Jest to wschodnia odmiana kąpieli parowej, której towarzyszą odpowiednie masaże i egzotyczne esencje zapachowe. Temperatura w komorach do pocenia się osiąga 50 C
fit.pl
2010-11-10 00:00
Udostępnij
Trend SPA – Hamman
haman1Hammam jest tradycyjną turecką łaźnią, która liczy tysiąc lat. Jej korzenie sięgają starożytnego Rzymu. Oparta jest na wodzie i parze.

Tradycję Hammam zapoczątkowali Grecy i Rzymianie (termy), którzy umiejętnie korzystali z dobrodziejstw pary, powstałej poprzez polewanie wodą rozgrzanych kamieni. Hammam upowszechniał się wraz z islamem na terenach Azji Mniejszej i Afryki Północnej. Nasi europejscy przodkowie poznali go za pośrednictwem Arabów w czasach podboju Hiszpanii i otomańskich Turków, którzy dotarli na Bałkany i na Węgry.

Podobnie jak rzymska łaźnia, hammam był przede wszystkim ośrodkiem życia społecznego. Łaźnie otwarte były dla wszystkich: bogatych i biednych, starszych i młodszych, kobiet i mężczyzn. Pilnowano tylko, by mężczyźni i kobiety nie kąpali się wspólnie – zabrania tego islam. Wizyty w hammamie szczególne znaczenie miały dla Arabek i Turczynek, ponieważ to jedna z nielicznych okazji do wyjścia z domu i wyrwania się spod nadzoru męża.

Rytuał Hammam to ceremonia kąpieli, dogłębnego oczyszczania i pielęgnacji ciała oraz relaks, wyciszenie i błogie ukojenie dla duszy.

[-------]

W kulturze islamskiej czystość ciała i ducha zmierza ku boskości. Mycie, to rytuał wymagający skupienia, odpowiedniej atmosfery i niezbędnych naturalnych akcesoriów. W tradycyjnych „tureckich łaźniach” sięga się po czarne mydło: ciemnobrązową maź ze zmiażdżonych oliwek, służącą do namydlania ciała, po ghassul: glinkę do mycia włosów, po kessę: szorstką rękawicę do peelingu ciała i na koniec po naturalne wonne oleje i olejki, do namaszczania ciała.

Łaźnia turecka regeneruje ciało i hartuje duszę ofiarując momenty prawdziwie dobrego samopoczucia i harmonii.

haman2

Tradycyjny hammam składa się z przestronnej zwieńczonej kopułą sali do rozbierania się, z basenem pośrodku. Stamtąd przechodzi się do zimnej sali, podłużnego pomieszczenia z trzema kopułami. Zawdzięcza ono swą nazwę temu, że jest położone najdalej od kotłowni. Następnie jest ciepła sala, większa i bardziej wymyślna pod względem konstrukcji i wystroju. W jej czterech rogach są nisze, przeznaczone do wypoczynku. Następnie przechodzi się do sali gorącej, zwanej też parową, najprostszej ze wszystkich, z niskim sufitem zamkniętym kopułą. Ostatni przystanek to ciepła sala, gdzie na życzenie można zostać namydlonym, wymytym i osuszonym.

Orientalna tradycja przywiązuje wielką wagę do rytuałów oczyszczania w Hammam. Najważniejszym elementem ceremonii jest Rytuał Oczyszczania.

Zabieg kończy się myciem włosów, po czym udajemy się na zewnątrz, do pomieszczenia relaksowego. Temperatura ciała wynosi wówczas prawie 40 stopni.

Po dłuższej chwili odpoczynku i spożyciu wielu szklanek naturalnego soku owocowego, można iść się kąpać, posiedzieć na powietrzu w jaccuzi lub wejść pod prysznic.

www.fit.pl