Potoczne słownictwo w piłce nożnej - Wyjaśniamy

W piłkarskim slangu można znaleźć wiele wyrażeń, i choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że znamy te słownictwo, może mieć ono szersze znaczenie. Co dokładnie oznacza postawienie autobusu przez drużynę? Skąd wzięła się robinsonada? Jak wygląda idealna przewrotka? Postaramy się Wam przybliżyć najpopularniejsze określenia ze środowiska piłkarskiego.
2021-05-05 00:00
Udostępnij
Potoczne słownictwo w piłce nożnej - Wyjaśniamy

Pressing

Niejedna drużyna może się pochwalić wysokim i skutecznym pressingiem, ale co to właściwie oznacza? Jest to element taktyki mający na celu szybkie odebranie piłki przeciwnikowi. Potrzeba do tego bardzo dobrej kondycji zawodników oraz realizacji założeń taktycznych trenera. W zależności od strefy boiska, w którym ma on wystąpić, można mówić o wysokim, średnim lub niskim pressingu.

Robinsonada

Każdy goalkeeper, choć raz w życiu chciałby mieć ją w swoim dorobku. Robinsonada to interwencja bramkarska, która na pozór wydaje się nie do obrony. Swą nazwę zawdzięcza angielskiemu zawodnikowi m.in. Derby County czy Southampton - Johnowi Robinsonowi. Był on prekursorem “lotnictwa” wśród bramkarzy. Jako jeden z pierwszych zaczął rzucać się całym ciałem w kierunku futbolówki.

Autobus

Kolejna z taktyk, tym razem defensywnych. Mowa tu oczywiście o stawianiu autobusu. Jest to obrona całą drużyną na swojej połowie lub we własnym polu karnym. Często stosowana przy korzystnym wyniku spotkania swojego zespołu, najczęściej przy jednobramkowej różnicy bramek. Drużyna prowadząca “parkuje autobus” chcąc dowieźć wynik do końca meczu. Nieatrakcyjna dla oka oraz kibiców, nie można natomiast odmówić skuteczności takiego grania.

Przewrotka

Prawdopodobnie jest to najefektowniejszy sposób na strzelenie bramki. Przewrotka to uderzenie piłki nogą przez zawodnika, gdy ten znajduje się w powietrzu. W momencie strzału piłkarz znajduje się tyłem do bramki, a jego ciało położone jest w sposób równoległy do murawy. Poprawna przewrotka ze zdobyczą gola jest nie lada sztuką i niewielka część zawodników może się pochwalić tak strzeloną bramką.

Siatka

Moment obejścia zawodnika poprzez założenie mu “sita”. Siatka to puszczenie piłki pomiędzy nogami przeciwnika, gdy ten znajduje się w rozkroku. Daje to duża przewagę piłkarzowi zagrywającemu, ponieważ zawodnik, który został minięty, stoi teraz tyłem do piłki i potrzebuje czasu na zmianę kierunku gry oraz wzięcie rozpędu. Kiwającemu sprawia to dużo satysfakcji, a zawodnik który dał się obejść, może czuć się upokorzony.

Hat-trick

Jeśli wynik spotkania jest wysoki, jest duża szansa, że w trakcie jego padł hat-trick. Jest to moment, w którym jeden z zawodników w trakcie meczu ustrzelił 3 gole, a jeśli trafił te bramki pod rząd, możemy mówić o hat-tricku kompletnym. Nie każdemu udaje się ta sztuka, duża część napastników przez całą karierę często nie jest w stanie pochwalić się taką zdobyczą.

Lob

Kolejna z efektownych możliwości na zdobycie bramki. Lob jest to zagranie piłki przez zawodnika ofensywnego (najczęściej napastnika) ponad bramkarzem. Ten rodzaj strzału cechuje się niezwykłą techniką oraz małą ilością włożonej siły. Oddawany jest zazwyczaj, gdy bramkarz znajduje się w dużej odległości od linii bramkowej i nie ma czasu na dobiegnięcie do uderzonej piłki.

Pajęczyna/Okienko

Najtrudniejszy strzał do obrony dla bramkarza stojącego na linii bramkowej. Okienko jest to górny (prawy lub lewy) róg bramki. Ustrzelenie pajęczyny to niełatwy wyczyn, a piłkarz musi się naprawdę postarać, by trafić idealnie w ten punkt. Goalkeeper, aby obronić taki strzał musi wykazać się niezwykłym refleksem oraz dobrym wyskokiem, ponieważ ten okienko z perspektywy środka linii, znajduje się najdalej od rąk bramkarza.