fit.pl mobile logo

Czy twoje okulary przeciwsłoneczne mogą ci szkodzić?

Okulary przeciwsłoneczne, dostępne w wielu kształtach i stylach, to coś więcej niż modne dodatki — to ważne narzędzie do ochrony oczu przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi (UV). Promienie UV uszkadzają tkanki oka, rogówkę i soczewkę, co może prowadzić do pogorszenia wzroku. Na szczęście, wyposażeni w wiedzę i dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, możemy przeciwdziałać ich negatywnym skutkom.

Czy powinniśmy chronić się przed słońcem?

To, co może zaszkodzić naszym oczom i wzrokowi to nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, a nie samo słońce. Podczas słonecznego dnia do oka dociera nawet 10-krotnie więcej światła niż jest to niezbędne dla prawidłowego widzenia. Optymalny czas wystawienia oczu oraz skóry na bezpośrednie słońce to jedynie 15 minut dziennie! To nie znaczy, że powinniśmy uciekać przed promieniami słonecznymi. Promieniowanie słoneczne jest potrzebne skórze do wytwarzania witaminy D3, poprawia nastrój i wspomaga leczenie chorób skóry. Warto jednak pamiętać, że wszystko co w nadmiarze, po prostu szkodzi.

Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować nie tylko zapalenie spojówek, ale też może uszkodzić powieki, rogówkę czy soczewkę wewnątrzgałkową. Może również prowadzić do trwałych uszkodzeń siatkówki, które znacznie pogarszają widzenie, a w najmniej optymistycznych przypadkach powodują utratę wzroku. Negatywny wpływ słońca może wywoływać zmiany chwilowe, takie jak poparzenia, ale może także kumulować się wraz z wiekiem - np. promieniowanie UVA może z czasem prowadzić do uszkodzenia włókien kolagenowych. Przyspiesza to proces starzenia komórek i może powodować poważne problemy dla zdrowia oczu, jak np. zaćmę. Warto pamiętać, że to, co się dzieje z oczami po ekspozycji na słońce, nie musi dawać objawów przez lata, natomiast uszkodzenia w wyniku działania promieniowania UV są nieodwracalne.

• W tym kontekście warto wspomnieć, że również dzieci są narażone na niekorzystne działanie promieni słonecznych. Co więcej są one szczególnie podatne na uszkodzenia nimi wywołane. Większość rodziców pamięta o kremie z filtrem przeciwsłonecznym, ale niestety zapomina o odpowiednich okularach przeciwsłonecznych dla swoich pociech. Warto by poza dobrze dobranymi okularami, dzieci nosiły czapkę z daszkiem lub inne odpowiednie nakrycie głowy, które dodatkowo ochroni je przed szkodliwym promieniowaniem. Ochrona oczu dziecka jest tak samo ważna jak ochrona jego skóry! – tłumaczy Sylwia Kijewska, optometrystka i product manager w firmieHoya Lens Poland.

Jak chronić wzrok przed promieniowaniem słonecznym?

Nasze oczy możemy na co dzień chronić przed szkodliwym działaniem promieni UV - wystarczą okulary z odpowiednim filtrem. Co ciekawe, nie muszą to być nawet okulary przeciwsłoneczne. Okulary korekcyjne również mogą posiadać filtry promieniowania ultrafioletowego, dlatego przy ich wyborze warto upewnić się, że nasze soczewki wyposażone są w takie filtry. Jednak przy słonecznej pogodzie lepiej sprawdzą się okulary przeciwsłoneczne, lub okulary z soczewkami fotochromowymi. Nie każda osoba nosząca na co dzień okulary wie, że może mieć okulary przeciwsłoneczne w dowolnym kolorze i różnym stopniu natężenia zabarwienia, uwzględniające jej wartości korekcyjne.

Jakie okulary wybrać i czym się kierować?

Kupując okulary przeciwsłoneczne pamiętajmy - priorytetem powinno zawsze być bezpieczeństwo naszych oczu, a nie moda. Takie okulary powinniśmy kupić u specjalisty w salonie optycznym, w żadnym wypadku w drogerii, na straganie, sklepie z odzieżą czy na stacji benzynowej!

