fit.pl mobile logo

Jak ćwiczyć podczas fali upałów

Nie musisz rezygnować z ćwiczeń tylko dlatego, że nadeszło lato. Oto kilka porad, które pozwolą Ci pozostać w ruchu - i uniknąć udaru cieplnego. Jeśli pomysł wyjścia w upał, aby zrobić coś, co sprawi, że będzie Ci jeszcze goręcej, wydaje się szalony opuszczenie treningu może być kuszące.

Jednak dzięki kilku czynnościom możesz trzymać się swojej rutyny. Oto kilka rad ekspertów, jak radzić sobie z upałem.

Przystosuj swój organizm

Choć w przyszłości upały mogą stać się bardziej regularnym zjawiskiem wciąż nie jesteśmy do nich przyzwyczajeni. Na początku fali upałów nie należy od razu brać udziału w długim biegu czy meczu tenisowym. Aby się zaaklimatyzować, zacznij od około 20 minut ćwiczeń, dodając każdego dnia dodatkowe pięć lub 10 minut. Wszystkie badania naukowe potwierdzają, że podniesienie temperatury ciała o półtora stopnia lub do około 38,5°C, utrzymywane przez godzinę, skutecznie pomaga organizmowi w aklimatyzacji. Tak właśnie postępują sportowcy, aby przygotować się fizjologicznie do wysokich temperatur. Badania sugerują, że kobiety dłużej przystosowują się do upałów niż mężczyźni.

Ćwicz wcześniej w ciągu dnia

Jeśli to możliwe, biegaj lub ćwicz z samego rana, kiedy jest znacznie chłodniej. Aktywność fizyczna przed godziną 9 rano może być skuteczna. Później, choć temperatura może wzrosnąć tylko o kilka stopni, słońce znajduje się w wyższych partiach nieba, więc dociera do Ciebie dużo promieniowania słonecznego, co dodatkowo zwiększa stres cieplny i dyskomfort.

Nie forsuj się

Zmniejsz tempo i zaakceptuj fakt, że Twoje wyniki mogą być słabsze. Ponieważ jest Ci gorąco, Twój układ sercowo-naczyniowy nadal pracuje tak samo ciężko, ponieważ pracuje również nad usunięciem części ciepła z organizmu. Możesz więc biec minutę na kilometr wolniej, ale fakt, że Twoje tętno jest o 10 uderzeń na minutę wyższe, oznacza, że nadal uzyskujesz ten sam efekt treningu. W przypadku krótszego biegu może pojawić się pokusa, aby przyspieszyć, a to może oznaczać, że będzie Ci gorąco, będziesz bardziej zmęczony i źle się poczujesz.

Zadbaj o nawodnienie

Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu przed rozpoczęciem ćwiczeń organizm nie jest obciążony od pierwszej minuty aktywności. Napij się 20 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń. Staraj się pić podczas ćwiczeń. Gdy zaczynasz odczuwać pragnienie, zazwyczaj jesteś już całkiem odwodniony. Jeśli możesz, zabierz ze sobą butelkę wody - przy dłuższych okresach ćwiczeń nieuchronnie dojdzie do odwodnienia - i pij natychmiast po ćwiczeniach. Napoje sportowe pomogą organizmowi nieco szybciej zatrzymać płyny, ale woda w 100% spełni swoje zadanie. Artykuł powstał we współpracy z serwisem ogloszenia24m.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl