fit.pl mobile logo

Najsłynniejsze odmiany herbaty zielonej

Delikatna w smaku, pobudzająca, niezawierająca żadnych kalorii – mowa o pysznej herbacie zielonej. To także ogromne źródło przeciwutleniaczy i innych wartości odżywczych. Możemy ją pić o każdej porze dnia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy odczuwamy spadek energii lub po prostu mamy ochotę na smaczny napar. Jakie są rodzaje zielonej herbaty i dlaczego warto ją pić?

Pochodząca z Chin herbata zielona jest najstarszą herbatą świata. Przygotowywana tylko z liści kamelii chińskiej swój smak i naturalny kolor zawdzięcza delikatnemu utlenieniu. Obecne, oprócz Chin, plantacje dobrych jakościowo krzewów herbacianych są w Japonii, Wietnamie, Indonezji oraz na Sri Lance. Wbrew pozorom, przygotowanie dobrego naparu z tej odmiany herbaty to niełatwe zadanie. Każdy rodzaj herbaty zielonej możemy łatwo przeparzyć, co z kolei powoduje jej gorzki, niesmaczny posmak. Standardowo, zieloną herbatę powinniśmy zalewać wodą o temperaturze między 80 a 90°C i parzyć pod przykryciem maksymalnie 3 minuty, ale nie mniej niż 2 – warto zatem zaopatrzyć się w zegarek i specjalny termometr do wody. Według tradycyjnego chińskiego procesu zaparzania pierwszy napar należy wylać, a spożyć dopiero drugi. Liście zielonej herbaty możemy wykorzystać kilkukrotnie, a każde następne parzenie charakteryzuje się delikatniejszym smakiem. Oprócz klasycznej istnieje kilka ciekawych rodzajów tej herbaty, na które warto zwrócić większą uwagę, a na pewno spróbować.

Gunpowder – chińska klasyka

Odmiana Gunpowder pochodzi z prowincji Anhwei. Swoją nazwę zawdzięcza nietypowo zwiniętym listkom, przypominającym niewielkie kulki prochu strzelniczego, które rozwijają się po zalaniu. Po zaparzeniu posiada charakterystyczny słodko-gorzki smak, chociaż niektórzy wolą drugi, delikatniejszy napar. Herbatę Gunpowder dobrze włączyć do codziennej diety: pierwsza, mocniejsza filiżanka pobudzi do działania dzięki dużej zawartości teiny, sprawdzi się więc idealnie do śniadania. Kolejne napary z tych samych liści mają właściwości odprężające, warto ją zatem zaparzyć do wieczornego filmu lub książki.

Sencha – japońska alternatywa

Najpopularniejsza japońska odmiana herbaty zielonej to sencha. Liście zbiera się na przełomie kwietnia i maja, a proces utleniania zachodzi przy użyciu pary wodnej. Tak przygotowane przypominają małe igiełki. Sencha charakteryzuje się mocno owocowo-trawiastym, delikatnie morskim aromatem oraz posiada intensywną, przepiękną złoto-zieloną barwę. Należy ją parzyć w 80°C. Japońska sencha polecana jest osobom odchudzającym się, ponieważ ułatwia trawienie i wspomaga spalanie tłuszczu. Jest także bogatym źródłem polifenoli, odpowiadających za zwalczanie wolnych rodników, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia skóry.

Matcha – japoński zielony proszek

Mocno zielona japońska matcha to rodzaj sproszkowanych liści herbaty zielonej. Historyczna popularność matchy zaczyna się u… mnichów buddyjskich w XVIII wieku, którzy zauważyli, że sproszkowana herbata pomaga im utrzymać wielogodzinną koncentrację podczas medytacji. Różnicą między innymi odmianami tej herbaty – oprócz formy, w jakiej ją kupujemy – jest uprawa wykorzystywanych do matchy krzewów. Jej charakterystyczny smak przypominający umami uzyskuje się poprzez mocne zacienienie plantacji – jest to kluczem w jej uprawie. Osoby dopiero zaczynające przygodę z tą odmianą muszą przyzwyczaić się do mocnej kwasowości, podobnej jak w kawie. Stąd też matcha jest często porównywana z kawą, ponieważ działa jak naturalny energetyk. Posiada ogromną ilość teiny, której pobudzający efekt – w przeciwieństwie do kofeiny – utrzymuje się kilka godzin i wypłukuje się z organizmu „stopniowo”.

Kompozycje z zieloną herbatą

Herbata zielona stanowi także doskonałą podstawę do różnych herbacianych mieszanek. Dodaje się do niej liofilizowane lub kandyzowane owoce i bakalie, suszone płatki kwiatów, czasami inne rodzaje herbaty. Najczęściej można ją także spotkać z kwiatowymi ekstraktami, na przykład z ekstraktem jaśminowym, nadającym przepiękny zapach i słodkawy, wyjątkowy smak.

– Herbata zielona stanowi doskonałe źródło porannej energii szczególnie dla tych, którzy zrezygnowali z picia kawy i szukają innego zdrowego energetyka. Aby w pełni cieszyć się głębokim smakiem i właściwościami, pamiętajmy o odpowiednim jej przyrządzaniu: im krócej jest parzona tym pozyskany smak jest delikatniejszy. Do tradycyjnej zielonej herbaty możemy także – jak w przypadku czarnej – wrzucić różne dodatki: miód, sok z cytryny, konfiturę różaną lub syrop z dzikiej róży – dodaje Piotr Duniec z English Tea Shop Polska.

Kubek naparu z każdego rodzaju herbaty zielonej to doskonałe antidotum na jesienno-zimową chandrę i zmęczenie. Oprócz właściwości pobudzających i energetyzujących to prosta droga do smuklejszej sylwetki, lepszego samopoczucia, młodszej skóry i większej odporności. Warto włączyć ją do codziennej diety jako pyszny dodatek do śniadania lub kolacji, aby w pełni korzystać z jej dobroczynnych wartości.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl