Gdy na skórze w miejscu, gdzie nosimy metalową biżuterię lub ozdoby pojawi się wysypka  lub obrzęk, oznaczać to może jedno – uczulenie na nikiel!
fit.pl
2010-08-03 00:00
Udostępnij
Alergia na nikiel
 

nikiel tekstNikiel to pierwiastek, który jest składnikiem metalowych bransoletek, pierścionków, łańcuszków, kolczyków, a także klamer do włosów i broszek. W kontakcie ze skórą może powodować uczulenie. Skóra podatna na alergie kontaktowe, gdy styka się z biżuterią z dodatkiem niklu robi się zaczerwieniona i pokrywa się pęcherzami, które później pękają. Wysypka może swędzieć .Alergia na nikiel nie musi pojawić się od razu. Reakcja uczuleniowa może nastąpić po jakimś czasie tzn. nawet po 2 tygodniach. U osób noszących bransoletki niepokojące zmiany można zaobserwować na nadgarstkach, kolczaki i  klipsy na uszach, a łańcuszki na szyi i dekolcie. Oprawki z niklem także mogą podrażniać skórę i uczulać. Zdarza się, że uczulenie pojawia się na całej skórze, ponieważ nikiel jest obecny także  w pożywieniu. Osoby uczulone na nikiel powinny unikać: orzechów, kakao, płatków owsianych, wina, piwa, owoców takich jak gruszki, winie, banany, brzoskwinie, proszku do pieczenia, keczupu i koncentratu pomidorowego, margaryny, sosu sojowego, sera topionego, warzyw liściastych (kapusty, sałaty), kukurydzy, soi.

 

Gdzie jeszcze możemy napotkać nikiel?
W klamkach, parasolkach, przyborach do paznokci, kosmetykach, farbach do włosów, klejach, cemencie oraz  farbach do malowania. Uczuleni powinni zgłosić się do dermatologa na konsultację. Podrażnioną niklem skórę leczy się przede wszystkim maściami. Najlepiej jednak unikać z nim kontaktu.

www.fit.pl