Chyba każdy z nas ma swój ulubiony gatunek sera. Jednak czasami, przy zwykłej rozmowie, niepostrzeżenie można popełnić proste faux pas wynikające z powtarzania usłyszanych nazw czy pojęć bez faktycznej wiedzy na ich temat. Dlatego warto wiedzieć, co kryje się pod różnymi nazwami, padającymi w rozmowach o serach. Poniżej prezentujemy prosty słowniczek, który może uratować z prawdziwej serowej opresji:
2021-06-18 00:00
Udostępnij
Serowy elementarz

Dojrzewanie – okres, w którym ser nabiera właściwego sobie smaku i charakteru. Czas dojrzewania jest uzależniony od gatunku sera. Ten proces może trwać nawet kilka lat (jedynie sery świeże z reguły nie są poddawane temu procesowi). Ogólna zasada mówi, że im dłuższy czas dojrzewania, tym smak produktu bardziej wyrazisty i pikantny. W procesie dojrzewania serów najważniejsza jest wypadkowa trzech elementów: temperatury, dostępu powietrza oraz jego wilgotności.

Dziury (tzw. oka) – powstają w procesie dojrzewania sera w wyniku wydzielania się dwutlenku węgla (skutek pracy specjalnych kultur bakterii). Wielkość, ilość oraz ich kształt różnią się w zależności od gatunku sera.

Konfekcjonowanie – sposób pakowania i krojenia serów przeznaczonych do sprzedaży.

Pleśń – można wyróżnić sery z porostem pleśni (pleśń pojawia się tylko na zewnątrz, tworząc swego rodzaju skórkę) oraz sery z przerostem pleśniowym (pleśń rozwija się także we wnętrzu sera). Do produkcji wykorzystuje się pleśń szlachetną, która jest w pełni bezpieczna dla zdrowia.

 Podpuszczka – enzym trawienny, wykorzystywany w produkcji sera (rodzaje serów, które powstają z udziałem podpuszczki nazywane są podpuszczkowymi). Rozpoczyna proces ścinania się mleka.

Serwatka – ciecz uzyskana po oddzieleniu twarogu ze zsiadłego mleka. Zawiera szereg łatwo przyswajalnych składników mineralnych, takich jak białko, wapń, fosfor czy witaminy z grupy B. Dawniej była powszechnie wykorzystywana do celów kulinarnych, kosmetycznych i leczniczych. Pozytywnie wpływa na działanie układu pokarmowego oraz na kondycję włosów i paznokci. Obecnie została odkryta na nowo, zwłaszcza przez osoby uprawiające sporty i dbające o linię.

Solanka – roztwór wody z solą, najczęściej kamienną. Płucze się w nim sery, by nadać im pożądany smak.

Przy wyborze produktów spożywczych, zwróć uwagę na certyfikaty żywności, np. Jakość Tradycja. Przyznawany produktom wysokiej jakości z 50-letnią tradycją wytwarzania. Po więcej informacji zapraszamy na www.specjalyregionu.pl