Jak upewnić się, że okulary będą skutecznie chronić nasz wzrok? Dla naszego bezpieczeństwa kupujmy tylko takie okulary, które posiadają certyfikat gwarantujący posiadanie filtra światła ultrafioletowego. Szukajmy na oprawkach oznaczenia UV400 lub UV380. Absolutną koniecznością jest posiadanie europejskiego certyfikatu CE. Najczęściej ten znak umieszczony jest na wewnętrznej stronie zausznika. Wraz z certyfikatem CE na opakowaniu lub dołączonej ulotce muszą znajdować się dane producenta lub dystrybutora oraz oznaczenia zastosowanych filtrów. To potwierdzenie, że okulary spełniają niezbędne wymogi bezpieczeństwa i są dozwolone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.

Jeśli okulary wzbudzają nasze wątpliwości co do jakości, warto udać się do zaufanego optyka, który powinien mieć urządzenia weryfikujące filtrowanie promieni UV.

Jaki filtr wybrać?

Za ochronę oczu w okularach przeciwsłonecznych odpowiadają zastosowane w nich filtry. Poziom ochrony wzroku w okularach jest określony tzw. kategorią filtrów od 0 do 4. Każdy z nich odpowiada innym potrzebom. Najbardziej popularny i uniwersalny jest filtr kategorii 3, ale do wyboru mamy:

• filtr kategorii 0 - pochłania do 20% promieniowania słonecznego. Zazwyczaj stosowany jest w okularach sportowych lub ochronnych przeznaczone do ochrony przed wiatrem, kurzem lub zanieczyszczeniami, ale niekoniecznie przed słońcem.
• filtr kategorii 1 - pochłania 57% promieniowania UV. Soczewki z tym filtrem mają zwykle jasny kolor - żółty lub pomarańczowy i są odpowiednie do słabszego promieniowania słonecznego lub jako ochrona przed wiatrem lub kurzem.
• filtr kategorii 2 - pochłania do 82% promieniowania. Okulary z takim filtrem nadają się do wiosennych i jesiennych spacerów w umiarkowanie słoneczne dni.
• filtr kategorii 3 - pochłania 92% promieni UV. Okulary z takim filtrem przydadzą się w każdej sytuacji, także nad morzem albo w górach. Zapewniają intensywną ochronę, a poziom zabarwienia soczewek pozwala na prowadzenie w nich samochodu. Ta kategoria jest typowa dla większości rodzajów okularów korekcyjnych i okularów przeciwsłonecznych.
• filtr kategorii 4 - pochłania do 97% promieniowania. W taki filtr wyposażone są okulary przeznaczone do wycieczek w wysokie góry i na lodowce. Pamiętajmy, że w okularach z tak wysokim filtrem nie powinniśmy prowadzić samochodu.

Dlaczego okulary przeciwsłoneczne bez filtrów są niebezpieczne?

Gdy nosimy okulary przeciwsłoneczne bez odpowiednich filtrów, czyli jedynie z przyciemnionymi soczewkami, do naszych oczu dociera mniej światła, co w konsekwencji powoduje rozszerzenie źrenicy oka. Stosując takie okulary finalny efekt będzie jeszcze gorszy niż gdybyśmy w ogóle nie mieli okularów. Ciemne soczewki spowodują rozszerzenie źrenicy, a tym samym do oka dostanie się jeszcze więcej szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Zatem pamiętajmy, aby kupować okulary przeciwsłoneczne dobrej jakości - takie, które na pewno chronią nasz wzrok.

Okulary słoneczne nie tylko na lato!

Okulary przeciwsłoneczne powinniśmy nosić nie tylko w bardzo słoneczne dni. Odbite światło ultrafioletowe jest równie niekorzystne, jak to, które wpada naszych oczu bezpośrednio. Co to oznacza? Przebywając nad wodą, w miejscach zaśnieżonych czy oblodzonych itp, powinniśmy korzystać z dodatkowej ochrony naszych oczu. Okulary przydadzą się także w czasie górskich wycieczek - zarówno latem, jak i zimą. Im wyżej, tym bardziej rozrzedzone powietrze i tym więcej promieniowania UV dociera do naszych oczu. W górach nasz wzrok potrzebuje dodatkowej ochrony.

Pamiętajmy, że promieniowanie ultrafioletowe dociera do naszych oczu niezależnie od poziomu zachmurzenia, przez cały rok. Okulary przeciwsłoneczne powinniśmy nosić zatem niezależnie od pory roku – bądźmy świadomi, jak ważną rolę w ochronie wzroku odrywają okulary z atestowanymi filtrami. To coś więcej niż modny gadżet czy element stylizacji. Nie warto ryzykować zdrowia oczu dla mody – okulary kupujmy tylko w salonach optycznych!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl