fit.pl mobile logo

Polacy są aktywni fizycznie – nawet wtedy, gdy nie zdają sobie z tego sprawy

Niemal 60% Polaków podejmuje aktywność fizyczną w różnych formach co najmniej 1-2 razy w tygodniu – wynika z raportu „Świadomość Polaków na temat cholesterolu i metabolizmu” przygotowanego na zlecenie marki Berimal. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że blisko 20% ankietowanych uznaje za aktywność fizyczną wyłącznie ćwiczenia o średniej lub wysokiej intensywności, nie zdając sobie sprawy z tego, że na dzienny wydatek energetyczny wpływają również czynności takie jak spacery, zakupy, prace ogrodowe, a nawet krzątanie po domu. Jesteśmy dużo bardziej aktywni, niż nam się wydaje

Polacy reprezentują zróżnicowane rozumienie aktywności fizycznej. Dla 19% z nas są to wyłącznie ćwiczenia o wysokiej lub średniej intensywności, a kolejne 37% osób uznaje za nią również drobne czynności wykonywane w ciągu dnia. Według definicji WHO jest to natomiast każdy ruch ciała wywołany pracą mięśni szkieletowych, który generuje wydatek energetyczny[1]. Ma tego świadomość zaledwie 6% badanych, którzy utożsamiają aktywność fizyczną m.in. z wstawaniem z łóżka, poruszaniem się po domu, pieleniem ogrodu, a nawet pracą biurową.

Co nas motywuje do ćwiczeń?

Jak wynika z badania zrealizowanego dla marki Berimal, najczęściej podejmujemy aktywność fizyczną dla zdrowia (63%), lepszego samopoczucia (62%), a także poprawy wydolności (59%). Mężczyźni nieco częściej odnajdują w ruchu sposób na relaks lub formę spędzania wolnego czasu, a w przypadku kobiet bardziej istotne znaczenie ma kształtowanie atrakcyjnej sylwetki. 27% uczestników badania do ruchu motywuje możliwość spędzenia czasu wspólnie z rodziną, przyjaciółmi lub dziećmi. Tyle samo respondentów docenia w aktywności przestrzeń do stawiania sobie celów i wyzwań. Niemal wszyscy (95%) ankietowani są przy tym zgodni, że stanowi ona jednocześnie najskuteczniejszą metodę pobudzenia metabolizmu.

Według rekomendacji WHO, w przypadku dorosłych osób wystarczy zaledwie 150 min aktywności o umiarkowanej intensywności w tygodniu, aby czerpać prozdrowotne profity[2]. Biorąc pod uwagę, że w grę wchodzi zarówno jazda na rowerze, jak i spacer czy grabienie liści na podwórku, każdy ma szansę skutecznie zadbać o swoje zdrowie oraz samopoczucie.

Większość Polaków zdaje sobie sprawę, że aktywność fizyczna stanowi najlepszą receptę na długowieczność. Regularny ruch to istotny czynnik profilaktyczny wielu dolegliwości, w tym chorób sercowo-naczyniowych, nowotworowych oraz układu krążenia. Dostrzegamy również jego istotny wpływ na metabolizm. W opinii 95% uczestników badania zrealizowanego na zlecenie marki Berimal ruch jest skutecznym sposobem na jego pobudzenie. Ankietowani wymieniają w tym miejscu również regularne nawadnianie organizmu i wysypianie się. W skuteczność suplementacji w tym zakresie wierzy ponad 70% osób – mówi Agata Polasz, Brand Manager USP Zdrowie, producenta suplementu diety Berimal Metabolizm, sprzyjającego utrzymaniu prawidłowego poziomu metabolizmu.

Jak dojść do formy i zdrowia małymi krokami?

W trakcie trwającej 30 minut rekreacyjnej gry w siatkówkę osoba o masie ciała 70 kg spala około 110 kcal. Większy wydatek energetyczny gwarantują m.in. pielenie ogródka (ok. 150 kcal), mycie okien (ok. 170 kcal) czy grabienie liści (około 150 kcal)[3]. To doskonały przykład tego, że wypracowanie deficytu kalorycznego w celu redukcji masy ciała nie wymaga odwiedzania siłowni czy restrykcyjnej diety. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku aktywności podejmowanej głównie w celach zdrowotnych. Chcąc przyspieszyć metabolizm, zmniejszyć ryzyko wystąpienia niezakaźnych chorób przewlekłych, wystarczy na co dzień pamiętać o ruchu w dowolnej formie.

Aktywność fizyczna nie jest zarezerwowana tylko dla sportowców i nie musi oznaczać ciężkich treningów. Według szacunków, czynności takie jak rekreacyjny taniec czy krążenie po pokoju w czasie rozmowy telefonicznej odpowiadają nawet za kilkadziesiąt procent dziennego wydatku energetycznego. Warto pamiętać o spontanicznej aktywności fizycznej, świadomie rezygnować z windy na rzecz schodów czy też wybierać spacer do sklepu zamiast podróży samochodem. Tego rodzaju „małe kroki”, wykonywane regularnie, pozwalają utrzymać prawidłową masę ciała, pobudzić metabolizm i zapobiec wielu chorobom bez konieczności wykonywania ćwiczeń o wysokiej intensywności – mówi Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski, utytułowany sportowiec, mówca motywacyjny, biorący udział w kampanii Berimal.

Bez względu na wiek czy stan zdrowia, spontaniczna aktywność fizyczna powinna stanowić element codziennej rutyny. Świadomość tego, że ruch w każdej postaci jest wartościowy i przynosi prozdrowotne korzyści, ułatwia kształtowanie nawyków. Z pewnością dużo łatwiej jest wytrwać w postanowieniach, gdy „plan treningowy” obejmuje czynności, które są dla nas szczególnie przyjemne.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl