. bazylię.

www.senior.fit.pl