fit.pl mobile logo

Jakie dyscypliny sportowe można uprawiać w przestrzeni miejskiej?

O dobroczynnym działaniu aktywności fizycznej chyba nikogo już nie trzeba przekonywać. Sport usprawnia ciało, wyzwala endorfiny, pozwala się zdystansować i zrelaksować, poczuć dumę i satysfakcję. Nie zawsze jednak mamy warunki do jego uprawiania – zwłaszcza osoby mieszkające w miastach, a nieprzepadające za atmosferą siłowni i klubów fitness, mają utrudnione zadanie. Istnieje jednak wiele dyscyplin, które z powodzeniem można uprawiać w przestrzeni miejskiej. Sprawdź, które to – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Bieganie – sport na każde warunki

Do uprawiania joggingu potrzeba niewiele – wystarczy motywacja i odpowiedni ubiór. Przestrzeń miejska pełna jest okolic sprzyjających biegaczom – warto się trochę rozejrzeć czy przestudiować mapę. Miejskie parki, niewielkie młode laski, a nawet uliczki między domami w mniej ruchliwych dzielnicach – wszędzie tam można uprawiać ten wyjątkowo satysfakcjonujący sport, który w ciągu ostatnich lat pokochały setki tysięcy Polaków. Do joggingu w przestrzeni miejskiej należy jednak dobrze się przygotować.

Zarówno strój do biegania damski, jak i męski, powinien spełniać kilka podstawowych założeń. Przede wszystkim musi on być wygodny – ubrania krępujące ruchy lub powodujące otarcia zdecydowanie odpadają. Ciuchy biegacza powinny także umożliwiać cyrkulację powietrza, dzięki czemu Twoje plecy pozostaną suche, nawet gdy porządnie się spocisz – to szczególnie istotne właśnie w terenie, gdzie jesteś narażony na przeziębienie i przewianie.

Bardzo istotne są również odblaski – to dzięki nim w przestrzeni miejskiej biegacz może czuć się bezpiecznie. Poza wstawkami na odzieży warto założyć również opaskę LED lub lampkę czołową. Bieganie w mieście wymaga również najczęściej ochrony dróg oddechowych przed smogiem, dlatego powinieneś zaopatrzyć się w maseczkę z filtrem.

Jazda na rowerze – po mieście i okolicach

sport2

Nie lubisz jazdy na rowerze w ruchu ulicznym? Bardzo wiele zależy od umiejętności i nastawienia, jeżeli jednak faktycznie kolarstwo szosowe nie należy do Twoich pasji, być może lepszą opcją będzie znalezienie ciekawych tras na obrzeżach miasta lub na terenach podmiejskich. Co ważne, rower to przecież nie tylko sport, ale także środek transportu – możesz więc połączyć przyjemne z pożytecznym i udać się do pracy na dwóch kółkach – troska o środowisko, oszczędność na benzynie i dzienna dawka ruchu – zaliczone!

Na krótkie trasy nie musisz się specjalnie troszczyć o strój, ale już dłuższe lub bardziej wymagające odcinki, będą wymagały odpowiedniego ubrania. Na stronie https://attiq.net/28-spodnie-i-spodenki możesz wybrać spodnie lub spodenki rowerowe odpowiednie zarówno do jazdy miejskiej, jak i terenowej. Zwróć szczególną uwagę na dopasowanie wkładki – to podstawa Twojego komfortu i prawidłowego ułożenia ciała.

Do jazdy po mieście nie zapominaj o elementach zwiększających Twoje bezpieczeństwo – koniecznie zakładaj kask, rękawiczki i odblaski. Rozważ również maseczkę antysmogową oraz okulary chroniące oczy przed owadami i drobnymi zanieczyszczeniami.

Siłownie plenerowe – jak z nich korzystać?

Wychodząc naprzeciw rosnącym apetytom sportowym mieszkańców, wiele miast decyduje się na sfinansowanie siłowni plenerowych. Są one najczęściej umieszczone w parkach czy na terenie placów zabaw. Zamontowane tam urządzenia pozwalają na kompleksowe rozruszanie wszystkich partii ciała. Każde z nich ma również czytelną instrukcję w formie szczegółowo opisanych infografik – każdorazowo należy stosować się do widniejących tam poleceń.

Jak się ubrać na siłownię plenerową? Wiele zależy od intensywności wysiłku. Jeśli traktujesz sprzęty w parku na równi z tymi w klubie fitness, załóż strój niekrępujący ruchów – np. getry i koszulkę. Mniej dynamiczny trening oznacza możliwość założenia luźniejszych ubrań, w typie dresowym.

Co istotne, nie musisz kupować specjalnych ubrań do każdego rodzaju aktywności – jeśli odwiedzasz sklep z odzieżą sportową, możesz dobrać strój odpowiedni zarówno do biegania, jak i do outdoorowych treningów.

Rolki, hulajnoga, deska – sporty tylko dla młodych?

Obecnie w przestrzeni miejskiej coraz częściej można dostrzec amatorów bardziej wyczynowych sportów, wyposażonych w rolki, deski czy hulajnogi. Najczęściej są to osoby młode, ćwiczące zapierające dech tricki. Nie oznacza to jednak, że te dyscypliny są zarezerwowane wyłącznie dla nastolatków.

Jeśli czujesz pociąg do deski czy hulajnogi, nie musisz od razu celować w mistrzostwo – rekreacyjna jazda sprawia równie dużo satysfakcji, o czym świadczy zwłaszcza trend do użytkowania hulajnóg miejskich. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – zwłaszcza na początku przydadzą się ochraniacze i kask.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl