fit.pl mobile logo


Co jest elektrycznego w rowerze elektrycznym?

Rowery elektryczne to tak naprawdę pojazdy hybrydowe. Znajomość tego, co jest elektrycznego w e-bike`u nie tylko pozwoli pozbyć się nieporozumień i mitów na temat rowerów elektrycznych, ale też pomoże w podjęciu dobrych decyzji zakupowych.

Kontroler, czyli mózg e-bike`a

A właściwie cały układ nerwowy, bo odpowiada on za system elektrycznego wspomagania pedałowania i steruje pracą silnika. Czujniki kadencji powodują, że silnik pełni funkcję wspomagania po rozpoczęciu pedałowania i są wymagane prawnie. (Bez nich e-bike jest rowerem tylko z nazwy, a w praktyce jest skuterem, który jest objęty innymi przepisami prawa.) Czujniki temperatury z kolei wyłączają silnik, gdy jego temperatura jest za wysoka i może doprowadzić do uszkodzenia. To dzięki kontrolerowi wiemy też, jak bardzo naładowana – lub rozładowana – jest bateria czy z jaką prędkością jedziemy.

- Kontroler pełni rolę komputera pokładowego, dlatego powinien być wysokiej jakości. Najnowsze kontrolery, takie, jakie wykorzystujemy w TrybEco, mają sterowanie zorientowane wektorowo. Mówiąc skomplikowanie: kontrolery wektorowe rozdzielają prąd na część generującą pole magnetyczne i na część generującą moment obrotowy co umożliwia sterowanie falą sinusoidalną. Mówiąc wprost, kontrolery wektorowe zapewniają płynniejszą jazdę, mniejsze zużycie energii i cichszą pracę silnika niż starsze modele kontrolerów bloczkowych. Płynniejsza jazda to bezpieczniejsza jazda, a mniejsze zużycie energii to dłuższy dystans przejechany na jednym ładowaniu - mówi Tomasz Przygucki, właściciel TrybEco, łódzkiego producenta rowerów elektrycznych.
To nie jedyna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze modelu roweru.

- Ważnym kryterium są również wtyczki. Te zwykłe, plastikowe, mogą ulec zalaniu podczas brzydkiej pogody i w efekcie rozłączać się, powodować zwarcia lub inne problemy. Dlatego w naszych rowerach stosujemy tylko wtyczki hermetyczne, które takich problemów nie powodują - dodaje Tomasz Przygucki, właściciel TrybEco, łódzkiego producenta rowerów elektrycznych.

Silnik, czyli serce

Bez tego e-bike nie będzie e-bike`iem. Zgodnie z prawem silnik w rowerze elektrycznym może wspomagać pedałowanie do prędkości 25 kilometrów na godzinę. Po osiągnięciu takiej szybkości napęd wyłącza się samoistnie. Obecnie standardem są silniki bezszczotkowe, które tak są konstruowane, ani nie generować niepotrzebnego tarcia a przez to – nie nagrzewać się niepotrzebnie. Znaczenie ma również umiejscowienie silnika.

- Niektórzy producenci umieszczają silnik centralnie, mniej więcej w osi roweru. Takie umiejscowienie przypomina napęd tradycyjny, ale powoduje zarazem, że pozostałe komponenty układu napędowego, czyli zębatki, łańcuch i korby muszą przenosić podwójne obciążenie (z naszych nóg i silnika). To powoduje, że może dojść do usterek. W rowerach TrybEco zdecydowaliśmy się umieścić silniki w przedniej lub tylnej piaście, dzięki czemu napęd działa bezpośrednio na koło, bez konieczności przełożeń - mówi Tomasz Przygucki, właściciel TrybEco, łódzkiego producenta rowerów elektrycznych.

Ważne jest też, żeby silnik spełniał normę EN 15194. Ona określa parametry silnika, w tym maksymalną dopuszczoną prawem moc (250 W) czy prędkość.

Wyświetlacz

Wyświetlacz to integralny element każdego kontrolera. Nie tylko informuje kierowcę e-bike`a o aktualnej prędkości, stanie naładowania baterii, jej temperaturze czy trybie jazdy, ale również pozwala na regulowanie niektórych parametrów. Coraz częściej wyświetlacze integrowane są z kierownicą, dzięki czemu nie rozpraszają uwagi. Warto zwrócić uwagę czy rower jest wyposażony w montowany przy kciuku pilot pozwalający na szybką zmianę parametrów. To nie tylko ułatwienie podczas jazdy, ale też kwestia bezpieczeństwa, bo nie trzeba odrywać ręki od kierownicy. Niektóre modele rowerów posiadają również gniazdo USB do ładowania telefonów czy innych urządzeń mobilnych.

Bateria i ładowarka

E-bike `nie byłby e-bike`iem, gdyby nie napędzająca silnik bateria.

- Obecnie standardem są baterie litowo-jonowe. Stosowane w naszych rowerach akumulatory pozwalają na jazdę na dystansie od 60 do 120 kilometrów na jednym ładowaniu i jeśli są prawidłowo użytkowane, to zachowują żywotność 900 cykli pełnego ładowania. To oznacza, że na jednym akumulatorze można przejechać co najmniej 50 tys. km., czyli objechać świat w kółko wokół równika i jeszcze trochę - mówi Tomasz Przygucki, właściciel TrybEco, łódzkiego producenta rowerów elektrycznych.

- Kluczem długiej żywotności baterii jest odpowiednie dbanie o nią. Przede wszystkim nie powinno się jej przeładowywać. W przypadku rowerów TrybEco to nie grozi, ponieważ stosujemy inteligentne ładowarki, które samodzielnie się wyłączają, gdy akumulator jest już pełen - dodaje Marcin Szymczak, dyrektor generalny TrybEco

Dla komfortu jazdy znaczenie ma też umiejscowienie baterii.

W większości modeli rowerów TrybEco baterię umieściliśmy w piaście. Dzięki temu środek ciężkości znajduje się niżej, co powoduje, że łatwiej utrzymać równowagę podczas wykonywania manewrów, niż w przypadku baterii umieszczonych za siodełkiem. Łatwiejsza też jest jazda bez wspomagania.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl