fit.pl mobile logo

Dokumenty niezbędne dla niemowlaka

Kiedy wreszcie przywitaliście waszego maluszka na świecie przyszedł czas na radosne chwile tylko we troje. Tuż po narodzinach, należy także zająć się formalnościami. Co i gdzie należy załatwić, by niemowlak stał się pełnoprawnych obywatelem?
baby motherGdy dziecko pojawi się na świecie, rodzice mają dwa tygodnie by zgłosić narodziny do Urzędu Stanu Cywilnego w swoim miejsce, lub miejscowości, niezależnie czy dziecko urodziło się w lokalnej placówce opieki zdrowotnej czy np. w innym mieście. Mogą to zrobić nie tylko rodzice czy opiekunowie prawni dziecka, ale także najbliższa rodzina. Jakie dokumenty należy przygotować zanim się tam wybierzecie.

Zgłoszenie urodzenia dziecka


Podczas wypisu mamy i dziecka należy odebrać zgłoszenie urodzenia dziecka. Wraz dokumentem potwierdzającym skrócony akt małżeństwa rodzice mogą udać się do najbliższego Urzędu Stanu Cywilnego. Jeśli rodzice są rozwiedzeni, powinni zabrać ze sobą także akt małżeństwa z adnotacją o rozwodzie. W przypadku, gdy rodzice żyją w wolnym związku, powinni mieć ze sobą swoje akty urodzenia.

Akt urodzenia

W urzędzie zostanie sporządzony akt urodzenia, który zawiera niezbędne informacje dotyczące dziecka i jego pochodzenia (imię, nazwisko, imiona i nazwiska rodziców (panieńskie matki) oraz obecne. Rodzice tuż po sporządzeniu aktu przez urzędnika USC, otrzymują 3 skrócone odpisy aktu urodzenia.

Potwierdzenie  ojcostwa

Dziecko najczęściej otrzymuje nazwisko ojca, by jednak mogło być wpisane w akt urodzenia, do urzędu stanu cywilnego należy zgłosić potwierdzenie ojcostwa. Oświadczenie taty musi jednak potwierdzić mama. Może to zrobić nie później niż do 3 miesięcy od złożenia.

Meldunek

Gdy już zarejestrujecie dziecko w urzędzie Stanu Cywilnego, czas na zameldowanie go także w miejscu stałego pobytu. Miejsce stałego lub czasowego pobytu dziecka należy głosić w gminie

Numer Pesel

Gdy dziecko ma już akt urodzenia, jest zameldowane, może otrzymać także swój indywidualny numer PESEL. Chęć otrzymania numeru dla swojego dziecka powinni zgłosić rodzicie w gminie wraz z aktem urodzenia lub książeczką zdrowia. Do czasu uzyskania numeru rodzice dla jego identyfikacji w urzędach i placówkach medycznych mogą okazywać pesel np. mamy.

Ubezpieczenie zdrowotne

Już od urodzenia dziecku przysługuje możliwość korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Wcześniej jednak trzeba zatroszczyć się dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli rodzice są ubezpieczni, powinni albo u prawodawcy w dziale kadr, albo w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w placówce ZUS wypełnić stosowny druk . Zgłoszenia do ubezpieczenia może dokonać jedno z rodziców.

m.k

www.dziecko.fit.pl

 

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl