fit.pl mobile logo

Yerba mate - południowoamerykański napar pełen mocy

Yerba mate to wywodzący się z Ameryki Południowej napój znany na świecie dzięki swoim pobudzającym właściwościom. Czym jest yerba mate i czy warto ją pić? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, zapraszamy Was do przeczytania tego artykułu.

Co to jest yerba mate?

Yerba mate powstaje z ostrokrzewu paragwajskiego, czyli drzewa mogącego osiągać nawet do kilkunastu metrów wysokości. Najcenniejszą częścią tej rośliny są liście i łodyżki, które suszy się i tnie na mniejsze kawałki, w wyniku czego powstaje susz potrzebny do zaparzenia naparu. Największymi światowymi producentami yerba mate są Argentyna, Brazylia i Paragwaj. To ważne, ponieważ sposób produkcji oraz rodzaj danego produktu często jest uzależniony właśnie od kraju pochodzenia. Przykładowo, Paragwajczycy preferują yerba mate z mocno wyczuwalnymi nutami dymu i goryczy, głębokie i intensywne w smaku. Brazylia słynie zaś z chimarrao – bardzo drobno zmielonej yerba mate w intensywnie zielonym kolorze. Jeśli zastanawiasz się możesz ją kupić – yerba mate sklep Poyerbani.pl to pozycja godna Twojej uwagi!

Yerba mate – jak pić?

Zastanawiasz się, jak zaparzyć yerba mate? Choć na pierwszy rzut oka ten proces może się wydawać skomplikowany, w rzeczywistości wcale taki nie jest! Przed pierwszym zaparzeniem warto zaopatrzyć się w akcesoria do yerba mate. Najważniejsze z nich to matero zwane tykwą, czyli specjalne naczynko oraz bombilla – rurka do yerba mate wyposażona w filtr. Warto wiedzieć, że jedna porcja suszu powinna wynosić ok. 30 g produktu. Po wsypaniu go do naczynka należy przechylić je na bok tak, by susz utworzył niewielki kopczyk. Następnie we wnętrzu matero umieszcza się bombillę, po czym napełnia się je wodą. Bardzo istotna jest także jej temperatura – yerba mate nie należy zalewać wrzątkiem! Może to sprawić, że nabierze ona zbyt silnej goryczy. Optymalna temperatura do zaparzenia yerba mate to ok. 80 stopni Celsjusza.

Yerba mate – właściwości

Ostrokrzew paragwajski znany jest głównie dzięki swoim właściwościom pobudzającym. Zawdzięczane są one głównie wysokiej zawartości kofeiny – z tego powodu yerba mate często porównywana jest do kawy. Efekt pobudzenia po yerba mate jest długotrwały, a po jego ustaniu nie następuje nagły spadek energii. Jeśli zależy Ci na silnym pobudzeniu, wybierz produkt typu yerba mate energia z dodatkiem guarany – pobudzające właściwości tego owocu były wykorzystywane już setki lat temu przez rdzenne plemiona. Co więcej, napary z ostrokrzewu paragwajskiego to także źródło witamin i minerałów. Yerba mate cechuje się zawartością m.in. witamin z grupy B, a także witaminy A i C. Jeśli zaś chodzi o pierwiastki, pijąc yerba mate, dostarczysz sobie magnezu, fosforu, potasu i innych elementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl