Plan treningowy "Judo - trening techniczny" przeznaczony jest dla osób uprawiających judo, dla osób, które chciałyby rozpocząć uprawianie judo oraz dla trenerów, instruktorów oraz nauczycieli wychowania fizycznego, którzy chcieliby włączyć elementy judo do swojego warsztatu pracy
fit.pl
2011-09-28 00:00
Udostępnij
Judo - początek treningu

Plan treningowy w prosty sposób przekazuje instrukcje dotyczące nauki poszczególnych elementów technicznych tej dyscypliny sportowej - sztuki walki. Każda jednostka treningowa zawiera film i opis

Judo jest wspaniałą dyscypliną ogólnorozwojową, która kształtuje niemal wszystkie zdolności motoryczne, takie jak: szybkość, zwinność, wytrzymałość, gibkość, siłę  a nade wszystko koordynację ruchową. Mogą ją uprawiać zarówno dzieci, jak i osoby dojrzałe i w starszym wieku. Oprócz znanych form "kontaktowych" występują w judo również formy ćwiczeń - "bezkontaktowe", które z powodzeniem mogą stanowić alternatywę dla powszechnie stosowanych form ruchowych - fitness. Poza walorami sportowymi judo posiada również walory użytkowe będąc skuteczną formą samoobrony, stosowaną zarówno przez indywidualne osoby jak formacje zbrojne.

Uwaga! Aby realizować treningi judo należy zachować szczególne środki ostrożności! Miejsce, w którym odbywają się treningi powinno być odpowiednio przygotowane: wyłożone elastyczną powierzchnią w postaci maty "tatami" lub szczelnie wyłożone materacami gimnastycznymi. Treningi powinien nadzorować instruktor lub nauczyciel wychowania fizycznego  który zadba o warunki bezpieczeństwa . Autor programu treningowego judo nie ponosi odpowiedzialności za uszczerbek na zdrowiu spowodowany ćwiczeniem w nieodpowiednich warunkach!

Rozgrzewka. Standardowa rozgrzewka ogólnorozwojowa, ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń dynamicznych, pobudzających cały układ mięśniowy, układ oddechowy i krwionośny.

1. Lekki truchcik
2. Krążenia ramion w przód z lekkimi wyskokami w górę
3. Krążenia ramion w tył z lekkimi wyskokami w górę
4. Skręty tułowia z wymachem ramion na boki
5. Skrętoskłony w pozycji stojącej
6. Krążenia tułowiem w prawą stronę
7. Krążenia tułowiem w lewą stronę
8. Krążenia biodrami w prawą stronę
9. Krążenia biodrami w lewą stronę
10. Krążenia kolanami do wewnątrz
11. Krążenia kolanami na zewnątrz
12. Krążenia prawą stopą
13. Krążenia lewą stopą
14. W podporze przodem wyrzuty nóg na przemian w tył
15. W podporze przodem wyrzuty nóg obunóż w tył
16. Klasyczne " pompki "
17. Japońskie " pompki " - " wślizgi "
18. Skłony na mm brzucha w leżeniu z nogami ugiętymi w kolanach
19. Leżenie przewrotne - przenoszenie nóg w tył za głowę,a następnie skłon do przodu
20. Skrętoskłony w pozycji siedzącej
21. Skłony do nóg wyprostowanych w kolanach w rozkroku
22. Wyskoki z przysiadu do wyprostu i do przysiadu
23. Przewroty w przód
24. Przewroty w tył
25. Przerzut bokiem
26. Pady w tył - koho - ukemi
27. Pady w bok - yoko - ukemi
28. Pady w przód z przewrotem - zempo - ukemi
29. Tandoku - renshu - naśladowanie ruchów technicznych judo bez partnera
30. Ćwiczenia z partnerem - uchi - komi

[-------]

Trening - część główna. Nauka rzutu przez biodro - o - goshi. Stań przodem do swojego partnera. Chwyć lewą ręką prawy rękaw bluzy partnera (on też powinien cię złapać). Wykonaj krótki krok do przodu ustawiając prawą nogę w wykroku między nogami partnera, ale w pewnej odległości od niego. Chwyć prawą ręką klapę bluzy partnera w okolicach jego klatki piersiowej. Wykonaj pociągnięcie (wychylenie) partnera poprzez ruch obydwu ramion do siebie tak, aby partner lekko pochylił się do przodu. Zrób przechwyt prawą ręką umieszczając ją głęboko pod jego lewą pachą, chwytając jednocześnie bluzę na plecach. Wykonaj głęboki zakrok lewą nogą tak, aby postawić ją między nogami partnera i jednocześnie odwrócić się do niego plecami. Wysuń biodro lekko w bok w prawą stronę. Ugnij nogi w kolanach i następnie lekko wynieś partnera w górę, aby opanować umiejętność utrzymywania równowagi podczas wykonywania rzutu. Wykonaj energiczny ruch rękoma w przód jednocześnie skręcając tułów i pochylając się do przodu. Kontroluj upadek partnera poprzez zejście ciałem w dół - ugięcie nóg w kolanach.

Możesz ćwiczyć ten sam element w drugą - przeciwną stronę wykonując ruchy analogicznie.







Bartłomiej Cybuch

www.fit.pl