fit.pl mobile logo


Jak jeździć na rowerze w sposób efektywny?

Jazda na rowerze to przyjemny sposób na relaks i aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Jeśli jednak chcemy pójść o krok dalej i wycisnąć z tego sportu nieco więcej powinniśmy zgłębić temat i dowiedzieć się jak w pełni wykorzystać cały swój potencjał, nauczyć się rozkładu sił i podnieść własne wyniki kolarskie.

Jak być wydajnym podczas jazdy na rowerze?

Podczas przejażdżki na rowerze musimy mieć świadomość, że każdy nasz ruch, pozycja, sposób użytkowania sprzętu, mają wpływ na to jak wydajna jest nasza jazda. Zwróćmy uwagę, czy odczuwane zmęczenie jest proporcjonalne do przejechanego dystansu? Czy nie opadamy z sił zbyt szybko? Czy jest nam wygodnie, czujemy się dobrze? Istnieje szereg czynników, które mają wpływ na efektywność jazdy. Poruszając się wydajniej zużywamy mniej energii, osiągając takie same wyniki. Organizm, który potrafi w odpowiedni sposób gospodarować energią będzie mógł generować większą moc maksymalną.

Co wpływa na wydajność?

 • model roweru - powinien być dobrze dobrany do potrzeb użytkownika,
 • pozycja w czasie jazdy - kolarz powinien być przechylony do przodu, a jego łokcie powinny być rozstawione szerzej od ramion,
 • nauka poprawnego użytkowania przerzutek,
 • opanowana prawidłowa technika jazdy i pedałowania, oraz sztuka utrzymywania równowagi i stabilizacji,
 • umiejętność prawidłowej kontroli oddechu oraz rozluźnienia mięśni,
 • waga - osoby z nadwagą lub znaczną niedowagą nie będą w stanie osiągnąć pożądanych wyników.

Efektywne pedałowanie

Wielu osobom wydaje się, że w pedałowaniu nie może być nic skomplikowanego. A jednak, to czynność, którą również możemy ulepszyć, a tym samym zwiększyć naszą efektywność. Na co zwrócić uwagę?

 • Kolana

Skup się przez chwilę na pozycji kolan w czasie pedałowania. Jeśli na szczycie każdego obrotu Twoje kolana są na zewnątrz - robisz to źle! Wzmocnienie mięśni pośladków i dolnych partii grzbietu powinno rozwiązać ten problem.

 • Zatrzaski

Znacznie ułatwiają naukę prawidłowego poruszania nogami. Należy je dopasować w sposób, który najbardziej zwiększy komfort stóp. Z dobrze ustawionymi zatrzaskami znacznie szybciej nauczymy się płynnej pracy nóg.

 • Technika prowadzenia

Ostatnia rzecz, na której należy się skupić to sposób przenoszenia siły podczas obrotu korby. Trzeba zwrócić uwagę na jej przyłożenie. Kiedy stopa znajduje się w górnej pozycji obrotu musimy użyć tyle samo energii na poprowadzenie stopy do przodu, co na wypuszczenie jej w dół.

obraz_1

Kadencja - dlaczego jest ważna?

Kadencja jest ściśle powiązana z pedałowaniem - to jego częstotliwość, czyli liczba obrotów korby na minutę. Mierzymy ją przy pomocy licznika, którego czujnik umieszczony zostaje na korbie. Kadencja powinna być zmienna, dostosowana przede wszystkim do terenu, po którym się poruszamy. Jej ogólny zakres oscyluje pomiędzy 60-110 obrotów na minutę. Jadąc po płaskim terenie powinniśmy pilnować, by zmieścić się w przedziale 80-110 obrotów. Mięśnie nóg pracują wtedy nieprzerwanie, jednak nakładamy na nie małe obciążenie. Natomiast w momencie pokonywania podjazdu najbardziej optymalna wartość kadencji wynosi 60-80 obrotów na minutę. Nie można jednak sztywno trzymać się książkowych wartości. Każdy kolarz powinien wyrobić sobie własny styl jazdy dostosowany do jego oczekiwań i możliwości.

Na co zwrócić uwagę przygotowując rower do jazdy?

Warto pamiętać, że nie tylko styl naszej jazdy, ale również odpowiednio dobrany sprzęt będzie miał pozytywny wpływ na wydajność i prędkość poruszania się.

Opony - powinny być odpowiednio dobrane do podłoża, po którym będziemy się poruszać. Wysoki bieżnik świetnie sprawdzi się w terenie, gdzie mamy do czynienia z błotem, piachem i kamieniami, natomiast niski i gładki na asfalcie i twardym, równym podłożu.
Przełożenia - obecnie rowery posiadają ich od kilku do kilkunastu. Warto zapoznać się z tymi obecnymi w naszym modelu i nauczyć się ich dobierania zależnie od ukształtowania terenu, szybkości jazdy czy wykonywanych manewrów. Odpowiednie ustawienie przerzutek ma ogromny wypływ na płynność jazdy, a co za tym idzie na średnią prędkość, z jaką pokonujemy kolejne odcinki.
Siodełko - musi być odpowiednio ustawione. Najczęstszym błędem jest jego zbyt niska pozycja, która podczas jazdy uniemożliwia odpowiednią kontrolę nacisku na pedały, czego skutkiem jest zbyt duże obciążenie kolan powodujące ból.

Sposoby na poprawienie swojej kondycji

Nie potrzeba skomplikowanych treningów i ćwiczeń, by poprawić swoją kondycję. W tym przypadku najważniejsza jest systematyczność. Wystarczy, że raz dziennie, po około 30 minut wykonamy kilka ćwiczeń, przebiegniemy krótką trasę lub wybierzemy na intensywny spacer po okolicy. Nie zapominajmy też o stretchingu. Dobrze rozciągnięte mięśnie to mniejsze ryzyko kontuzji i powstania zakwasów.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl