Siłownia w domu – jak ją urządzić i w co wyposażyć?

Domowa siłownia to marzenie każdego sportowca. Żeby utrzymać formę, nie trzeba kupować karnetu na siłownię ani dojeżdżać na drugi koniec miasta. Dla tych, którzy nie lubią ćwiczyć w obecności innych, to kolejna zaleta: w domowym zaciszu ćwiczenia stają się przyjemniejsze – nikt się nie przygląda, nie pospiesza, nie próbuje narzucać swojego tempa. W urządzonej w domu siłowni można ćwiczyć o dowolnej porze – kiedy ma się czas i ochotę, słuchając muzyki albo oglądając filmy. Jak powinna wyglądać siłownia w domu? Gdzie ją urządzić i w jakich sprzęt wyposażyć? O co zadbać, by była wygodna i bezpieczna?
2018-08-07 00:00
Udostępnij
Siłownia w domu – jak ją urządzić i w co wyposażyć?

Gdzie urządzić domową siłownię?

Na domową siłownię najlepiej wygospodarować osobne pomieszczenie. Nie ma wtedy ryzyka, że podczas ćwiczeń uszkodzone zostaną meble albo inne elementy wyposażenia, jak dywan czy dekoracje. Inna zaleta takiego rozwiązania to możliwość ćwiczenia o każdej porze dnia – lokując sprzęt do ćwiczeń w sypialni, trzeba liczyć się z tym, że z pomieszczenia będą chcieli korzystać inni członkowie rodziny. Gdzie umieścić domową siłownię? Najlepiej w tej roli sprawdzą się garaż albo piwnica – dobrze wygłuszone, oddzielone od mieszkania, zapewnią spokój i ciszę zarówno trenującej osobie, jak i pozostałym domownikom. Warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania domu, aby uniknąć kosztów związanych z adaptacją pomieszczeń. Projekty domów z przestrzenią przewidzianą na domową siłownię oferuje pracownia architektoniczna MG Projekt. To jednak rozwiązanie dla właścicieli domów. Gdzie siłownia w domu u tych, którzy mieszkają w mieszkaniach? Jeśli to możliwe, dobrze jest wydzielić na miejsce do ćwiczeń jeden z pokoi, jeśli nie – sprzęt może znaleźć się w biurze lub w sypialni, jednak trzeba zadbać o to, by dobrze zabezpieczyć przestrzeń, by uniknąć zniszczenia mieszkania.


Jak przygotować pomieszczenie na domową siłownię?

Przed pojawieniem się sprzętu, należy odpowiednio przygotować pomieszczenie na domową siłownię. Przestrzeń musi być dobrze wentylowana, nie powinno być w nim wilgoci ani zaduchu – ćwiczenie w takim miejscu będzie i nieprzyjemne, i niezdrowe. Najlepiej, by przestrzeń dysponowała oknem, by można ją było regularnie wietrzyć. Istotną kwestią jest też dobre doświetlenie, aby w domowej siłowni można było ćwiczyć o dowolnej porze dnia.
Jakie inne elementy musi zawierać siłownia w domu? Urządzając pomieszczenie, warto zadbać o odpowiednie podłoże. Podłoga nie może być śliska, bo tego rodzaju powierzchnia może przyczynić się do wypadku (np. poślizgnięcia) i poważnej kontuzji. Dodatkowo jeśli siłownia mieści się w mieszkaniu, lepiej zabezpieczyć podłogę przed zarysowaniami, przetarciami i innymi uszkodzeniami. Dobrą opcją jest pokrycie podłogi antypoślizgowym materiałem, a także matą wygłuszającą – by członkowie rodziny i sąsiedzi nie skarżyli się na dobiegające z siłowni hałasy. W tej roli świetnie sprawdzi się na przykład mata z włókna poliestrowego, która dobrze izoluje dźwięki i skutecznie zabezpiecza podłogę.

Jeśli przestrzeń na to pozwala, warto by siłownia w domu wyposażona była nie tylko w sprzęt do ćwiczeń, ale również w drabinki, które umożliwią np. rozciąganie, a także w lustra, dzięki którym będzie można obserwować pracę ciała i upewnić się, że ćwiczenia są wykonywane w prawidłowy sposób.


Siłownia w domu – jaki sprzęt wybrać?

Jaki sprzęt warto umieścić w domowej siłowni? Wszystko zależy od dostępnej przestrzeni oraz od osobistych preferencji. Kompletowanie sprzętu do domowej siłowni, najlepiej jednak rozpocząć od najbardziej podstawowego sprzętu, stopniowo rozszerzając wyposażenie o bardziej skomplikowane akcesoria.

Każda domowa siłownia powinna zostać wyposażona w sprzęt do treningu aerobowego wzmacniającego całe ciało i kształtującego mięśnie. Idealny będą rowerek treningowy lub orbitrek, a także stepper i bieżnia. Te sprzęty umożliwią efektywną rozgrzewkę i pobudzą mięśnie całego ciała do pracy.

Jakie inne urządzenia warto mieć w domowej siłowni? Każdy, kto regularnie ćwiczy, chce, by jego mięśnie były ładnie wyrzeźbione. W tym pomoże atlas do ćwiczeń – sprzęt, który ma bardzo różne zastosowanie, umożliwia trening nóg, tułowia, klatki piersiowej. Atlas nadaje się zarówno dla początkujących sportowców, jak i dla doświadczonych kulturystów. Wybierając sprzęt, trzeba jednak zadbać o to, by był solidny i miał stabilną konstrukcję – tylko wtedy trening będzie bezpieczny i efektywny.


Inne akcesoria do domowej siłowni

Siłownia w domu to nie tylko duży sprzęt do ćwiczeń. Urządzając pokój do treningu, warto pamiętać także o mniejszym sprzęcie. Niezbędna będzie mata do ćwiczeń, która pozwoli na wykonywanie rozgrzewki oraz na ćwiczenia rozciągające. Inne drobne akcesoria, które uczynią trening bardziej skutecznym, to skakanka i taśmy rozciągające. W siłowni powinny obowiązkowo znaleźć się również hantle o różnym ciężarze – idealne do ćwiczenia bicepsów. Warto pomyśleć też o piłce do ćwiczeń, która świetnie nadaje się do brzuszków, składów i poćwiczeniowej relaksacji.


Ile kosztuje siłownia w domu?

Siłownia w domu może mieć różny koszt, w zależności od wybranego sprzętu. O ile hantle czy taśmy do rozciągania kosztują niewiele, o tyle w bieżnię czy orbitrek trzeba będzie więcej zainwestować. Domowa siłownia to jednak zawsze dobra inwestycja – jednorazowy wydatek szybko się zwraca, kiedy nie trzeba płacić za karnet na siłownię.

Dodatkowo ćwiczenia stają się bardziej efektywne, ponieważ można ćwiczyć jak i kiedy się chce. Utrudniony dojazd czy brzydka pogoda nie są przeszkodą i powodem, by odpuścić sobie trening.