fit.pl mobile logo

Jak dobrać podkład do twarzy

Podkład to podstawa dobrego makijażu, zarówno tego profesjonalnego, jak i tego codziennego, robionego z zaciszu domowej łazienki. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet pyta, jak dobrać podkład do twarzy. Nie ma bowiem kosmetyku idealnego, pasującego do każdej cery i typu skóry. Źle dobrany podkład może z kolei zniweczyć cały efekt i zamiast pomóc zamaskować niedoskonałości, jeszcze bardziej je wydobyć.

 

 1. Podkład do twarzy - do czego służy?
 2. Jak dobrać podkład to twarzy?
 3. Podkład szyty na miarę

Podkład do twarzy - do czego służy?

Podkłady do twarzy to kosmetyki, których podstawowym celem jest przede wszystkim zamaskowanie wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Chodzi tutaj zarówno o zmiany trądzikowe, wypryski, pękające naczynka, przebawienia, jak i wiele innych. Na tym jednak zadania podkładu się nie kończą. Ma on wyrównywać cerę, przygotowywać ją do nałożenia kolejnych kosmetyków, a także podkreślać jej koloryt. Dobrze dobrany podkład do twarzy musi więc współgrać nie tylko z typem cery, lecz także odcieniem skóry.

Podkłady do twarzy występują w ogromnej ilości. Na sklepowych półkach znaleźć można bardzo różne wersje tego kosmetyku. Niektóre mają dodatkowo działanie nawilżające, inne matują, jeszcze inne rozświetlają. Osobne kosmetyki przewidziane są do cery dojrzałej i młodzieńczej. Spora część podkładów ma także właściwości lecznicze, przede wszystkim podkłady do cery trądzikowej, które można kupić w aptece. Kluczowe na początku jest więc rozpoznanie potrzeb skóry, a następnie dopasowanie do niej odpowiedniego produktu.

Koniecznie trzeba także przetestować kolor podkładu. Pamiętaj, że każdy producent ma nieco inne odcienie i ten sam numer lub nazwa koloru kosmetyku w jednym produkcie wcale nie musi pokrywać się z analogicznymi określeniami w innym kosmetyku. Zawsze warto przetestować odcień, nakładając odrobinę na żuchwę lub wewnętrzną stronę nadgarstka. Jeśli produkt doskonale stapia się ze skórą, możesz go bezpiecznie stosować.

Jak dobrać podkład to twarzy?

Dobór odpowiedniego kosmetyku kryjącego do twarzy to podstawa udanego makijażu. Warto więc poświęcić chwilę na dobór najbardziej naturalnego dla danej cery odcienia z danej serii.

 • W doborze podkładu ma znaczenie to, jaką masz tonację skóry. Może być ona zimna lub ciepła. Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, wystarczy przyłożyć do twarzy białą kartkę papieru i spojrzeć na nią. Przy chłodnej cerze skóra będzie się wydawała lekko niebieskawa lub różowawa, natomiast przy ciepłej tonacji będzie ona lekko złotawa lub żółta. Warto znać tonację cery, ponieważ łatwiej w ten sposób dobrać kosmetyk: część z nich dedykowana jest do konkretnej tonacji. Te przeznaczone do chłodnej cery mają często domieszkę różu, te do ciepłej występują w odcieniach złotego brązu lub żółci.
 • Jeśli zależy ci na jak najlepszym dobraniu odcienia podkładu do twarzy - na żuchwie lub nadgarstku połóż trzy najbliższe twojej skórze odcienie kosmetyku. Wybierz ten, który najmniej odróżnia się od skóry.
 • Skup się na wyborze kosmetyku odpowiadającego na szczególne potrzeby twojej cery. Jeśli masz suchą skórę, wybierz podkład nawilżający, jeśli tłustą - regulujący wydzielanie sebum.

 

Podkład szyty na miarę

Jak dobrać podkład do twarzy? Uwzględnić szczególne potrzeby cery i szukać kosmetyku, który na nie odpowie. Zupełnie innych kosmetyków kolorowych potrzebuje cera sucha, wrażliwa, mieszana, tłusta lub naczynkowa.

 • Do cery suchej potrzebny jest podkład nawilżający, najlepiej zawierający w składzie witaminę E oraz emolienty zapobiegające wysuszeniu. Powinien on być bardzo lekki, o płynnej konsystencji, nie powinien zbytnio obciążać skóry. Można go dodatkowo mieszać z kremem do twarzy.
 • Do cery wrażliwej potrzebny jest podkład o jak najkrótszym składzie. Najlepiej, aby nie zawierał lub zawierał jak najmniej substancji zapachowych, parabenów i innych ulepszaczy, które mogą uczulać i podrażniać skórę. Dobrym rozwiązaniem są podkłady mineralne, które zawierają wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego. Można sięgnąć także po produkty roślinne.
 • Do cery mieszanej dobrze kupić tzw "inteligentny" podkład, który z jednej strony matuje problematyczną sferę T, a z drugiej nawilża policzki i łagodzi podrażnienia. Powinien mieć on postać "drugiej skóry". Podobnie jak w przypadku podkładów do cery suchej, powinien być wyjątkowo lekki. Dobrym rozwiązaniem przy takiej cerze są również kremy BB.
 • Cera tłusta potrzebuje podkładu z substancjami hamującymi produkcję sebum, fluidów matujących. Sprawdzą się tu także podkłady wodne. Niezbędny jednak oprócz podkładu jest antybakteryjny korektor.
 • Fluidy liftingujące, napinające skórę, poprawiające i wyrównujące koloryt świetnie sprawdzą się do cery dojrzałej. Warto spojrzeć także na podkłady maskujące zmarszczki i łagodzące ostre rysy twarzy.
 • Do cery naczynkowej potrzebujesz płynnego, ale mocno kryjącego podkładu. Zanim jednak go nałożysz, sięgnij po zielony korektor, który zamaskuje pajączki.
 • Jeśli borykasz się z problemem zmęczonej, szarej cery, którą trzeba rozświetlić, sięgnij po podkład z witaminą C i B5.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl