fit.pl mobile logo

Ginekomastia - problem ciała i ducha

Pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania oraz u dorosłych mężczyzn z nadwagą, powodując znaczny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, w tym obniżając nastrój i prowadząc często do zaniechania codziennej aktywności. Ginekomastia – jak pozbyć się problemu?

Przyczyny Ginekomastii

Ginekomastią określa się nadmierny rozrost tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej, powodujący powiększenie sutków u mężczyzn. Szacuje się, że nawet 70% chłopców w okresie dojrzewania boryka się z tym problemem, a jest on powodowany przez naturalne zmiany w gospodarce hormonalnej. Mężczyźni w średnim wieku i starsi, mogą cierpieć na ginekomastię z kilku przyczyn. Najczęstsza z nich to otyłość, powodująca odkładanie się tkanki tłuszczowej w obszarze piersi i prowadząca do ich powiększenia. Innym podłożem schorzenia może być gospodarka hormonalna, która ulega deregulacji w procesie starzenia, a także przyjmowanie niektórych leków, w tym szczególnie nasercowych, obniżających ciśnienie, jak również środków wspomagających pracę wątroby i nerek.

Ziołowe produkty na bazie olejku z drzewa herbacianego lub lawendowego, również są w stanie zwiększyć rozmiar piersi, ponieważ zawierają naturalny estrogen, mogący zakłócić prawidłową pracę hormonów w męskim organizmie.  
Zdarza się też, że ginekomastia jest wywoływana innymi schorzeniami, np. tarczycy, chorobami nerek lub guzem na jednym z gruczołów odpowiedzialnych za prawidłową produkcję hormonów.
„Przyczyny ginekomastii dobrze jest skonsultować ze specjalistą, który przeprowadzi nie tylko szczegółowy wywiad i badanie palpacyjne, ale także USG i zleci oznaczenia poziomu hormonów. To pozwoli na pełną diagnostykę i podjęcie odpowiedniego leczenia” – mówi dr Marek Batijewski z CentrumLiposukcji.pl

Ginekomastia a psychika

Szczególnie uciążliwe przy ginekomastii są jej aspekty wizualne, a co za tym idzie – u mężczyzny dotkniętego schorzeniem spada komfort psychiczny. Powiększone piersi widać pod ubraniem, nawet luźnym, a miesiące wiosenne i letnie stają się prawdziwą udręką, ponieważ odzież przestaje stanowić barierę ochronną przed ukradkowymi spojrzeniami innych ludzi. Ginekomastia często prowadzi do obniżenia nastroju, apatii, wycofania z codziennych aktywności i życia towarzyskiego, a także do stanów depresyjnych. Warto więc podjąć leczenie odpowiednio wcześnie, by uniknąć dodatkowych powikłań w postaci problemów natury psychicznej.

Leczenie ginekomastii

Piersi nastolatków z reguły same wracają do swojego właściwego kształtu po zakończeniu procesu dojrzewania, co następuje w przeciągu ok. 2 lat. Ale nie trzeba czekać na efekty unormowania się gospodarki hormonalnej. Dobrze jest już na tym etapie skonsultować się ze specjalistą i sprawdzić, w jaki sposób można zahamować lub cofnąć powiększanie się gruczołów. „Do naszej kliniki bardzo często zgłaszają się młodzi pacjenci, którym zależy na szybkim i skutecznym usunięciu ginekomastii. Pomagamy w terapii, dzięki czemu nie muszą czekać do zakończenia procesu dojrzewania” – wyjaśnia dr Marek Batijewski.

Jeśli przyczyną ginekomastii jest problem zdrowotny, dobrze jest go poprawnie zdiagnozować i wyeliminować. Przy powiększaniu piersi spowodowanym zażywaniem niektórych leków, niezbędna będzie ich zmiana na inne, ale tylko po konsultacji z lekarzem.

Innym sposobem na pozbycie się ginekomastii są zabiegi chirurgiczne. Należy jednak pamiętać, by poddawać się im w klinikach wyspecjalizowanych w danym rodzaju zabiegów, jak np. Centrum Liposukcji, gdzie przeprowadzono do tej pory kilkaset zabiegów usunięcia ginekomastii. To gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale i pożądane efekty terapii.

„Po wykluczeniu przyczyn: hormonalnych, chorób ogólnoustrojowych, należy wykonać diagnostykę USG, celem określenia typu tkanki w okolicy zabrodawkowej. Jeśli mamy do czynienia tkanką tłuszczową, lub tłuszczową i w niewielkim stopniu włóknistą, wykonuje się liposukcję tej okolicy. Polecam Vaser-Lipo, ze względu na wysoką skuteczność. Zabieg trwa ok. 40 minut i pozostają po nim trzy 4-milmetrowe blizny” – tłumaczy dr Marek Batijewski z Centrum Liposukcji.

Jeśli podczas badania stwierdza się obecność gruczołu, wówczas zabieg usunięcia ginekomastii polega na wykonaniu maksymalnie 2-centymetrowego, łukowatego nacięcia na granicy otoczki sutkowej i usunięciu gruczołu. Po zabiegu pozostaje niewielka, praktycznie niewidoczna blizna, a wyeliminowane z organizmu fragmenty tkanek poddaje się badaniu histopatologicznemu. Jeżeli natomiast badanie wskazuje na mieszaną ginekomastię, a więc występowanie tkanki tłuszczowej i gruczołu, można połączyć wyżej wymienione metody leczenia, co prowadzi do uzyskania optymalnych rezultatów.

Podsumowanie

Chociaż ginekomastia nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia mężczyzny, jest niewątpliwie tym rodzajem schorzenia, które powoduje znaczny dyskomfort nie tylko wizualny, ale i psychiczny. Podjęcie właściwego leczenia jest jednak w stanie uwolnić chorego od problemu w szybki i bezpieczny sposób, a także uchronić go przed jego niepożądanymi, psychicznymi następstwami, umożliwiając powrót do pełnej aktywności w życiu społecznym.

Więcej na temat ginekomastii oraz opis zabiegi i zdjęcia przed i po usuwaniu ginekomastii znajdziesz na stronie Centrum Liposukcji - leczenie i usuwanie ginekomastii

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl