fit.pl mobile logo

Triathlon dla każdego? Jaki ma wpływ triathlon na dzieci

Czym właściwie jest triathlon?

Lata 70 XX wieku to okres, w którym biegi, kolarstwo oraz pływanie były bardzo popularnymi dyscyplinami sportowymi w Stanach Zjednoczonych. To właśnie wtedy po raz pierwszy na świecie odbyły się tam zawody w triathlonie. Pierwszym etapem takich zawodów jest pływanie. Po przepłynięciu określonego dystansu, zawodnicy zdejmują czepki i wsiadają na rowery. Dalsza część odbywa się na takich samych zasadach jak każdy wyścig kolarski. Na sam koniec należy pokonać wyznaczony dystans biegiem. No właśnie, a co z tym dystansem? Teoretycznie nie ma jednej, ściśle określonej długości trasy, która zawsze obowiązuje. Zależy to w dużym stopniu od rodzaju zawodów. Najczęściej jednak przywołuje się dystans olimpijski, w którym należy przepłynąć 1,5km, przejechać rowerem 40km i przebiec 10km. Bardzo popularny jest też tak zwany dystans sprinterski, gdzie do pokonanie jest kolejno 0,75km, 20km oraz 5km, a więc połowa olimpijskiego. To oczywiście tylko dwie najczęściej przytaczane formy dystansów tego sportu. Triathlon występuje pod wieloma postaciami, niektóre na kolosalnych dystansach, a inne na krótkich aby łatwiej było się „zapoznać” z takim formatem.

Plusy trenowania triathlonu

„Sport to zdrowie” i nie inaczej jest w tym przypadku. Podstawową zaletą triathlonu jest oczywiście poprawa kondycji i wytrzymałości fizycznej. Formuła składająca się z trzech dyscyplin sportowych – każda angażująca inne partie mięśni i stawów. W zasadzie dzięki takiemu połączeniu pracują wszystkie grupy mięśniowe. Oprócz tego, kolejnym pozytywnym aspektem jest wpływ na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy. Już samo przygotowanie do zawodów może zwiększyć objętość płuc i poprawić przepływ krwi przez naczynia krwionośne. W rezultacie wzrasta wydolność organizmu oraz jego odporność na choroby.

Pomijając wszystkie fizyczne korzyści, należy pamiętać także o psychicznych aspektach. Uprawianie triathlonu pozytywnie wpływa na jakość snu czy też samopoczucie. Same treningi i pokonywanie kolejnych barier stawianych przed sobą prowadzi do wzrostu pewności siebie i poczucia własnej wartości, a także pomaga lepiej poznać swoje ciało.

To wszystko brzmi jak wyzwanie dla najwytrwalszych, więc pojawia się pytanie – czy dziecko może startować w takich zawodach? Oczywiście, że tak – pod warunkiem, że poziom trudności jest odpowiednio dopasowany do możliwości i wieku.

Gdzie zapisać swoją pociechę na tego typu bieg?

- Od lat staramy się dbać o rozwój sportu wśród Polaków. W naszych zawodach startują osoby z całego kraju, które osiągają sukcesy i stają na podium. Nie zapominajmy jednak, że każdy kiedyś zaczynał i to właśnie początki są najważniejsze! Triathlon jest idealnym przykładem na to, jak młody człowiek może wejść w świat sportu. Nawet jeśli taka formuła mu się nie spodoba, to z pewnością go mocno rozwinie i otworzy furtkę nie do jednej, ale aż trzech dyscyplin sportowych. Dla najmłodszych natomiast przygotowaliśmy wraz z fundacją PHO3NIX formułę duathlonu, z której wycięto część pływacką oraz odpowiednio skrócono dystans biegu i kolarstwa. To z pewnością ułatwi wejście w świat tego właśnie sportu i pozwoli na złapanie „zajawki” od najmłodszych lat. - mówi organizator zawodów z cyklu CIECH Tri Tour Wojciech Kruczyński.

W najbliższy piątek 26.05 rozpoczyna się JBL Triathlon Sieraków, który wraz z JBL Triathlon Poznań jest częścią cyklu CIECH Tri Tour. Pierwszego dnia imprezy, odbędą się biegi dziecięce. Przede wszystkim warto przypomnieć, że poziom trudności takiego biegu jest dostosowany do kategorii wiekowej i każda pociecha – niezależnie od wieku – może spróbować swoich sił. Dla najmłodszych uczestników organizatorzy przygotowali krótką formułę, czyli Bieg Sieraków KIDS, a dla nieco starszych JBL Duathlon KIDS z podziałem na kategorie wiekowe. Może to być idealna okazja, aby zacząć się przygotowywać do takich zawodów w przyszłości i od najmłodszych lat brnąć w sport.

Obok tradycyjnych zawodów sportowych, przygotowano także szereg innych atrakcji. Na miejscu czekać będzie strefa PHO3NIX KIDS ZONE. Urozmaici czas najmłodszym pociechom, nie biorącym udziału w biegach, ale także tym, dla których sam bieg to za mało! Oprócz tego specjalna strefa food truck zadba o to, aby żaden z kibiców nie musiał wspierać swoich najbliższych z pustym brzuchem. Pozwoli też odzyskać siły po wyczerpujących i pełnych wrażeń zawodach.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl