fit.pl mobile logo

Nosidełko czy chusta? Co wybrać dla mamy i niemowlaka?

Świat macierzyństwa wciąż skrywa przed Tobą wiele tajemnic i aktualnie jednym z dylematów jest wybór pomiędzy nosidełkiem a chustą dla dziecka? Które z tych rozwiązań jest lepsze i bezpieczniejsze dla malca? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść praktycznych podpowiedzi oraz wskazówek, którymi warto kierować się na etapie zakupów.

Nosidła i chusty – dlaczego warto po nie sięgać?

Noszenie niemowlaka w chuście lub nosidle to dobry sposób na to, by zawsze mieć malucha przy sobie, tulić go i jednocześnie budować z nim więź. Dziecko jest wówczas przytulone do rodzica – słyszy bicie jego serca, czuje ciepło jego ciała, co z kolei daje mu poczucie bezpieczeństwa. Zarówno nosidła, jak i chusty dla niemowlaków świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie dotrzesz z wózkiem, a więc m.in. w zatłoczonych miejscach, na schodach czy na nierównym terenie – wówczas spacerowanie z brzdącem przytulonym do swojego ciała będzie wygodniejsze niż siłowanie się z wózkiem. Chusty i nosidła z powodzeniem sprawdzają się także wtedy, kiedy rodzic potrzebuje mieć wolne ręce. To idealne rozwiązanie na spacery czy spontaniczne wycieczki z maluchem. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup nosidełka lub chusty, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nieumiejętnie dobierzesz model do swojej pociechy, korzystanie z niego może nie być bezpieczne dla zdrowia brzdąca – zwłaszcza dla jego kręgosłupa oraz bioderek.

W poszukiwaniu wysokiej jakości nosidełek oraz chust do noszenia dzieci, koniecznie zajrzyj na stronę: https://www.51015kids.eu/dziecko/niemowlak/dla-mamy/nosidelka-i-chusty.

Chusta do noszenia dziecka

Jeśli planujesz nosić maleństwo krótko po porodzie, najlepszym rozwiązaniem będzie chusta uszyta z miękkiej, przyjemnej w dotyku, a zarazem mocnej tkaniny, która odpowiednio podtrzyma bobasa. Chusty dla noworodków to jeden z najbezpieczniejszych i najwygodniejszych sposobów na przenoszenie malca: zapewniają poczucie bliskości, a jednocześnie pozwalają zachować wolne ręce. Pamiętaj jednak, że choć jest to bezpieczne rozwiązanie – zgodnie z rekomendacjami fizjoterapeutów – do około 4. miesiąca życia maluszka lepiej korzystać z gondoli wózka lub przenosić dziecko na rękach – wskazana jest bowiem pozycja leżąca, w której dziecko może swobodnie się poruszać, ułożyć na pleckach, boku czy brzuszku.

Jakie są zalety chusty do noszenia dziecka?

 • możesz ją z łatwością dopasować do każdego bobasa. Umiejętnie zawiązana, idealnie otula malca, dostosowując się zarówno do jego ciała, jak i ciała rodzica;
 • dobrze sprawdza się do noszenia dzieci od pierwszych chwil ich życia – jeśli tkanina zostanie odpowiednio i symetrycznie naciągnięta na plecach dziecka, właściwie zabezpieczy jego pozycję, jednocześnie odciążając jego kręgosłup;
 • daje różne możliwości noszenia bobasa – noś dziecko na różne sposoby, np. na brzuchu, na plecach lub biodrze. Wystarczy, że opanujesz różne sposoby wiązania chusty;
 • może pełnić też inne funkcje – w razie potrzeby, z powodzeniem możesz wykorzystać chustę np. jako prowizoryczny kocyk dla dziecka.

Rodzaje chust

Zasadniczo do wyboru masz 3 rodzaje chust:

 1. chusty elastyczne – dobry wybór dla młodszych i drobniejszych dzieci. W przypadku starszych i cięższych maluchów, elastyczny materiał może niedostatecznie podtrzymywać prawidłową pozycję ciała;
 2. chusty tkane – to zwykle najbardziej kolorowe modele dostępne na rynku. Możesz wybrać spośród wielu pięknych wzorów i różnych rodzajów splotów. Choć wymagają cierpliwości w trakcie wiązania, stanowią idealną opcję na długi czas;
 3. chusty kółkowe – najprostsza do wiązania. Integralną częścią jest metalowe kółko, które ułatwia regulację chusty. Najlepiej sprawdza się w przypadku młodszych maluchów.

Nosidełko dla niemowlaka

Nosidełko dla niemowlaka to ciekawa alternatywa dla chust. Nosidełka polecane są dla nieco starszych niemowląt, które potrafią już samodzielnie siadać, czyli mniej więcej od 4. miesiąca życia – tylko wtedy maluch będzie w stanie utrzymać prawidłową pozycję ciała.

Jakie nosidełko dla niemowlaka będzie najlepsze? Bez wątpienia – ergonomiczne. W odróżnieniu od pozycji, jaką bobas przyjmuje w chuście, w przypadku nosidełek nie ma podparcia z boku, jednak ma więcej przestrzeni i może swobodnie wyciągać rączki na boki. Dla zapewnienia odpowiedniego podparcia dla główki może okazać się, że niezbędne będzie podtrzymywanie jej przez rodzica lub skorzystanie ze specjalnego kapturka stanowiącego integralną część niektórych nosideł.

Nosidełko dla dziecka – prawidłowa pozycja ciała

Dopasowując nosidło do swojego malucha, koniecznie zwróć uwagę na to, by jego kolana znajdowały się na wysokości bioder. Unikaj nosideł, w których nogi bobasa luźno zwisają, kolana są poniżej linii bioder, zaś podparcie z tyłu znajduje się powyżej górnej linii łopatek i dochodzi aż na główkę brzdąca (panel nosidła powinien sięgać do karku – nigdy wyżej).

Decydując się na nosidło, należy także mieć na uwadze, że w odróżnieniu od chusty, może powodować zbyt szeroki rozstaw nóżek dziecka. To ważne, ponieważ większość niemowląt nie jest na to gotowa w ciągu pierwszych miesięcy życia.

Artykuł sponsorowany

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl