fit.pl mobile logo

Które sporty są najzdrowsze i najmniej zdrowe dla mężczyzn?

Aktywność fizyczna to jeden z warunków utrzymania prawidłowej wagi i ogólnego zdrowia. Nie wszystkie sporty są jednak równie korzystne dla zdrowia – szczególnie męskiego.

Jakie sporty są szczególnie zdrowe dla mężczyzn?

Ogólnie męskiemu zdrowiu sprzyja każda aktywność fizyczna. Przebywanie na świeżym powietrzu i ruszanie się samemu lub w grupie dotlenia mózg i pozwala się zrelaksować. Istnieją jednak również sporty, które szczególnie sprzyjają wypracowaniu typowo męskiej sylwetki. Należą do nich:

 • podnoszenie ciężarów,
 • piłka nożna,
 • wiosłowanie,
 • kitesurfing.

Piłka nożna i kitesurfing to trening sprytu i równowagi, który uruchamia wszystkie partie mięśni. Tymczasem podnoszenie ciężarów, a także wiosłowanie, pozwalają wyrzeźbić szczególnie ramiona i plecy. Kobiece ciało znane jest z zaokrąglonych bioder i szczuplejszej „góry”. Męski wzór to szerokie ramiona i „lżejszy” dół. Tymczasem obecnie te różnice się zacierają przez m.in. brak aktywności fizycznej u wielu panów. Sporty skupione na górnych partiach ciała pozwalają korzystnie wymodelować sylwetkę.

Uniwersalne sporty – idealne do uprawiania w parze

Piłka nożna dla mężczyzny, balet dla kobiet – tego typu podział to oczywiście przeżytek. Jest całkiem szeroka grupa sportów, które dają zdrowie zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Harmonijnie kształtują sylwetkę w przypadku obojga i dają wymierne korzyści zdrowotne. Należą do nich:

 • pływanie,
 • tenis,
 • bieganie,
 • kajakarstwo,
 • jazda na nartach.

Te sporty nie tylko korzystnie wpływają na ciało i pozwalają się zresetować, ale też da się je swobodnie uprawiać w parze.

Sporty, które mogą sprawiać panom problemy

Jazda na rowerze to samo zdrowie, a dodatkowo okazja do sprawdzenia się i podziwiania widoków. Ale nie tylko. Mówi się nawet o chorobie kolarzy. Chodzi o neuralgię nerwu sromowego, czyli ból i drętwienie okolic intymnych, wywołane stanem zapalnym i siedzeniem ciągle w pozycji, która obciąża narządy płciowe.

Jeśli chodzi o same stany zapalne i obrzęk delikatnych okolic, to pomocne mogą być leki dostępne bez recepty, jak Prostamol Uno. To wyciąg z owoców palmy sabal, którą w medycynie nowoczesnej i tradycyjnej stosuje się przeciwko dolegliwościom typowym dla rozrostu prostaty.

„Choroba kolarzy” dotyczy jednak raczej panów, którzy naprawdę dużo czasu spędzają na siodełku – kurierów, kolarzy czy osób jeżdżących na rowerku stacjonarnym. Jeśli od czasu do czasu jeździsz na rowerze, a odczucia w kroczu są dla Ciebie nieprzyjemne i nie ustępują, to skonsultuj się z urologiem.

Kobiety i mężczyźni – najczęstsze urazy

Ciekawe wnioski płyną z badań przeprowadzonych w Kaiser Permanente Medical Center w USA. Sprawdzano tam, czy kobiety-sportowcy mają skłonność do innych kontuzji, niż mężczyźni. Okazało się, że tak. Szczególnie pływaczki częściej zgłaszały bóle pleców i szyi, kolan, bioder, stóp i ramion. Tymczasem panowie mieli statystycznie największe problemy z mięśniami ud. Sporty, które sprzyjają urazom mięśni przywodzicieli w tym obszarze, to: tenis, piłka ręczna i nożna, a także bieganie. Panowie, którzy chcą uniknąć kontuzji, powinni więc uprawiać je szczególnie ostrożnie.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl