fit.pl mobile logo

Co najlepiej jeść w okresie wakacyjnym?

Od zdrowego trybu życia nie ma tak naprawdę przerwy. Skoro zmieniamy sposób żywienia i tryb funkcjonowania, to wakacyjny wyjazd nie powinien być wymówką, żeby wracać do dawnych, niewłaściwych przyzwyczajeń

Na szczęście w okresie wakacyjnym mamy wielkiego sprzymierzeńca, który pomaga nam dochować postanowień. W lecie słońce przyjemnie przygrzewa, dojrzewają lokalne warzywa i owoce. Sama natura dba o nas, żebyśmy byli w dobrej formie i mogli odżywiać się prawidłowo. Co oprócz nich powinno trafić na nasze stoły w trakcie największych upałów?

Jak żywić się mądrze i bez wielkich wyrzeczeń w wakacje? Kilka praktycznych wskazówek podajemy poniżej.

Bycie fit – filozofia zdrowego życia

Moda na bycie fit to tak naprawdę całkowita zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń. Nie można być trochę na diecie lub jeść zdrowo raptem przez kilka tygodni. To najczęściej prosta droga do wywołania efektu jojo, na którym raczej nie zależy żadnej osobie, pragnącej walczyć o zdrowie i piękną sylwetkę.
Trzeba zatem podejść do tematu kompleksowo i wprowadzić w życie szereg nowych przyzwyczajeń. Od tych zasad nie powinno się wprowadzać wyjątków nawet w okresie wakacyjnym. Wbrew pozorom nie ma w tym jednak nic złego, a zdrowe odżywianie w lecie, a nawet na urlopie może być naprawdę przyjemne.

Odżywianie – właściwie skomponowane posiłki

Wakacje to czas, gdy często ulegamy mniejszym lub większym pokusom. Warto jednak wprowadzić w tym również pewien porządek i ład. Przyjmowanie zbyt dużej ilości niepotrzebnych kalorii z fast foodów i potraw smażonych w głębokim tłuszczu, raczej nie powinno stać się naszym codziennym pomysłem na odżywianie się.
Nie ma oczywiście ludzi idealnych, więc chwilowa słabość i jeden tego typu posiłek ewentualnie może się pojawić. Warto jednak zadbać o to, żeby na przykład smażoną rybę nad morzem zjeść z zestawem surówek i zrezygnować z niepotrzebnych frytek.

Warzywa i owoce jako podstawa zdrowej diety

Na co dzień powinno się jednak przestrzegać zasad prawidłowego żywienia. W okresie letnim mamy przecież do dyspozycji tak wiele świeżych warzyw i owoców, stanowiących cenne źródło witamin, minerałów oraz błonnika pokarmowego. Produkty tego typu przy tym nie mają wielu kalorii. Powinny zatem stać się podstawą zdrowej diety, dokładnie tak, jak głosi aktualna piramida żywieniowa. Mogą stanowić zdrową przekąskę oraz uzupełnienie głównych posiłków. Ich różnorodność jest tak duża, że bez trudu da się znaleźć smak dla każdego.
Oprócz produktów świeżych warto sięgać po owoce suszone oraz orzechy – wartościowe przekąski, które łatwo uśmierzają mały głód.

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że odpowiednio dobrany jadłospis potrafi być wsparciem podczas upałów. Jak to możliwe? Wskazówek jest sporo i wcale nie są specjalnie skomplikowane do wprowadzenia w kuchni.

Ostre przyprawy idealne na upał

Podczas szczególnie gorących dni powinno się na przykład sięgać po aromatyczne i ostre przyprawy. W sumie zazwyczaj się nad tym nie zastanawiamy, ale przecież najwięcej chilli zjadają właśnie mieszkańcy krajów tropikalnych, w których temperatura znacząco przekracza polskie standardy.
Ostre przyprawy dobrze konserwują, a także podrażniają receptory bólowe. W efekcie organizm zaczyna się pocić, żeby wyrównać temperaturę, a to przekłada się na efektywniejsze ochłodzenie ciała. Pamiętajmy, aby sięgać po produkty od sprawdzonych dostawców. Szeroki wybór wysokiej jakości ostrych produktów oferuje sklep z przyprawami SklepAgnex.pl.

Gorące napoje dla ochłody

Podobną zasadą warto się kierować przy wyborze napojów. Niby najbardziej podstawowym produktem wydaje się zimna woda lub soki z dodatkiem kostek lodu. Nie jest to jednak najbardziej optymalne rozwiązanie.
Chłodne napoje przynoszą bowiem uczucie orzeźwienia na krótko. Paradoksalnie zdecydowanie bardziej sprawdza się gorąca herbata, która działa podobnie, jak ostre przyprawy – przynosi długofalową ulgę w szczególnie upalne dni.

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Właściwie zbalansowana dieta w okresie wakacyjnym pozwala szybko i sprawnie gubić kilogramy, a także pomaga lepiej znosić wysokie temperatury.

Jeżeli chcemy czuć się świetnie na co dzień, warto dobrze zaplanować jadłospis oraz uzupełnić go o wzmożoną aktywność fizyczną. W okresie wakacji mamy przecież tak wiele opcji – można biegać, chodzić na spacery lub jeździć na rowerze.

To wszystko razem pozwoli utrzymać optymalną formę i świetne samopoczucie na długie lata, o każdej porze roku.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl